eGovernment | eIdentita

Kdy můžete odejít do starobního důchodu a kolik dostanete? Prozradí to nová aplikace ČSSZ

Česká správa sociálního zabezpečení dnes spustila tzv. Informativní důchodovou aplikaci (IDA). Nová funkce ePortálu vám prozradí datum dosažení důchodového věku i odhadovanou výši starobního důchodu.

Aplikace (celý ePortál) byla bohužel nedostupná poté, co o ní napsaly Seznam Zprávy. Servery zřejmě nezvládly zátěž tolika uživatelů, což už je v českém eGovernmentu evergreen. Kvůli tomu jsme ji ještě nemohli důkladně prozkoumat. Mně osobně se podařilo jednou přihlásit a pak už nešlo nic dělat. Nezbývá než pár hodin či dní počkat.

Takhle funguje v akci:

K ePortálu se přihlásíte pomocí Datové schránky nebo eIdentity (eObčanka, NIA ID, mojeID, bankovní identita…). Na úvodní stránce IDA pak uvidíte jméno a rodné číslo. Pokud jste muž, tak aplikace rovnou vyhodnotí počet odpracovaných let, chybějící dobu a odhadovaný měsíční důchod. Ženy ještě musí uvést počet vychovaných dětí.

ePortál umí zobrazit též přehled dob důchodového pojištění. V přehledu najdete, kdy jste studovali, žádali o zaměstnání, byli zaměstnaní, podnikali, byli na rodičovské dovolené… a jaký za danou dobu činil vyměřovací základ pro důchodové pojištění. Můžete vložit i vlastní doby, které se pak projeví ve výpočtu důchodu, ale neuloží se do databáze ČSSZ.

Co je IDA?

Informativní důchodová aplikace (IDA) je online služba ePortálu ČSSZ, která Vám poskytne jasnou a srozumitelnou informaci ohledně Vašeho evidovaného počtu let důchodového pojištění. Díky této službě jednoduše a rychle zjistíte, jaký je Váš důchodový věk (u žen i s ohledem na počet vychovaných dětí) a jaký je případný počet let pojištění, který ještě musíte získat pro nárok na starobní důchod. Služba umožňuje i vložení vybraných náhradních dob pojištění či dob zaměstnání nebo výkonu samostatné výdělečné činnosti, které ČSSZ dosud nemá ve své evidenci. Vložené doby jsou použity výhradně pro účely provedení vyhodnocení, do evidence ČSSZ se neukládají. Jak službu jednoduše použít, se dozvíte ve videu, které naleznete v části Více informací o službě.

Diskuze (62) Další článek: Vesmírné zprávy: SpaceShipTwo Unity vynesla šest lidí do 86 kilometrů

Témata článku: eGovernment, eIdentita, Datová schránka, Aplikace, Pojištění, Seznam Zprávy, Starobní důchod, NIA ID, Důchod, Datové schránky, Rodné číslo