Kdy budou Palomina, Morgany a další novinky od AMD?

Firma AMD připravuje uvedení procesorů AMD s vyššími takty a novými jádry, to je informace letitá. Kdy však přijde na trh stolní nebo notebookové Palomino, Morgan nebo první 64bitový procesor firmy AMD?
Kdy budou Palomina, Morgany a další novinky od AMD?
AMD má přijít v několika vlnách s novými procesory. Nejdříve má být uveden procesor Athlon 1,4 GHz (Thunderbird) spolu s procesorem Athlon 1,5 GHz (Palomino). Trochu v pozadí za těmito procesory má být Duron s taktem 950 MHz. Ty mají být uvedeny již v tomto čtvrtletí. Vzhledem k veletrhům je pravděpodobné, že AMD přijde s novými procesory před Computexem, který se koná v Taipei od 4. do 8. června.

Tento termín má být posledním uvedením procesorů se starými jádry a zároveň prvním pro Palomino, kdy bude uveden procesor s jádrem novým.

Časový průběh uvádění na trh

Klepněte pro větší obrázek

Druhá vlna má uživatelům donést nový Duron s kódovým názvem Morgan s taktem 1 GHz. Bude první procesor Duron s novým jádrem.

Třetí vlna přinese procesor Athlon s jádrem Palomino s taktem 1,7 GHz. Tento termín je však nejvíc „na vodě“, proto je uvedeno druhé pololetí letošního roku. Termín bude zřejmě určen až podle zkušeností s již prodanými kusy, podle výtěžnosti procesorů a kromě jiného i podle protireakcí firmy Intel.

Kde se mají procesory vyrábět?

Současná továrna Fab25 firmy AMD vyrábí 0,18mikronovou technologií s použití hliníku jako vodiče. Zde se v současné době vyrábí procesory Duron (neboli kódové jméno Spitfire) společně s procesory Athlon s takty pod 1 GHz. Zde se mají vyrábět budoucí procesory Duron (kódové jméno Morgan).

Továrna Fab30 firmy AMD vyrábí 0,18mikronovou technologií s použitím mědi jako vodiče. Zde se v současné době vyrábí procesory Athlon s taktem 1 GHz a vyšším. Zde se budou podle údajů vyrábět procesory s kódovým značením Palomino.

Notebookové procesory jsou zatím bez termínu, ale mají být uvedeny v nejbližší době (což vlastně nic neříká). Snad mají být napájeny napětím 1,4 V a jistě budou podporovat PowerNow! technologii. Mobilní Athlon (Palomino) s taktem 1 GHz má mít průměrnou spotřebu 22 až 24 W.

Uvedené termíny firma AMD oficiálně nepotvrdila s dodatkem, že nyní nemůže k termínům nic dodat.

Živě komentuje: Firma AMD ukazuje stále více drápků a zatíná je do těla firmy Intel více a více nepříjemně. Intel se snaží uhánět od AMD zvyšováním taktu svých stolních procesorů, víceprocesorovým řešením a notebookovými procesory.

AMD pro boj používá zbraně jiného kalibru. První zbraní AMD vlastně od počátku x86 procesorů pod značkou AMD byla cena. Byla to právě firma AMD, která několikanásobně srazila ceny procesorů Intelu. Druhou zbraní je použití jedné patice pokud možno co nejdelší dobu. Již v minulosti firma AMD předvedla, co vše lze doslova vyždímat z patice Socket 7, kterou Intel opustil při taktu 233 MHz a přešel na perspektivnější procesorovou sběrnici, kdežto AMD dotlačila stárnoucí patici do taktu takřka 500 MHz. AMD představila před necelými dvěma roky Socket A, který je velmi pokrokovou paticí. Tu neopustí ani v následující době a bude použita i pro víceprocesorová řešení.

Intel je vlastníkem velkého množství procesorových továren, kdežto AMD si musí vystačit jen s dvěmi. AMD se snaží prodloužit životnost i tím, že velmi rychle přizpůsobil jednu svou výrobní linku na měděné procesory. Ještě v letošním roce hodlá uvést do testovacího života 0,13mikronovou technologii spolu s SOI technologií, která má snížit produkci tepla až o 30 procent (podle údajů firmy IBM, majitele patentu).

Diskuze (8) Další článek: Nezávislé letenkové weby vedou, ale aerolinky dohánějí

Témata článku: Současná továrna, Computex, Spitfire, PAL, Takt, Třetí vlna, Mor, Morgan, Palomino, Vlna, Taipei, Procesor, Procesory AMD


Určitě si přečtěte

Český Turris MOX: Nejbláznivější síťový počítač nejen pro fanoušky Lega

Český Turris MOX: Nejbláznivější síťový počítač nejen pro fanoušky Lega

** CZ.NIC začal prodávat svůj Turris MOX ** Z několika základních jednotek postavíte skoro cokoliv ** Kompletní Wi-Fi router, rozsáhlý switch i univerzální linuxový server

Jakub Čížek | 32

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 8

Windows 10X už si můžete vyzkoušet. Novému systému Microsoft zjevně věří

Windows 10X už si můžete vyzkoušet. Novému systému Microsoft zjevně věří

** Windows 10X přijdou již ke konci roku ** Microsoft vydal emulátor, kde systém ukázal ** Vývojáři musí upravit své aplikace

Vladislav Kluska | 62Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor