Kdy bude nový PostScript?

Výsledkem nečekaného přátelství firem Microsoft a Adobe je také specifikace písem s názvem OpenType. Jedná se o univerzální standard, který kombinuje Type 1 (Adobe Type, PostScriptová písma od Adobe) a TrueType od Microsoftu.
Již dříve předběžně oznámená třetí verze PostScriptu, následující celých pět let po Level 2 (!), dostává přesnější kontury i data uvedení. PostScript samotný nedozná zvláště dramatických změn - mezi nejvýznamnější má patřit zlepšená výkonnost a vyšší kvalita výstupu, vyřešená lokalizace, snazší konfigurace tiskárny a schopnost tisknout z webu. Podstatné ovšem je, že PostScript 3.0 je výsledkem společného vývoje Adobe a Microsoftu; firmy udávají, že se jedná o "synergickou" verzi. Toto je nesmírně důležité, protože Windows 95 i NT jsou schopny kvalitních PostScriptových výstupů a použití Adobe Type Manageru jen s největšími obtížemi a nutnou dávkou kouzelnictví operátora. Je známé, že na tomto poli došlo k malé zákopové válce mezi Microsoftem a Adobe, kdy žádná nechtěla přizpůsobit svůj produkt ani trošku druhé straně. Nejvíce trpěli samozřejmě prostí civilisté čili uživatelé, kteří v řadě případů vůbec nepřestoupili z Windows 3.1 (kde toto bylo vyřešeno velmi slušně) na vyšší systém, popřípadě dokonce zhřešili směrem k Macintoshům.

Vše se ale urovnalo a obě firmy dnes tvoří jediný PostScriptový ovladač pro všechny PS tiskárny a osvitové jednotky; cílem je samozřejmě operační systém Windows NT, který jako jediný poskytuje patřičnou výkonnost a stabilitu pro náročné DTP a image-processingové programy. Nový ovladač však bude rozšiřitelný třetími stranami (např. výrobci speciálních tiskáren a osvitových jednotek), kteří do něj budou moci zakomponovat speciální vlastnosti svých strojů.

Nový PostScript by měl být podporován již nadcházejícími verzemi grafických programů; vlajkovou lodí je v tomto směru zřejmě Adobe Illustrator 7.0, který by se měl objevit na trhu do července a měl by být výrazně inovován.

Výsledkem nečekaného přátelství firem Microsoft a Adobe je také specifikace písem s názvem OpenType. Jedná se o univerzální standard, který kombinuje Type 1 (Adobe Type, PostScriptová písma od Adobe) a TrueType od Microsoftu. Pokud se vše povede, mohou si uživatelé nesmírně oddechnout: budou totiž mít k dispozici jen jedinou technologii písem místo dvou navzájem se svářících. OpenType kombinuje to nejlepší z obou světů: vysokou kvalitu z Type 1 i snadné ovládání a podporu bohatých mezinárodních sad znaků (Unicode) z TrueType. Navíc se jedná o otevřenou, volně licencovatelnou architekturu, která je už dnes k dispozici písmotvůrcům. Ač se písma OpenType objeví až počátkem příštího roku, je už dnes skálopevně jasné, že se jedná o formát budoucnosti - Microsoft drží s Adobe monopol v oblasti písem pod Windows a na čem se tyto firmy dohodnou, je v tomto oboru zákonem.

Váš názor Další článek: Přehled finančních výsledků firem - rok

Témata článku: Microsoft, Unicode, Civilisté, Třetí firma, Adobe Illustrator, Nečekané použití, Speciální verze, Nový post, Nový, Univerzální standard, Postscript, Třetí strana


Určitě si přečtěteAktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu