Kdo vládne e-learningu?

Podnikatelé, kteří v 90. letech započali s budováním e-learningových projektů a získali v předstihu cenné zkušenosti, již dnes úspěšně zaplňují místo na původně zcela nepokrytém trhu. Nabídky jejich služeb nevyužívají pouze osvícení zákazníci.
Petr Sodomka: Dostatek prostoru pro nové podnikatelské aktivity je stále v oblasti tvorby profesionálních e-learningových kurzů. Za očekáváním zůstává především nabídka pronajímaných řešení formou ASP. Český trh elektronického vzdělávání však postupem doby přece jen vyzrává. Podívejme se, které z firem na tom mají největší podíl.

Začněme od Elišky

Mezi nejdéle působící poskytovatele virtuálního vzdělávání patří GComp. Již od roku 1991 se zabývá výukou počítačové gramotnosti a publikační činností. Pracovníci firmy ročně školí více než 2000 uživatelů. Dnes se již specializují zejména na tvorbu e-learningových kurzů.

V roce 1997 uvedla společnost na český trh první e-learningový systém Eliška Online. Ten je nasazen v 15 významných institucích, jako je např. Armáda ČR, ČEZ nebo ČSOB. V současné době jsou k dispozici dvě verze tohoto systému. První z nich, Eliška Online Centrum (www.eliska.cz), poskytuje školení k produktům firmy Microsoft. Jednotlivé kurzy přinášejí studijní materiál, vyřešená cvičení a rovněž živý kontakt s instruktorem.

Druhá verze Elišky, tzv. Online99 Centrum, je určena k nasazení v podnikovém intranetu. Kromě výuky softwarových aplikací lze nabídku rozšířit o vnitropodnikové kurzy, jako je např. bezpečnost práce, které mohou být zpracovány na zakázku.

Poslední novinkou od společnosti GComp je nabídka elektronických kurzů pro přípravu ECDL a školení řidičů. Kromě výroby vlastních kurzů podporuje také firmy, které se samy zabývají tvorbou podkladů pro e-learning.

Firma na svých serverech nabízí široké spektrum služeb. Některé z kurzů jsou poskytovány zdarma, takže si můžete jejich kvalitu nejprve vyzkoušet. Výuku „zdarma“ poskytuje již uvedený server Ella.cz, který je výsledkem spolupráce firem GComp a Trask Solutions. Ella.cz je koncipován jako otevřený projekt se zaměřením na propagaci e-learningu.

Štika v rybníce?

Již zmíněná společnost Trask Solutions, působící na našem trhu od roku 1994, by takovou štikou určitě mohla být. Jejím klíčovým produktem je e-learningový systém eDoceo. Ten je určen pro provozování elektronických vzdělávacích programů v rámci intranetové sítě nebo Internetu, a to včetně diskusního modulu, znalostní databáze, testování, vyhodnocování, sledování výsledků studia a certifikování absolventů. Je navíc doplněn aplikací Autor pro tvorbu vlastních kurzů. Může být propojen s modulem pro řízení lidských zdrojů v ERP systémech, a přitom využívat a zpětně aktualizovat údaje v personálních databázích. O jeho kvalitách svědčí celá řada referencí a renomovaní spolupracovníci z oblasti IT (IBM, Microsoft).

Podle slov Tomáše Hrdonky z Trask Solutions je dlouhodobým záměrem firmy získání většiny českého e-learningového trhu nasazením eDoceo systému jako technologické platformy pro LMS (Learning Management Systems). To je záměr nepochybně troufalý, ale může se podařit. Mezi nejzajímavější marketingové aktivity patří „přetahování zákazníků“ od jiných e-learningových systémů pomocí tzv. konkurenčního upgrade za výhodné 35% slevy a možnost tzv. dočasného zakoupení systému. Nesporným kladem je také možnost poskytování systému eDoceo formou ASP a webhostingu.

S gigantem v zádech

Od roku 1994 u nás působí také společnost Kontis. Aktivity firmy Kontis nekončí e-learningem, ale stejně jako u Trask Solutions zahrnují vývoj, integraci a dodávky informačních systémů (např. WinBurza). Kontis dodává vývojové nástroje řady ToolBook II, a to včetně školení, nabízí vývoj kurzů na klíč, ať již jde o IT nebo produktové kurzy, jako např. školení směrnic a norem, školení z oblasti obchodních dovedností apod. Mezi další služby patří nabídka již hotových kurzů (MS Office, výuka anglického jazyka atd.). V neposlední řadě poskytuje také řídící e-learningové systémy, konkrétně TUTOR 2000 a Ingenium, které plně pokrývají jak oblast virtuálního, tak klasického vzdělávání. Ty byly zaváděny i v součinnosti s ERP systémy (např. SAP R/3) včetně uživatelského přizpůsobení.

Mezi zákazníky firmy Kontis patří řada významných společností v ČR i zahraničí, a také vysokých škol (Ostravská univerzita, VŠB nebo Opavská univerzita). Jako vzorové řešení lze označit projekt Virtuální univerzity Českého Telecomu, který byl dokonce oceněn prestižní cenou HR Excellence Award 2001. Zde možností elektronického vzdělávání využívá přes 15 000 uživatelů. Zvolené řešení je přitom integrováno se systémem SAP R/3, s interními dokumenty Českého Telecomu i s dalšími IT komponentami.

Kurzy společnosti Kontis a systém TUTOR si můžete vyzkoušet na adrese tutor.tutor2000.cz.

Kvalita je nejlepší recept

Počítačová škola Gopas sice nevyrábí puding v prášku, ale její činnost lze těžko výstižněji charakterizovat. Své působení zahájila již v roce 1992, se zaměřením na co nejširší specializaci a maximální kvalitu poskytovaných služeb. Během své existence pak dosáhla nejvyšších autorizací firem Microsoft, Oracle, IBM, jako jediná v ČR poskytuje akreditovaná školení SCO Unix. V roce 1996 byla jako první v oboru certifikována podle norem ISO 9001 a obdržela i osvědčení kvality Czech Made.

V oblasti testování znalostí je Počítačová škola Gopas akreditována pro provádění testů firem Thomson Prometric a Virtual University Enterprises, což zájemcům umožňuje skládat téměř veškeré profesní zkoušky v oblasti informačních technologií. Pro běžné uživatele jsou připraveny zkoušky v rámci ECDL.

V současné době je Gopas také klíčovým poskytovatelem profesionálního elektronického vzdělávání, které je určeno jak pro veřejnost, tak i zaměstnancům firem. Přitom čerpá ze svého partnerství v celosvětové síti školících středisek ExecuTrain.

Nabízí asynchronní samostudijní kurzy pro uživatele i specialisty, které jsou přístupny prostřednictvím internetového portálu. Mezi nejžádanější patří kurzy MS Office, které je možné díky jejich standardizované podobě umístit na CD, firemní intranety či do LMS.

Stálou pozici si v nabídce vydobyla také synchronní výuka. Tu vyhledávají především specialisté, takže není výjimkou pořádání dvouhodinových seminářů na aktuální zvolené téma apod.

Zřejmě největší oblibu u zákazníků školy Gopas má internetové testování, které v současné době plně využívají téměř dvě stovky firem pro ověřování znalostí svých zaměstnanců. Největší zájem je o tzv. rozřaďovací testy, které testovanému na základě jeho znalostí doporučí úroveň kurzu, který by měl absolvovat. Internetovou výuku si můžete vyzkoušet na adrese uceni.gopas.cz.

Váš názor Další článek: Mobilní telefony si už nezazvoní?

Témata článku: Microsoft, Oblast tvorby, Eliška, Česká armáda, Technologická zkouška, Profesionální nasazení, Zvolené téma, Počítačová oblast, Tutor, Instruktor, Kurs, Kdo, E-Learning, Nesporný klad


Určitě si přečtěte

Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

** Kde jsou ty doby, kdy měl skoro každý doma Photoshop ** Photoshop a Premiere Pro od kamaráda nebo z warezu ** Dnes už to nemá smysl, existuje totiž hromada laciných alternativ

Jakub Čížek | 90

Jakub Čížek
Grafický editorStřih videa
Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na užitečné příslušenství k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Některé z věcí mohou být dobrými vánočními dárky

David Polesný, Stanislav Janů | 20

David PolesnýStanislav Janů
Příslušenství
26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

** Prohlížeč Chrome obsahuje širokou škálu funkcí, neumí ale všechno ** Jeho schopnosti můžete rozšířit pomocí rozšíření ** Vybrali jsme pro vás zajímavé a užitečné doplňky

Karel Kilián | 44

Karel Kilián
Doplňky do prohlížečeChromeProhlížeče
Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

** Tranzistory současných počítačů vyzařují při přepínání teplo ** Na Tokijské univerzitě proto vyvíjejí adiabatické procesory ** Využívají supravodivost a jsou 80× úspornější

Jakub Čížek | 44

Jakub Čížek
TranzistoryProcesoryTechnologie

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5