Podle mnohých velké technologické firmy již přerostly samotný systém a v současném informačním světě tak trochu diktují pravidla, ačkoliv by to měla dělat sama společnost. A tak není divu, že se Google, Microsoft, Intel a mnohé další nadnárodní korporace stále častěji dostávají do střetu třeba s Evropskou komisí.
I ta největší počítačová společnost je však jen tak mocná, jak s její politikou souhlasí ti, kteří tvoří její podstatu – armáda inženýrů, kteří zhmotní vize korporátních idea-mejkrů. A zdá se, že inženýři již sociálně dospěli a nehodlají být jen novodobými dělníky, kteří bez námitek plní zadání svých nadřízených.
Magazín IEEE Spectrum píše o rostoucím počtu těch nejlepších expertů, kteří se naučili říkat ne hledačům hlav. Je to i případ mladé inženýrky Anny Geiduschekové, která teprve před čtyřmi lety dokončila Stanford, nicméně díky stáži v Tesla Motors už má docela slušný životopis a brzy se uchytila v Dropboxu.
Nedávno ji přišla nabídka od skutečného obra – Anna mohla rozšířit tým Amazonu a pracovat na jeho hostingové službě Glacier, nicméně jak se pochlubila na svém Twitteru, nabídku odmítla, neboť se ji nelíbí, že Amazon spolupracuje se společností Palantir, kde mimochodem Anna dle svého Linkedinu také absolvovala stáž. Služby Palantiru konečně využívají americké agentury v boji proti ilegální migraci a pro účely detence a deportace migrantů.
A jelikož je toto téma v zámoří aktuálně poměrně ožehavé (viz aféra ohledně rozdělování rodin zadržených migrantů), Anna lákavou nabídku odmítla.
Tento příběh je přitom jen ilustrací rostoucího trendu inženýrské elity v Silicon Valley, která dobře ví, že se o ni firmy přetrhnou, a tak si může stanovit nové podmínky – vysoký plat a obvyklé bonusy už dávno nestačí. Špičkový inženýr chce stále častěji investovat svůj intelekt do projektů, se kterými vnitřně opravdu souzní.
Ostatně krásným příkladem je i nedávný odpor inženýrů Googlu proti kontraktům s americkými ozbrojenými složkami na poli A.I. Ti největší experti odmítli podíl na vývoji jakýchkoliv smrtících systémů, od podobných nápadů se distancovala i věhlasná laboratoř Googlu Deep Mind a Google poté vydal vlastní memorandum, které odmítá vývoj inteligentních zbraní a některé jeho divize se společně s Elonem Muskem a dalšími podepsaly pod podobné prohlášení Lethal Autonomous Weapons Pledge.
Obří technologické korporace stojí a padají na vysoce pokročilém know-how, které vytvářejí inženýři. Pokud je za padesát let nenahradí vyspělá A.I., budou svým způsobem mocnější, než si možná sami uvědomují.