Kdo šetří, má „empétři“

Ten, kdo propadl formátu MP3 a není zrovna z těch, jehož uchu lahodí zvuk počítačového větráku, resp. počítač samotný doma prakticky nevypíná, jistě dříve nebo později zatouží po MP3 přehrávači. Doba zařízení na způsob „Hi-Fi věž“ však teprve nadchází, a tak je zde otevřen prostor pro tradiční domácí kutilství; nyní v podání Jindřicha Stejskala.
Tento článek vyšel v časopise Computer 17/01 dne 30. srpna 2001

Chtěl bych vám představit svou variantu MP3 věže a přesvědčit vás, že pokud jste alespoň průměrně zruční, nejméně jednou jste drželi pájku v ruce a nebojíte se originálních řešení, nic nebrání tomu, aby vám v bytě stál velmi zajímavý kus nábytku.

Klepněte pro větší obrázek

Redakce: Jaké komponenty jste pro výrobu své MP3 věže zvolil?

Především budete potřebovat počítač s dostatečným výpočetním výkonem na přehrávání formátu MP3. Každý běžný počítač s procesorem nad 150 MHz by měl tuto podmínku splňovat, ale já osobně mám v přehrávači AMD–K5 na 100 MHz s 32 MB RAM a stačí to také. Těm movitějším bych doporučoval zakoupit desku standardu ATX. Obohatí tak svůj přehrávač o velmi sympatickou funkci automatického vypínání po určeném čase.

Redakce: Srdce a základ známe. Jaký další hardware doporučujete?

Samozřejmě budete potřebovat zvukovou kartu, jakýkoli běžný pevný disk a jednotku CD-ROM. Čím starší CD-ROM přitom seženete, tím lépe. Staré mechaniky jsou úžasně tiché a na přehrávání MP3 bohatě stačí dvojrychlostní přenos. Monitor, myš ani klávesnici potřebovat nebudete.

Redakce: Zatím se tedy jedná o klasický „okleštěný“ počítač. Pokud ovšem nemáme k dispozici monitor, co bude jeho náhražkou?

Dlouho jsem přemýšlel, jak data o přehrávaných skladbách vizualizovat. V úvahu přicházel – vzhledem k situaci na trhu – zaprvé panel z LED diod, za druhé pak tekutý displej, který nabízel na rozdíl od panelu LED mnohem vyšší rozlišení. Nakonec jsem se ale rozhodl, jak je vidět z obrázků, pro panel z LED diod. Věřte, že máloco potěší víc než světýlka (zvlášť ve tmě). Panel je typu TA23-11, k dostání jsou však i jiné varianty.

Redakce: Jak jste tedy LED diody oživil?

Spojení počítače s LED panely lze provést mnoha různými více či méně náročnými způsoby. Já jsem zvolil ten pokud možno co nejjednodušší. Použil jsem LPT port počítače, který disponuje osmi výstupy a několika málo vstupy. Z každého programovacího jazyka lze stav na těchto vývodech velice jednoduše ovládat. Integrované obvody (4× multiplexer MHB 4051) slouží k převodu stavu LPT portu na rozsvícení jedné LED z matice (v mém případě 16 x 8). Nápis pak vznikne rychlým refrešem displeje, podobně jako je tomu například u monitoru. Úhrnem tedy na obrázku vidíte konektor do LPT, konektor na napájení obvodů, klávesničku na ovládání a dva LCD panely. Podrobnější popis zapojení naleznete na adrese www.volny.cz/klubicko/mp3/hardware.htm.

Klepněte pro větší obrázek

Redakce: A nyní to nejdůležitější. Jak na audio?

Klepněte pro větší obrázekDále budete potřebovat zesilovač. Já osobně jsem použil starý kazetový přehrávač – na obrázku ho vidíte dole pod základní deskou. Výstup ze zvukové karty a vstup zesilovače jsem spojil externím kabelem tak, aby se zesilovač dal používat i bez zapnutého počítače.

Celé zařízení a počítač můžete podobně jako já umístit přímo do jedné z beden. To však není příliš šťastné řešení, jednak z důvodu akustických vlastností reprobedny a jednak by to teoreticky nemělo příliš svědčit samotnému počítači (za půl roku provozu jsem však zatím nezaznamenal žádné výpadky). Ideální je tedy umístit počítač samostatně na způsob věže. V obou případech však doporučuji vyvést přípojku na monitor, klávesnici a myš ven, jak je to vidět na obrázku. Můžete pak přehrávač používat příležitostně jako plnohodnotný počítač a také se vám to může hodit při ladění přehrávače nebo při případných problémech.

Redakce: Chcete-li tedy používat „věž“ i jako klasický počítač, povězte čtenářům o operačním systému.

Jistě. Máme-li vyřešen hardware, musí se také zodpovědět otázka použití a typu softwaru. Nejprve je třeba zvolit vhodný operační systém.

Já jsem použil Windows 98, což samozřejmě není jediná možnost. Pokud se však rozhodnete pro Windows, budete je muset donutit, aby nabíhala zcela automaticky (nezapomeňte, že nemáte připojenou klávesnici ani myš). Především se nesmí spouštět scandisk. Otevřete textovým editorem (nejlépe poslouží Notepad) soubor msdos.sys, který se nachází v kořenové složce disku a v sekci [Options] změňte hodnotu Autoscan na 0. Pokud položka Autoscan v této sekci není, přidejte ji (vložte Autoscan=0).

Dále budou Windows vyžadovat přihlašování, dokud budete mít v ControlPanel/Network/ nainstalovány nějaké protokoly nebo služby a dokud nebude tamtéž zvolena volba Windows logon. Naposled pak musíte při chybějící myši odstranit dialog, že systém Windows nenalezl myš v počítači. V tomto okně je také zaškrtávací políčko, jestli chcete vidět tento dialog i při příštím spuštění počítače. Nechtějte (ovšem pomocí klávesnice).

Redakce: Zajímavé. Pokud máte operační systém, tedy základ ovládání přístroje, čím obsluhujete přehrávání samotné?

Samotný program na ovládání MP3 věže můžete vytvořit buď sami, nebo použít program, který jsem napsal pro svůj přehrávač a jehož zdrojové kódy si můžete zdarma stáhnout na adrese www.volny.cz/klubicko/mp3/software.htm. Program je napsán v jazyce Visual Basic 6.0 a pro přehrávání formátu MP3 používá komponentu Media Player z MSIE 5.0.

Redakce: Co vše (mimo základní funkci) ještě umí?

Mimo přehrávání formátu MP3 umí přehrávat i AudioCD, prohledávat jakýkoli adresář (disk, CD) a hledat v něm soubory s příponou MP3, vytvářet z těchto adresářů „playlisty“, přehrávat je a vypisovat informace o nich na displej, ovládat hlasitost, vytvářet některá nastavení přímo z klávesničky (kreslení loga, výběr zvuku klávesy, nastavení rychlosti běžícího textu na displeji), vypisovat čas a mnoho dalšího. A to je vše.

Za redakci se ptal Libor Kříž.

Máte doma zajímavý počítač?

Stejně jako si každý pořádný motorkář svůj stroj časem „dovybaví“ a udělá z něj unikátní model, tak si také každý správný hardwarista pohraje se svým počítačem. Protože se domníváme, že je škoda, aby výsledky vaší dovednosti zůstaly skryty, vyzýváme všechny kutily: máte-li doma počítač, který jste vlastní dovedností přetvořili (např. nainstalovali do něj chladicí zařízení z porouchané ledničky), ozvěte se na adresu computer@cpress.cz.
Diskuze (22) Další článek: Hewlett-Packard koupil firmu Indigo

Témata článku: Hardware, Windows, Zesilovače, MSDOS, Klubíčko, LED Monitor, Zaškrtávací políčko, Náročný způsob, Zajímavý kus, Unikátní model, Kdo, Základní skladba, Originální řešení, Klávesnice k počítači, Motorkář


Určitě si přečtěte

Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook
Šéf Spotify: Budeme zdražovat. Náš obsah se zlepšil
Markéta Mikešová
PředplatnéSpotify
Google chystá funkci, která z chytrého Gmailu udělá hloupý Gmail
Lukáš Václavík
SoukromíGmailGoogle
Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC
Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

** Když máte na notebook více než 20 tisíc korun, odpadají kompromisy ** Notebooky na práci dostávají tenká kovová těla a styl ** Herní notebooky zvládnou i nejmodernější hry v plné kvalitě

David Polesný | 43

David Polesný
Notebooky

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5