Kdo se vozí na vlně Bojkotu

Inec se připojuje k nabídce poskytování přístupu k Internetu přes Aliatel nezávislém na SPT Telecomu.
Jak je vidět, někteří naši poskytovatelé dokáží využít akci „Internet proti monopolu“ ve svůj prospěch ale také ve prospěch koncových zákazníků. Už nějakou dobu nabízí společnosti Aliatel a VOL přístup do Internetu pomocí technologie Frame Relay. Toto připojení je zcela nezávislé na SPT Telecomu a jeho telefonní síti.

V těchto dnech přišel se zcela identickou nabídkou i náš další poskytovatel – INEC. Opět se jedná o spolupráci s společností Aliatel, jejíž optická páteř jde pěkně na odbyt. Cenové podmínky jsou úplně stejné jako v případě Video On Line a jsou uvedeny v tabulce.

Zatím je tento typ připojení nabízen ve 12 největších městech (jestli jsem správně počítal), do konce tisíciletí by to mělo být už 30 měst. Zajímavé je, jak se přivede linka až do domu. Ona se vůbec nepřivede, spojení je realizováno na bázi mikrovlnných pojítek, použitím technologie ACL nebo Ericsson. Takže žádné vrtání do zdí, žádné kopání drátů.

O příštího roku bude INEC nabízet i rychlejší připojení než 128 Kb/s. Pak by se měly rychlosti pohybovat až do 2 Mb/s.

Tady rozhodně spolupráce INEC – Aliatel nekončí. Nabízejí například i hlasové spojení mezi pobočkami jednoho klienta. INEC sice tvrdí, že to není v rozporu s licencí udělenou SPT Telecomu pro poskytování telefonních služeb, nicméně to si myslel i RadioMobil/Paegas s telefonování po Internetu. To jsem zvědav, kdy se ozve Český telekomunikační ouřad a zakáže jim to.

Zpráva hovoří ještě o jedné maličkosti, Aliatel hodlá poskytovat i ISDN připojení jako alternativu k SPT Telecomu. Kdo se tedy vozí na vlně bojkotu?

Poskytovatel Garantovaná rychlost (CIR) Maximální rychlost (EIR) Měsíční poplatky Zřizovací poplatky
VOL / INEC 32 Kb/s 64 Kb/s 19 998 Kč 19 998 Kč
VOL / INEC 64 Kb/s 128 Kb/s 35 899 Kč 19 998 Kč
* uživatel neplatí žádné telefonní poplatky, na začátek si musí pořídit jen směrovač
Váš názor Další článek: Iomega představila 250 MB Zip mechaniku

Témata článku: Video, Internet, Bojkot, Relay

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů