Kdo nejvíce nakupuje na internetu: širokopásmoví veteráni

Čísla přesvědčivě ukazují, jak silně pomáhá v nákupech na internetu letitá zkušenost s jeho užíváním a kvalitní konektivita.

Není jistě nic překvapivého na tvrzení, že pokročilý uživatel internetu na něm nakupuje častěji a s větší chutí než začátečník. Rovněž platí, že při nákupu je na tom lépe člověk, který sedí na megabitové lince, než smutný vlastník dial-upu. Poprvé však byla zveřejněna data, která tyto vlivy kvantifikují – průzkum provedla společnost comScore a výsledky překvapují: rozdíly jsou totiž až nečekaně vysoké.

Rozhoduje doba užívání internetu

Nejsilnější vliv na nákupy na internetu má „internetová délka života“ uživatele, tedy doba, po jakou dotyčný už internet užívá. Průzkum ukazuje, že prudký vzestup nákupů na internetu následuje až u těch, kteří internet užívají více jak dva roky, kdy stoupá na dvou- a vícenásobek průměrných hodnot než u osob, které jsou na internetu kratší dobu.

A tak zatímco osoby, které internet užívají krátce (0-2 roky), na něm průměrně utrácejí 380 dolarů za půl roku, internetoví „veteráni“ (10 let a víc) už do kasiček internetových obchodů nastrkají 700 dolarů za stejnou dobu. (Mimochodem, útraty internetových „veteránů“ jsou vysoké i v absolutních číslech, ale i v přepočtu na kupní sílu v USA – 1400 dolarů odpovídá v přepočtu na kupní sílu asi 15 000 Kč ročně.)

Druhým zkoumaným parametrem bylo připojení k internetu: průzkum uvádí, že uživatelé s širokopásmovým připojením nakupují o 50 % více než ti, kteří broadbandem nedisponují. Zatímco „úzkopásmoví“ utrácejí na internetu 217 dolarů za kvartál, u širokopásmových je to 311 dolarů.

Překážky časem zmizí

Oba závěry výzkumu jsou pro online nakupování příznivé: obě hlavní zmíněné překážky, tedy „internetový věk“ i připojení, totiž budou časem mizet. Širokopásmové připojení se stane součástí výbavy většiny domácností během několika let (ani u nás nebudeme čekat moc dlouho) a „internetovému stárnutí“ se také nedá utéci. Rychlý vzrůst nákupů na internetu je i v příštích letech nezastavitelný a v řadě odvětví (např. elektronika, počítače, video či hudba) není vůbec vidět, jak mohou kamenní prodejci zachránit své pozice.

Diskuze (16) Další článek: Microsoft prodlouží podporu pro Windows NT4

Témata článku: Internet, Překážka, Délka života, Pokročilý výzkum, Internetové připojení, Prudký vzestup

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů