Internet | Politika

Kdo nám vládne a kdo nás reprezentuje? Mrkněte na web NašiPolitici.cz

Transparency International ve spolupráci s Hlídačem státu a iniciativou Česko.Digital výrazně oživují stránky NašiPolitici.cz. Ten fungoval již od roku 2008, ale jeho čerstvá aktualizace už není jen statickým medailonkem české politické reprezentace, ale využívá otevřených zdrojů dat a politické profily průběžně aktualizuje a doplňuje o nové informace.

V databázi je aktuálně bezmála 3200 profilů, z nichž 300 je tzv. verifikovaných, které již prošly detailní ruční kontrolou.

Internet a sociální sítě jsou plné dezinformací a navoněných PR textů o politicích. Nic takového na nasipolitici.cz nenajdete. Vše stavíme na faktech a dohledatelných, ověřených informacích. Budeme rádi, pokud se z projektu stane zdroj, ze kterého budou moci čerpat nejen občané, ale i média,” říká David Kotora z TI.

V jednotlivých profilech jsou stručná biografie, odkazy na oficiální kontakty a sociální sítě a role politiků v rámci strany i veřejných orgánů. Databáze kromě toho shromažďuje informace o jejich sponzorství, insolvencích a napojeních na firmy či jiné nepolitické aktivity. Nechybí ani zmínky v médiích nebo také ověření správnosti výroků prováděné webem Demagog.cz. Další zdroje dat budou přibývat.

Transparentní pohled na polickou scénu rovněž vznikal kompletně otevřeně. Všechny tři spolupracující organizace mají transparentní účty, zdrojové kódy databáze jsou na GitHubu, vývojové fáze dokumentuje Trello a diskuze včetně veřejných připomínek ke službě probíhá na Slacku.

Zdroj: Transparency International

Diskuze (12) Další článek: Sonda Perseverance bude zkoumat Mars „detektivními nástroji“ Sherloc a Watson

Témata článku: Web, Internet, Sociální sítě, GitHub, Politika, Slack, Databáze, Zdroj, Zdroj dat, Profil


Určitě si přečtěte

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

** Tušíte, kolik je u nás hřbitovů a jak jsou velké? ** Dokážete si představit mapu českých řek a potoků? ** Udělali jsme to všechno za vás nad daty ČÚZK

Jakub Čížek | 10

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

** Apple, vývojáře i uživatele rozhodně nečekají dva roky prázdnin ** macOS se může uzavřít podobně jako iOS a iPadOS ** Přechod na Arm znamená stopku pro hackintoshe

Lukáš Václavík | 102

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

** Koronavirus donutil mnohé zaměstnance pracovat z domova ** V souvislosti s tím vzrostla poptávka po webových kamerách ** Webkameru ale nemusíte kupovat – stačí mobil a aplikace!

Karel Kilián | 15

Je to dobré, cetky z AliExpressu budou nejspíše relativně levné i v roce 2021

Je to dobré, cetky z AliExpressu budou nejspíše relativně levné i v roce 2021

** V roce 2021 začneme platit DPH i u laciného zboží z asijských e-shopů ** Daň ale budeme většinou platit už na e-shopech ** Nemusíte se bát zdlouhavého a drahého celního řízení

Jakub Čížek | 74


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize