Internet | Politika

Kdo nám vládne a kdo nás reprezentuje? Mrkněte na web NašiPolitici.cz

Transparency International ve spolupráci s Hlídačem státu a iniciativou Česko.Digital výrazně oživují stránky NašiPolitici.cz. Ten fungoval již od roku 2008, ale jeho čerstvá aktualizace už není jen statickým medailonkem české politické reprezentace, ale využívá otevřených zdrojů dat a politické profily průběžně aktualizuje a doplňuje o nové informace.

V databázi je aktuálně bezmála 3200 profilů, z nichž 300 je tzv. verifikovaných, které již prošly detailní ruční kontrolou.

Internet a sociální sítě jsou plné dezinformací a navoněných PR textů o politicích. Nic takového na nasipolitici.cz nenajdete. Vše stavíme na faktech a dohledatelných, ověřených informacích. Budeme rádi, pokud se z projektu stane zdroj, ze kterého budou moci čerpat nejen občané, ale i média,” říká David Kotora z TI.

V jednotlivých profilech jsou stručná biografie, odkazy na oficiální kontakty a sociální sítě a role politiků v rámci strany i veřejných orgánů. Databáze kromě toho shromažďuje informace o jejich sponzorství, insolvencích a napojeních na firmy či jiné nepolitické aktivity. Nechybí ani zmínky v médiích nebo také ověření správnosti výroků prováděné webem Demagog.cz. Další zdroje dat budou přibývat.

Transparentní pohled na polickou scénu rovněž vznikal kompletně otevřeně. Všechny tři spolupracující organizace mají transparentní účty, zdrojové kódy databáze jsou na GitHubu, vývojové fáze dokumentuje Trello a diskuze včetně veřejných připomínek ke službě probíhá na Slacku.

Zdroj: Transparency International

Diskuze (12) Další článek: Sonda Perseverance bude zkoumat Mars „detektivními nástroji“ Sherloc a Watson

Témata článku: Internet, Sociální sítě, Web, GitHub, Politika, Slack, Trello, Zdroj dat, Kdo, Databáze, Zdroj, KOTOR, Profil, BiografieYoutuber vyhrál sázku nad fyzikem. Vozidlo poháněné větrem opravdu může jet rychleji, než je rychlost větru

Youtuber vyhrál sázku nad fyzikem. Vozidlo poháněné větrem opravdu může jet rychleji, než je rychlost větru

** Může se objekt poháněný větrem pohybovat rychleji než vítr? ** Youtuber Muller tvrdí, že ano. Fyzik Kusenko, že nikoli ** Uzavřeli proto sázku o deset tisíc dolarů. Jak to dopadne?

Karel Kilián
Fyzika
Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Koupě originálního programového vybavení přímo od výrobce není jedinou možností, jak sehnat pro váš počítač legální software. Další možností je koupit licenci od toho, kdo ji už nepotřebuje nebo nevyužije. Můžete ušetřit nemalou částku, zároveň si však dávejte pozor na podvodníky.

Jan Spěšný