Kdo mě přesvědčí o pagingu?

Na názor na paging a jeho budoucnost jsme se zeptali vedoucích představitelů obou společností, které získaly v ČR licenci na pagingový systém Ermes – Multitone a Radiokontakt Operator.
Tomáš Drozd: Na názor na paging a jeho budoucnost jsme se zeptali vedoucích představitelů obou společností, které získaly v ČR licenci na pagingový systém Ermes – Multitone a Radiokontakt Operator. I přes vzniklou konkurenci (duopol) se však dosud paging nijak neprosadil. Proč?

Connect!: V čem je podle vás problém pagingu v ČR?

Ivo Hospodka: V zásadě ve dvou věcech: V historickém vývoji a v neobvykle vysoké konkurenci ze strany GSM.

Po řadu let byl v Čechách pouze jeden monopolní operátor, který navíc zvolil poněkud nešťastný systém RDS. Tím byla dána do značné míry i cenová politika, technické možnosti a následně (ne)vnímání pagingové služby veřejností. Dalším významným momentem byla skutečnost, že tendr na druhého operátora se uskutečnil, na rozdíl od ostatních zemí, až po nástupu GSM a paging tak neměl čas se rozšířit a zakořenit.

Navíc u nás jsou oba operátoři GSM nezvykle aktivní ve snaze ukrojit co nejvíce z koláče trhu, který by jinak byl osloven pagingovou službou, což v této míře najdete v málokteré evropské zemi. Viz rozvoj služeb SMS, široce podporovaný oběma operátory.

Ivan Nedvídek: Považujete-li za problém pagingu jeho menší oblibu v ČR než ve vyspělých zemích, pak odpověď není jednoduchá a v úvahu by bylo třeba vzít mnoho aspektů a souvislostí, z nichž nejpodstatnější jsou:

  • Mobilní telefony NTM 450 byly u nás zavedeny dříve než RDS paging; rovněž tak systém GSM předcházel zavedení nejmodernějšího pagingového standardu ERMES.
  • Již před zahájením nabídky služeb GSM se média zdarma postarala o obrovskou publicitu očekávané konkurence obou operátorů GSM a vytvořila celkem oprávněné očekávání příznivého vývoje trhu mobilních telefonů. Podobné prostředí pro ERMES paging, který je také vhodný pro oslovení masového trhu, nikdo z médií nebyl ochoten zdarma vytvářet.
  • Systém NMT450 byl drahý a byl vnímán jako prestižní komunikační prostředek pro bohaté. GSM naopak nabídl přijatelné ceny, avšak zejména v prvních dvou letech mnoho ze společenské prestiže mobilního telefonu zůstalo zachováno.
  • Mobilní telefony se v důsledku svého univerzálního vnímání používají i tam, kde je paging rychlejší. spolehlivější a levnější (pohotovostní služby, záchranné služby, lékaři atd.).
  • Zaměstnanci v ČR poměrně lehce získávají služební mobilní telefon, resp. úspěšně zdůvodňují jeho nezbytnost pro služební potřebu, přestože pohnutky k jeho získání a používání jsou soukromé. Proto i když by takovému zaměstnanci dokonce lépe pro služební účely vyhovoval provozně mnohem a mnohem levnější operátor, vymůže si mobilní telefon.
Connect!: A v čem byl problém konkrétně společnosti Multitone?

Ivo Hospodka: V našem případě se setkaly dva negativní faktory – mohutný nástup GSM právě v době našeho počátku a zároveň neustálené prostředí zatím pouze částečně liberalizovaných telekomunikací v ČR, vedoucí k nepříliš jednoduché situaci nových operátorů na trhu.

Connect!: A jak tedy vidíte jeho budoucnost, neboli, jak se bude dále orientovat strategie vaší firmy?

Ivan Nedvídek: Předně nemluvme o pagingu, ale o Advanced Messaging a spolupráci spolehlivého telekomunikačního systému maloobsahového přenosu dat s IT. Klasický paging určený pro komunikaci jedné osoby s druhou osobou zůstane zachován jen pro zcela specifické případy, kdy je vyžadována hlavně rychlost, spolehlivost a láce. Typickým případem jsou pohotovostní a bezpečnostní služby, lékařské, policejní, hasičské a služby tajného a diskrétního charakteru. Masový trh klasického pagingu známý z USA a z dalších zemí se u nás nevytvořil a pravděpodobně již nevytvoří. My však o něj v této formě ani neusilujeme.

Budoucnost naší společnosti vidíme v poskytování specifických služeb, které nemají alternativu v konkurenční nabídce mobilních telefonů a nebudou mít pravděpodobně ekonomickou alternativu ani v systémech třetí generace (3G). Jedná se hlavně o tzv. broadcast, tj. vysílání informací malým i velkým cílovým skupinám, které takové informace vyžadují hlavně z profesionálních důvodů. Takový trh existuje a celosvětově se rozvíjí. Radiokontakt OPERATOR a.s. patří mezi přední světové firmy, které ve své nabídce kombinují svět IT a telekomunikací.

Dále existuje řada individuálních služeb na bázi IT, pro které jsou aplikace ve spojení s GSM méně výhodné, nešikovné a zbytečně drahé. Avízo e-mailu a forwardování textu e-mailu je základním příkladem, na druhém konci nabídky jsou e-services a speciální služby charakteru telemetrie, automatického sledování funkce různých systémů, prodejních automatů apod., v neposlední řadě i jednoduchý a cenově přístupný obousměrný Advanced Messaging.

Connect!: Jak to vypadá s vaší licencí a jaká je tedy současná strategie Multitonu?

Ivo Hospodka: Požádali jsme ČTÚ o odklad, pokud jde o termín spuštění služby. Počítáme se zahájením zhruba v říjnu tohoto roku, na rozdíl od našich původních plánů se však chceme zaměřit především na některé speciální zákaznické skupiny a aplikace. Vzhledem k tomu, že jsme značně přehodnotili dřívější představy o možném počtu zákazníků, rozhodli jsme se pro společné využívání vysílací sítě s naší konkurencí, tak jak se to praktikuje v řadě zemí – například v Maďarsku.

Connect!: Nedávno došlo k dohodě mezi EPPA a Ermes MoU Association. Co konkrétního z této dohody vzešlo či vzejde?

Ivan Nedvídek: Cílem fúze mezi bývalými EPPA a The ERMES MoU Association je soustředění zdrojů a intelektuálního potenciálu na řešení rozvoje Advanced Messaging a nehlasových telekomunikačních aplikací nejen v evropském, ale i širším mezinárodním měřítku. V důsledcích očekáváme významné zvýšení zájmu investorů a výrobců o jednotný trh služeb AMS a globalizaci nabídky služeb výrazně internacionálního charakteru.

Connect!: Jak mi budete oponovat, pokud řeknu, že dle mého názoru s přihlédnutím k vývoji technologií mobilních příslušenství bude paging za 3 roky mrtev?

Ivo Hospodka: Záleží na tom, jestli máte na mysli paging v Čechách, nebo paging jako technologie. Jestli bude mrtev paging v Čechách, to nevím, ale nepředpokládám to. Paging jako technologie mrtev určitě nebude, z celosvětového hlediska lze jednoznačně říci, že se nadále velmi silně rozvíjí a po řadu let ještě bude. Bylo by nutné si rozebrat všechny komparativní výhody této technologie, abych vám mohl vysvětlit proč tomu tak je. Nenechte se zmást situací u nás, kde je každý „zaslepen“ svým mobilem a většina lidí se s ním vysloveně mazlí. V Čechách se mobil, vedle svého neoddiskutovatelného praktického významu, stal určitým symbolem světovosti, což jinde mnohdy prostě nemají zapotřebí. V řadě zemí světa je situace zcela odlišná v tom smyslu, že se využívají obě tyto služby, buď spolu, nebo pouze jedna z nich, jak to komu vyhovuje.

Já sám samozřejmě používám mobil, ale s mírou. Jeho číslo zná jen omezený okruh lidí. Nejsem ten typ, který „zvoní, kudy chodí“. Pager používám taky, přijímám na něm mj. e-mail, a už jenom to je k nezaplacení.

Ivan Nedvídek: Vůbec vám nebudu oponovat, jak jsem již uvedl, klasický paging u nás nemá perspektivu a dlouhodobě přežije jen pro činnosti, které jsem vyjmenovat v předchozím bodě. Takový trh bude mít jednoznačně charakter „niche market“ a odhaduji jej na max. 20 tisíc účastníků.

Další aplikace, které ovšem už nejsou pagingem, jsou mnohem perspektivnější a mohou dokonce zaujmout a získat třeba i milion účastníků. Lze namítat, že podobné služby by bylo možné organizovat i na bázi systémů 3G, vezměte však v úvahu stále náročnější ekonomické využívání frekvenčního spektra, které se projeví nejen v nákladech, ale v dostupnosti a zaměření takových služeb. Sítě bývalého všudypřítomného pagingu, nyní Advance Messaging a broadcastingu, mohou řadu dílčích úkolů řešit uživatelsky pohodlněji, lépe a spolehlivě.

Zdroj: Connect! 10/99

Váš názor Další článek: Porovnání dvou informačních systémů – Concorde XAL a Axapta

Témata článku: Určitý symbol, Mobilní trh, Podobná míra, Speciální situace, Avis, Vedoucí představitel, Mobilní telefony klasické, Oslovený výrobce, Advance, Jednotný trh, Historický telefon, Pager, Současná strategie, Velký cíl, Ivan, Prodejní automat, Kdo, Dílčí úkol, Mobilní operátor, Cenové spektrum, Nový operátor, Telekomunikační systém, Podobné prostředí, Klasické telefony, Klasický operátorJak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály