Kdo má nejvýkonnější supercomputer: Silicon Graphics nebo IBM?

Modrý Pacifik nebo Modrá Hora? Rozhořel se spor o nejvýkonnější superpočítač na planetě.
Firma Silicon Graphics, která má po pohlcení firmy Cray první místo v produkci superpočítačů, zpochybňuje tvrzení společnosti IBM (zřejmě druhý největší americký výrobce superpočítačů) o tom, že "Blue Pacific" je nejrychlejší superpočítač na světě. Tato slova ovšem vyřkl viceprezident USA Al Gore s tím, že Blue Pacific má teoretickou špičkovou výkonnost 3.9 TeraFLOPS.

Silicon Graphics v poslední době pilně pracuje na počítači, který nese kuriózně podobné jméno ("Blue Mountain" - že by schválně?), který bude mít špičkovou výkonnost 4.2 TeraFLOPS. Potud by se ale zdálo, že je vše v pořádku - IBM svůj počítač má, SGI jej teprve mít bude, takže striktně vzato skutečně patří prvenství "velké modré". Jenomže Silicon Graphics tvrdí, že Blue Pacific ještě u zákazníka nefunguje a že je nainstalován pouze ze "ze tří čtvrtin". Pro informaci - jedná se samozřejmě o stroje s tisíci procesory, konkrétně IBM používá 4096 čipů PowerPC, SGI pak 6.144 čipů MIPS R10000.

Živě komentuje: zápolení v oblasti superpočítačů je ještě urputnější než na "desktopu". U špičkových strojů se skoro nikdy nejedná o sériové kusy, všechno jsou to napůl laboratorní prototypy, u nichž s troškou činí tým techniků součást dodávky. Navíc je hodnocení výkonnosti těchto strojů velice obtížně komentovatelné, neboť to, že se nasčítá teoretický výpočetní výkon stroje, je jen jedním z řady měřítek. Firma Cray, za kterou SGI kdysi zaplatila miliardu dolarů, je průkopníkem v superpočítačích a jasnou světovou jedničkou co se týká počtu instalací v prestižním seznamu Top 500 Supercomputer Sites. Ten sestavuje známý "neúplatný analytik" Jack Dongarra a činí tak jednou za půl roku; v době psaní článku právě vyšla jeho nová verze, kterou záhy okomentujeme. Bude proto lepší počkat až na to, co obsahuje; SGI však má pravdu v tom, že postup IBM (nebo Al Gora?) nebyl zcela férový, protože pár týdnů před uvedením Dongarrova seznamu právě nastává v superpočítačovém světě obvykle jakýsi nepsaný klid zbraní.

Váš názor Další článek: Windows NT: tip pro fanoušky příkazového řádku

Témata článku: IBM, Jack, Mountain, Pacific, Blue, Podobné hodnocení, Gore


Určitě si přečtěte

Musk pošle lidi na oblet Měsíce. Japonský podnikatel Maezawa vezme na cestu až osm umělců

Musk pošle lidi na oblet Měsíce. Japonský podnikatel Maezawa vezme na cestu až osm umělců

** SpaceX chce nejdříve v roce 2023 vyslat lidi na oblet Měsíce ** Hlavním pasažérem bude japonský podnikatel Jusaku Maezawa, který vezme na cestu až 8 umělců ** Pětidenní cesta proběhne v chystané lodi BFS

Petr Kubala | 14

Inteligentní akvárium Bluenero se o rybičky postará samo

Inteligentní akvárium Bluenero se o rybičky postará samo

** Chcete chovat akvarijní rybičky, ale nemáte čas se o ně starat? ** Chytré akvárium je samo nakrmí a postará se o jejich komfort ** Projekt Bluenero zatím sbírá finance na Indiegogo

Karel Kilián | 20

Na Zemi je nejtepleji za posledních více než 100 tisíc let. Co nám hrozí?

Na Zemi je nejtepleji za posledních více než 100 tisíc let. Co nám hrozí?

** Letošní červenec byl třetím nejteplejším měsícem od roku 1880 ** Teplota naší planety roste raketovým tempem ** Co lidstvu hrozí v období, které v minulosti nemá obdoby?

Karel Kilián | 70

Praktické vychytávky, které si chcete doinstalovat do Windows

Praktické vychytávky, které si chcete doinstalovat do Windows

** Pokud vás nudí vzhled nabídky Start, snadno jej můžete změnit. ** Stejně tak existují programy na přidání záložek do programů. ** Spokojit se ani nemusíte se základním ovládáním hlasitosti.

Vladislav Kluska | 46

Astronomové objevili daleko za Plutem objekt s extrémní dráhou. Může ukazovat na existenci planety Devět

Astronomové objevili daleko za Plutem objekt s extrémní dráhou. Může ukazovat na existenci planety Devět

** Astronomové objevili daleko za Neptunem těleso 2015 TG387 ** Okolo Slunce se pohybuje po extrémně protáhlé dráze ** Jeho dráha může ukazovat na existenci planety Devět

Petr Kubala | 10

Velká podzimní aktualizace: Co nového teď najdete ve Windows 10

Velká podzimní aktualizace: Co nového teď najdete ve Windows 10

** Microsoft se opět snaží spojit telefony a počítače. ** Místo velkých novinek se zaměřil spíše na drobná vylepšení. ** Vyhledávání je konečně použitelné a hledá téměř všude.

Vladislav Kluska | 78


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku