Kdo má nejvýkonnější supercomputer: Silicon Graphics nebo IBM?

Modrý Pacifik nebo Modrá Hora? Rozhořel se spor o nejvýkonnější superpočítač na planetě.
Firma Silicon Graphics, která má po pohlcení firmy Cray první místo v produkci superpočítačů, zpochybňuje tvrzení společnosti IBM (zřejmě druhý největší americký výrobce superpočítačů) o tom, že "Blue Pacific" je nejrychlejší superpočítač na světě. Tato slova ovšem vyřkl viceprezident USA Al Gore s tím, že Blue Pacific má teoretickou špičkovou výkonnost 3.9 TeraFLOPS.

Silicon Graphics v poslední době pilně pracuje na počítači, který nese kuriózně podobné jméno ("Blue Mountain" - že by schválně?), který bude mít špičkovou výkonnost 4.2 TeraFLOPS. Potud by se ale zdálo, že je vše v pořádku - IBM svůj počítač má, SGI jej teprve mít bude, takže striktně vzato skutečně patří prvenství "velké modré". Jenomže Silicon Graphics tvrdí, že Blue Pacific ještě u zákazníka nefunguje a že je nainstalován pouze ze "ze tří čtvrtin". Pro informaci - jedná se samozřejmě o stroje s tisíci procesory, konkrétně IBM používá 4096 čipů PowerPC, SGI pak 6.144 čipů MIPS R10000.

Živě komentuje: zápolení v oblasti superpočítačů je ještě urputnější než na "desktopu". U špičkových strojů se skoro nikdy nejedná o sériové kusy, všechno jsou to napůl laboratorní prototypy, u nichž s troškou činí tým techniků součást dodávky. Navíc je hodnocení výkonnosti těchto strojů velice obtížně komentovatelné, neboť to, že se nasčítá teoretický výpočetní výkon stroje, je jen jedním z řady měřítek. Firma Cray, za kterou SGI kdysi zaplatila miliardu dolarů, je průkopníkem v superpočítačích a jasnou světovou jedničkou co se týká počtu instalací v prestižním seznamu Top 500 Supercomputer Sites. Ten sestavuje známý "neúplatný analytik" Jack Dongarra a činí tak jednou za půl roku; v době psaní článku právě vyšla jeho nová verze, kterou záhy okomentujeme. Bude proto lepší počkat až na to, co obsahuje; SGI však má pravdu v tom, že postup IBM (nebo Al Gora?) nebyl zcela férový, protože pár týdnů před uvedením Dongarrova seznamu právě nastává v superpočítačovém světě obvykle jakýsi nepsaný klid zbraní.

Váš názor Další článek: Windows NT: tip pro fanoušky příkazového řádku

Témata článku: IBM, Blue, Pacific, Podobné hodnocení, Jack, Mountain, Gore

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost