Kdo komu utíká, kdo koho dotahuje?

Nový Solaris je dalším argumentem do věčných sporů Windows NT vs. Unix. Ale je vlastně jejich konkurentem? A jsou dnes vůbec Windows NT konkurentem 64-bitového operačního systému?
Na světě je další operační systém, honosící se 64-bitovou architekturou: Solaris od Sun Microsystems se posunul do další verze, která by měla být podle běžných pravidel pojmenována jako 2.7, ale díky generačnímu skoku dostal zcela novou, u Sunu nebývalou číslovku - sedm.

Sun tak uvádí na svět další verzi unixového operačního systému, proslulého svou kvalitou i výkonností - firma po stránce softwarové nedělá patnáct let nic jiného a výsledek se dostavuje. Solaris 7 je k dispozici pro procesory Sparc a UltraSparc od Sunu, ale i Pentia od Intelu; je nicméně pro Sparc architekturu optimalizován. Solaris 7 má plně 64-bitové jádro, které podle sdělení firmy umožňuje daleko větší prostor pro současný chod více aplikací na jediném serveru; je plně binárně kompatibilní s předchozími verzemi Solarisu (nevyžaduje rekompilaci starších, 32-bitových aplikací). Solaris 7 dále obsahuje grafické rozhraní pro instalaci a administraci, čímž se "přibližuje světu PC" a umožňuje tyto činnosti provádět stylem "ukaž a klikni", jak uvádí Sun. Solaris 7 umí spolupracovat s všemi běžnými klientskými systémy na osobních počítačích (různé verze Windows, NetWare).

Jako nejsilnější argument pro nový Solaris však Sun uvádí "mainframovou výkonnost za zlomek ceny": dohání údajně mainframe ve třech hlavních argumentech, označovaných zkratkou RAS (reliability, availiability, serviceability). Solaris 7 je vytvořen ve třech verzích: Solaris Easy Access Server, Solaris Enterprise Server a Solaris ISP Server - jak názvy ukazují, jsou jeho verze (či rozšíření) určeny pro tři rozdílné trhy.

Živě komentuje: uvedení Solarisu 7 si zaslouží delší komentář. Především se na každý nový Unix v dnešní době pohlíží jen z jednoho zorného úhlu - jestli utíká Windows NT, nebo jestli jej Windows NT dohánějí atd. Právě Solaris 7 ukazuje, jak nesprávná tato úvaha je, resp. jak nesprávná je dnes. Souboj se totiž vůbec neodehrává na jediné linii kvality produktu, ale je to vlastně vymezení do mnohorozměrných světů s různými požadavky. Tyto světy se zčásti dotýkají a zčásti prolínají - a pouze zde lze hovořit o soupeření Microsoftu vs. zbytek světa, ve zbývajících částech příliš není co řešit. Microsoft nemá v řadě oblastí s NT Serverem konkurenci, resp. jedinou potenciální konkurencí mu zde může být Linux. Argumenty dostačující výkonnosti a kvality za bezkonkurenční cenu (spojenou s cenou hardware, která u PC bude zřejmě vždy bezkonkurenčně nízká) jsou přesně ty, podle kterých se velká část trhu rozhoduje. A argumenty robustnosti, kvality a výkonnosti jsou zase podstatnými pro druhou, menší část trhu - tu sice cena zajímá také, ale vzhledem k velikostem těchto zákazníků zde rozhodně nejde o šetření v desetitisících Kč.

Solaris 7 si s Windows NT bude minimálně konkurovat, a to nejspíše hned několik let - přece jen je jeho kvalitativní náskok vyšší, než aby jej u náročných zákazníků porazily Windows NT 5.0… pardon, Windows 2000 Professional. Stejně tak je ale těžko představitelné, že nová verze Solarisu uzme část současného trhu s Windows NT, jak se Sun občas snaží prezentovat - Solaris se "bije" stále se stejnými protivníky, ať jsou to ostatní Unixy "ze stran", nebo MVS (mainframový systém) "zvrchu". V oblasti malých a středních firem (small business, pracovní skupiny) má na Windows NT stěží někdo šanci a prosazování Windows NT (či 2000) je jen otázka času, spíše kratšího než delšího.

Závěr je tedy zajímavý: Microsoft se nemusí Solarisu bát a Solaris se současně nemusí být Microsoftu, alespoň ne v úplně nejbližší době. A o tom, v jaké době se Microsoft "opře" do světa velkých podniků, čili do tzv. oblasti "enterprise", se hodně spekuluje. Bill Gates sice prorokuje, že už příští rok bude ve znamení útoku jeho firmy na tuto oblast, ale to se zdá nepravděpodobné ze dvou důvodů:

  • především je příští rok "rokem před 2000", a čím větší podnik, vím více starostí bude mít s tím, aby se přes tento letopočet dostal se zdravou kůží. Kdo bude v této době chtít měnit páteřní operační systém firmy?
  • Windows 2000 Professional alias Windows NT 5.0 budou sice na trhu možná příští rok, ale až na konci, a to ve své první verzi, za kterou bude jistě následovat hned několik postfixů a hotfixů, o Servise Paccích ani nemluvě. Jistě, možná ne: ale kdo si po zkušenostech s Windows NT 4.0 (a též IIS, Visual Studio, SQL Serverem…) troufne okamžitě poté, jakmile se tento operační systém objeví na trhu, jej instalovat naostro do své organizace?
Pokud tedy rok 2000 nezpůsobí mimořádné škody (tj. pokud jeho důsledky bude možné relativně rychle napravit), a pokud si nová verze serverových Windows získá kvalitní praktické reference, může dojít k rychlému nástupu tohoto systému do velkých organizací někdy na přelomu let 2000/2001 - a to je pořád ještě hodně daleko a pořád je zde hodně různých "kdyby".
Váš názor Další článek: Jaké soubory se zapisují při instalaci Microsoft Faxu do Windows 98?

Témata článku: Microsoft, Windows, Solaris, Rok šetření, Rozdílný svět, Potenciální škoda


Určitě si přečtěte

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

** Total Commander je na Windows takřka legendou ** Licence však stojí více než tisíc korun ** Našli jsme pro vás deset alternativ dostupných zdarma

Karel Kilián | 141

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

** Sonda LRO pořídila z oběžné dráhy Měsíce zajímavé snímky ** Jsou na nich vidět artefakty všech misí programu Apolla, které přistály na povrchu Měsíce ** Jde například o části lunárních modulů, rovery a dokonce i vlajky

Petr Kubala | 60

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

** Teplotní extrémy dokážou překvapit. Seznamte se s rekordy v Česku i ve světě ** Rekordní hodnoty jsou mnohdy až k neuvěření ** Zjistěte, kdy ke bylo největší horko, zima, déšť či vítr

Karel Kilián | 7


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji