Kdo dělá nejlepší chladiče pro procesory AMD? Intel!

14. prosince 2001
Computer 24/01 SDÍLET NA FACEBOOKU TWEETNOUT
Intel je známý tím, že své procesory vybavuje velmi kvalitními a tichými chladiči. Je to doslova balada pro uši. Proto jsme se rozhodli k experimentu. Proč nechladit procesor AMD chladičem od Intelu? Vzali jsme dva chladiče - jeden pro Intel Pentium 4, jeden pro AMD Athlon XP. Zkombinovali. A výsledek? Dokonalá spolupráce ...

Určitě znáte ten palčivý problém procesorů AMD - vysokou hlučnost chladičů. Samozřejmě, lze chladiče zpomalit a tím jej ztišit. Například firma Mironet takové "ztišovače" vyrábí profesionálně. Avšak při takovém snížení počtu otáček se také sníží účinnost chladiče. Teplota procesoru může rapidně narůst, avšak na běžnou práci to stačí. Pokud procesor nepřetaktováváte a chcete tichý počítač, tak se s pomalejším chladičem (např. 2000 otáček) smíříte.

Avšak pokud chcete procesor přetaktovat, tak si prostě musíte výkonnější chladič pořídit. Například GlobalWin FOP38 s 7000 otáčkami - a jak asi tušíte, tento chladič dělá tolik hluku, kolik letadlo při startu. Často při zapnutém počítači spím, a když jsem v počítači měl FOPa 38, tak jsem ani oka nezamhouřil. Musel jsem počítač nakonec vypnout.

Je možné, abychom vytvořili chladič, který dokáže být výkonný, tzn. opravdu procesor uchladí (i kdybychom zvýšili napětí třeba na 2 nebo 2,1 V) a k tomu by byl neslyšitelný? Lze to? Lze...

Abychom takový chladič stvořili musíme zavolat na pomoc Intel! Procesory Pentium 4 mají v tichosti chladičů doopravdy velkou výhodu, protože i neoriginální chladiče třetích firem jsou poměrně tiché. Originální chladič, obsažený v boxované verzi procesoru je ze všech nejtišší. Když jsem ho poprvé "uslyšel", tak jsem nevěřil vlastním uším, myslel jsem že počítač má nějakou poruchu, ale opak byl pravdou. Chladič prostě nešel slyšet. To mě inspirovalo k nápadu půjčit si tento chladič z Pentia 4 a namontovat ho na procesor AMD Athlon XP.

Protože je však připínací mechanismus odlišný, byl jsem nucen použít tělo z chladiče určeného pro AMD Athlon. Byl jím masivní chladič s ještě masivnějším názvem - Spire 5T208B1H3T. Je to jeden z nejkvalitnějších chladičů pro procesory AMD, jeho cena je však poměrně přijatelná - 400 Kč. 

Aktivní část chladiče jsem ze Spire odstranil. Poté jsem vzal originální chladič pro Pentium 4, který je ještě masivnější než Spire. Z něho jsem odstranil - odcvakl - právě tu nejdůležitější, nejtišší část - aktivní chladič - a pustil se do díla. 

Tělo chladiče Spire bylo dostatečně velké na to, aby do něj chladič z Pentia 4 správně pasoval. Sice to bylo celkem natěsno, ale obě dvě části do sebe pěvně zaklesly. Chtěl bych upozornit, že spojení bylo realizováno bez jakéhokoliv šroubování. Chladiče jsem k sobě nelepil, ale i tak držely velmi pevně. Testoval jsem odolnost spojení - při všemožném kymácení a házení se části nerozpojily. Avšak pokud byste chtěli tuto kombinaci používat natrvalo, vřele bych doporučil obě dvě části slepit. Jistota je jistota!

 

Nyní jsem přidělal tento upravený chladič k patici s procesorem Athlon XP 1600+. Zapojil napájení aktivního chlazení a zapnul počítač.

Nevěřil jsem vlastním uším, neslyšel jsem nic. Chvíli jsem cítil nejistotu, že počítač nefunguje, ale za chvíli se rozsvítila obrazovka. Abych výkon chladiče otestoval nechal jsem počítač 20 minut na plno běžet. Po uplynutí této doby jsem naměřil teplotu procesoru - pouhých 42 stupňů (měřeno na interním termálním čidlu). Při tak tichém chladiči, tak slušný výsledek je úžasný.

Nenechalo mi to a vrátil vše do původní pozice a použil jsem Spire chladič s originálních aktivním chlazením. Připevnil jsem ho na procesor a spustil počítač. Po půlhodince ticha s Intelem :), mě čekalo nepříjemné probuzení v podobě hlasitého kvílení chladiče. Opět jsem nechal puštěný počítač po dobu 20 minut. Poté mě čekalo zajímavé zjištění. S chladičem Spire jsem naměřil teplotu 40 stupňů. Je to sice lepší výsledek, ale za cenu hlasitého kvílení aktivního chladiče. Stojí ty dva stupně za takový randál? Já myslím, že ne!

Závěr

I když na trhu existuje obrovské množství chladičů pro procesory AMD, tak málokterý v sobě spojuje výkon i tichost dohromady. Museli bychom doopravdy dlouho hledat než bychom takový našli. Většinou jsou takové chladiče k dostání jenom v kompletních sestavách a počítačovým kutílům se takový chladič dostane do rukou jen stěží. Proto si myslím, že zkombinovat chladič od Intelu s chladičem od Spire je jedno z nejlepších řešení, pro ty co chtějí přetaktovat a přitom u počítače v klidu v noci spát. Jaká je tedy cena takové Intel&Spire chladiče? Jak jsem již v průběhu článku řekl, tak za Spire zaplatíte 400 Kč. Originál chladič pro Pentium 4, však jen tak nekoupíte. Jediná možnost, je s kamarádem vyměnit za obyčejný např. Coolermaster chladič pro P4. Takový stojí průměrně 300 Kč. Pokud budete mít štěstí, tak vás náklady na ideální chladič pro AMD vyjdou na 700 Kč. Ještě je tu také možnost namontovat aktivní chladič Spire do chladiče pro Pentium 4. Nemyslím však, že majitel bude štěstím bez sebe, když se mu upravený chladič vrátí.

Avšak v případě, že byste nesehnali originál chladič pro Pentium 4 je zde stále možnost koupit nějaký kvalitní a hlavně tichý chladič pro P4 od třetích firem. Při skombinování sice chladič nebude tak tichý, ale pravděpodobně bude mít podobný výkon.

Diskuze (72) Další článek: Computer 24/01

Témata článku: Procesory, Odlišné zjištění, DEL, Velká odolnost, Zajímavé zjištění, Tichý počítač, Proces, Aktivní část, Chladič spire, Chladič


Určitě si přečtěte

Podívejte se, jak umírá váš laptop. Desítky na to mají mocný nástroj powercfg

Podívejte se, jak umírá váš laptop. Desítky na to mají mocný nástroj powercfg

** Hardware současných laptopů už tak rychle nestárne ** Tedy až na baterie – ty umírají děsivou rychlostí ** Ve Windows to můžete sledovat skoro v přímém přenosu

Jakub Čížek | 69

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na klávesnice, myši, routery, tiskárny, sluchátka a další věci k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 22

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

** Speedtest stále častěji měří jen rychlost na poslední míli ** Ta však ale neodpovídá reálnému surfování ** Jak se tedy pokusit změřit tu skutečnou?

Jakub Čížek | 85

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián | 36

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 60Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu