Kdo dělá nejlepší chladiče pro procesory AMD? Intel!

14. prosince 2001
Computer 24/01 SDÍLET NA FACEBOOKU TWEETNOUT
Intel je známý tím, že své procesory vybavuje velmi kvalitními a tichými chladiči. Je to doslova balada pro uši. Proto jsme se rozhodli k experimentu. Proč nechladit procesor AMD chladičem od Intelu? Vzali jsme dva chladiče - jeden pro Intel Pentium 4, jeden pro AMD Athlon XP. Zkombinovali. A výsledek? Dokonalá spolupráce ...

Určitě znáte ten palčivý problém procesorů AMD - vysokou hlučnost chladičů. Samozřejmě, lze chladiče zpomalit a tím jej ztišit. Například firma Mironet takové "ztišovače" vyrábí profesionálně. Avšak při takovém snížení počtu otáček se také sníží účinnost chladiče. Teplota procesoru může rapidně narůst, avšak na běžnou práci to stačí. Pokud procesor nepřetaktováváte a chcete tichý počítač, tak se s pomalejším chladičem (např. 2000 otáček) smíříte.

Avšak pokud chcete procesor přetaktovat, tak si prostě musíte výkonnější chladič pořídit. Například GlobalWin FOP38 s 7000 otáčkami - a jak asi tušíte, tento chladič dělá tolik hluku, kolik letadlo při startu. Často při zapnutém počítači spím, a když jsem v počítači měl FOPa 38, tak jsem ani oka nezamhouřil. Musel jsem počítač nakonec vypnout.

Je možné, abychom vytvořili chladič, který dokáže být výkonný, tzn. opravdu procesor uchladí (i kdybychom zvýšili napětí třeba na 2 nebo 2,1 V) a k tomu by byl neslyšitelný? Lze to? Lze...

Abychom takový chladič stvořili musíme zavolat na pomoc Intel! Procesory Pentium 4 mají v tichosti chladičů doopravdy velkou výhodu, protože i neoriginální chladiče třetích firem jsou poměrně tiché. Originální chladič, obsažený v boxované verzi procesoru je ze všech nejtišší. Když jsem ho poprvé "uslyšel", tak jsem nevěřil vlastním uším, myslel jsem že počítač má nějakou poruchu, ale opak byl pravdou. Chladič prostě nešel slyšet. To mě inspirovalo k nápadu půjčit si tento chladič z Pentia 4 a namontovat ho na procesor AMD Athlon XP.

Protože je však připínací mechanismus odlišný, byl jsem nucen použít tělo z chladiče určeného pro AMD Athlon. Byl jím masivní chladič s ještě masivnějším názvem - Spire 5T208B1H3T. Je to jeden z nejkvalitnějších chladičů pro procesory AMD, jeho cena je však poměrně přijatelná - 400 Kč. 

Aktivní část chladiče jsem ze Spire odstranil. Poté jsem vzal originální chladič pro Pentium 4, který je ještě masivnější než Spire. Z něho jsem odstranil - odcvakl - právě tu nejdůležitější, nejtišší část - aktivní chladič - a pustil se do díla. 

Tělo chladiče Spire bylo dostatečně velké na to, aby do něj chladič z Pentia 4 správně pasoval. Sice to bylo celkem natěsno, ale obě dvě části do sebe pěvně zaklesly. Chtěl bych upozornit, že spojení bylo realizováno bez jakéhokoliv šroubování. Chladiče jsem k sobě nelepil, ale i tak držely velmi pevně. Testoval jsem odolnost spojení - při všemožném kymácení a házení se části nerozpojily. Avšak pokud byste chtěli tuto kombinaci používat natrvalo, vřele bych doporučil obě dvě části slepit. Jistota je jistota!

 

Nyní jsem přidělal tento upravený chladič k patici s procesorem Athlon XP 1600+. Zapojil napájení aktivního chlazení a zapnul počítač.

Nevěřil jsem vlastním uším, neslyšel jsem nic. Chvíli jsem cítil nejistotu, že počítač nefunguje, ale za chvíli se rozsvítila obrazovka. Abych výkon chladiče otestoval nechal jsem počítač 20 minut na plno běžet. Po uplynutí této doby jsem naměřil teplotu procesoru - pouhých 42 stupňů (měřeno na interním termálním čidlu). Při tak tichém chladiči, tak slušný výsledek je úžasný.

Nenechalo mi to a vrátil vše do původní pozice a použil jsem Spire chladič s originálních aktivním chlazením. Připevnil jsem ho na procesor a spustil počítač. Po půlhodince ticha s Intelem :), mě čekalo nepříjemné probuzení v podobě hlasitého kvílení chladiče. Opět jsem nechal puštěný počítač po dobu 20 minut. Poté mě čekalo zajímavé zjištění. S chladičem Spire jsem naměřil teplotu 40 stupňů. Je to sice lepší výsledek, ale za cenu hlasitého kvílení aktivního chladiče. Stojí ty dva stupně za takový randál? Já myslím, že ne!

Závěr

I když na trhu existuje obrovské množství chladičů pro procesory AMD, tak málokterý v sobě spojuje výkon i tichost dohromady. Museli bychom doopravdy dlouho hledat než bychom takový našli. Většinou jsou takové chladiče k dostání jenom v kompletních sestavách a počítačovým kutílům se takový chladič dostane do rukou jen stěží. Proto si myslím, že zkombinovat chladič od Intelu s chladičem od Spire je jedno z nejlepších řešení, pro ty co chtějí přetaktovat a přitom u počítače v klidu v noci spát. Jaká je tedy cena takové Intel&Spire chladiče? Jak jsem již v průběhu článku řekl, tak za Spire zaplatíte 400 Kč. Originál chladič pro Pentium 4, však jen tak nekoupíte. Jediná možnost, je s kamarádem vyměnit za obyčejný např. Coolermaster chladič pro P4. Takový stojí průměrně 300 Kč. Pokud budete mít štěstí, tak vás náklady na ideální chladič pro AMD vyjdou na 700 Kč. Ještě je tu také možnost namontovat aktivní chladič Spire do chladiče pro Pentium 4. Nemyslím však, že majitel bude štěstím bez sebe, když se mu upravený chladič vrátí.

Avšak v případě, že byste nesehnali originál chladič pro Pentium 4 je zde stále možnost koupit nějaký kvalitní a hlavně tichý chladič pro P4 od třetích firem. Při skombinování sice chladič nebude tak tichý, ale pravděpodobně bude mít podobný výkon.

Diskuze (72) Další článek: Computer 24/01

Témata článku: Procesory, Chladič, Chladič spire, Velká odolnost, Odlišné zjištění, Zajímavé zjištění, Aktivní část, Kdo, DEL, Nejlepší, Chlad, Proces, Tichý počítač


Určitě si přečtěte

Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

** Když máte na notebook více než 20 tisíc korun, odpadají kompromisy ** Notebooky na práci dostávají tenká kovová těla a styl ** Herní notebooky zvládnou i nejmodernější hry v plné kvalitě

David Polesný | 43

David Polesný
Notebooky
Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

** Kde jsou ty doby, kdy měl skoro každý doma Photoshop ** Photoshop a Premiere Pro od kamaráda nebo z warezu ** Dnes už to nemá smysl, existuje totiž hromada laciných alternativ

Jakub Čížek | 90

Jakub Čížek
Grafický editorStřih videa
AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

** AMD představilo tři nové grafické karty ** Všechny s architekturou RDNA2, kterou používají i PS5 a Xbox Series ** Karty útočí přímo na GeForce RTX 3000

Karel Javůrek | 77

Karel Javůrek
Radeon RX 6000Grafické kartyAMD
Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 172

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5