Kdo dá 17 dolarů za megabajt u pevných disků?

Jedině ten, kdo vyžaduje extrémně rychlé a spolehlivé pevné disky – a těmi nemohou být žádné jiné, něž statické pevné disky.
Společnost Quantum je známá především jako jeden z největších výrobců pevných disků a páskových zařízení. Již méně se však ví, že je také jedním z největších výrobců statických pevných disků – SSD (tedy disků, kde se namísto rotujících kotoučů s magnetickou záznamovou vrstvou používají pro ukládání dat polovodičové paměti). Nově byly představeny modely řady Rushmore Ultra s kapacitami 536 MB, 2,1 GB a maximálních 3,2 GB. Navenek se chovají jako kterékoliv jiné disky – k počítači se připojují přes rozhraní SCSI 3, ale poskytují ustálený datový tok 30 MB/s a jejich přístupová doba jde pod 50 mikrosekund – oproti klasickým pevným diskům jsou stokrát rychlejší! Abych byl přesný, SSD Rushmore v sobě integrují běžný pevný disk, ten je však společně se sadou baterií a logických obvodů součástí automatického zálohování dat (Data Retention System), aby se nic neztratilo v případě výpadku proudu.

Živě komentuje: Statické disky nejsou určeny běžným uživatelům počítačů, jejich uplatnění je třeba hledat všude tam, kde se požaduje téměř okamžitá doba odezvy, velmi rychlé vstupvýstupní operace – nejčastěji používaná serverová (dočasná) data při obchodování na Internetu, v bankovnictví, při ověřování hesel, při přístupu k rozsáhlým souborům. Používají se polovodičové paměti DRAM, které máme každý ve svém počítači jako paměť operační. Sama o sobě není levná, natožpak ve velkém množství systému statického pevného disku – proto SSD jsou tak drahé a mají tak malou kapacitu. S novými technologie operačních pamětí však můžeme očekávat snížení cen a růst kapacit, ostatně předchozí modely SDD společnost Quantum zlevnila až o 40 %.

Váš názor Další článek: Computer 3/99

Témata článku: Pevné disky, Megabajt, Quantum, Drahý model, Největší výrobce, Drahá společnost, Rozsáhlý soubor, Výpadky paměti, Polovodičová součást

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost