Kdepak 1 GHz. Nejprve se procesory musí dostat přes hranici 600 MHz

K hranici 1 GHz je nutno kráčet postupnými krůčky. Nynější vytčená hranice zní 600 MHz. Povíme si, jak na tom největší výrobci procesorů nyní jsou.
Celý procesorový svět, tedy převážně výrobci tohoto sortimentu, se předhání v překonání magické hranice 1 GHz. Nic proti, ale v současné době se všichni výrobci procesorů tak tak blíží hranici 500 MHz a to je tento údaj teprve polovinou vysněného cíle. Frekvence 1 GHz se tedy zdá být jako nedobytná pevnost. K této hranici je proto nutno kráčet postupnými krůčky. Nynější vytčená hranice zní 600 MHz. Povíme si jak na tom největší výrobci procesorů nyní jsou.

INTEL. Tento největší producent procesorů co se osobních počítačů týče, hodlá vyrazit dech svým konkurentům novým procesorem Pentium III dříve známým pod kódovým označením Katmai. Debutovat bude ovšem s frekvencí „jen“ 450 a 500 MHz. Hranice 600 MHz dosáhne až později. Bude v sobě obsahovat 70 nových instrukcí včetně těch pro přenos dat (šifrování a autorizace), které by měly napomoci lepšímu rozvoji e-komerce. Dalším novým vylepšením je přiřazení jedinečného ID čísla, proti kterému se v současné době zvedla vlna odporu a o kterém jsme v minulých dnech již informovali. Pentium III bude prý oficiálně představeno 17.února v San Jose.

IBM a MOTOROLA. Tento tým dvou gigantů stále spolupracuje na vývoji procesorů řady Power PC. Tento typ procesoru je znám především z počítačů Macintosh od firmy Apple. Výsledkem „bádání“ by měl být procesor Power PC na frekvenci 600 MHz pro servery. IBM by v něm chtělo především plně využít „měděné“ technologie a své nové technologie SOI (silicon-on-insulator). Tento nový technologický krok IBM je založen na vrstvě izolátoru, která chrání tranzistory na čipu procesoru před elektrickými efekty, odebírajícími elektrickou energii a snižující tak výkon procesoru. Výsledný přínos technologie je snížení napájecího napětí, snížení zahřívání a zvýšení výkonu. Největší výhodou je však možnost ještě mnohem větší miniaturizace produktů. Motorola zatím přišla s procesorem Power PC 450 MHz s novou sadou instrukcí pod názvem AltiVec, která je alternativou MMX od Intelu. Procesor je již plně „měděný“. U předchozích typů PowerPC se totiž stále využíval hliník.

AMD (Advanced Micro Devices). Tento stálý pronásledovatel firmy Intel ve výrobě procesorů pro osobní počítače by měl v novém roce přijít se svým procesorem nové generace pod označením K7. Nový produkt by měl svým výkonem silně konkurovat Pentiu III. A to i díky tomu, že AMD se nedávno dohodlo s Motorolou o výměně několika technologických patentů. Především se to tyká moderní „měděné“ technologie. Stálý problém AMD, nedostatečná kapacita výroby, by měl také padnout. Firma Motorola totiž vzala pod svá křídla výrobu procesoru K7 pro AMD.

Všechny noviny a zlepšení ve výrobě procesorů opět přispějí ke zlepšení „síly“ výpočtů pro softwarové aplikace jako jakou 3D grafika, video, audio atd. Ještě podstatně většímu vzrůstu výkonu procesorů by měl napomoci přechod na technologii 0,12 mikronů. V současné době již některé firmy přešly na 0,18 mikronů ovšem výrobní program většiny z nich ještě spočívá na „stařičké“ technologii 0,25 mikronů. Máme se tedy na co těšit.

Váš názor Další článek: Computer 2/99

Témata článku: Procesory, Kapacita výroby, Nová technologie, DOS, Technologický gigant, Největší producent, Nový procesor, Proces, Katmai, Překonání, MHz, Největší výrobce


Určitě si přečtěte

Užijte si poslední změny času: Už od března 2019 můžeme mít trvale letní čas

Užijte si poslední změny času: Už od března 2019 můžeme mít trvale letní čas

** Evropská komise přijala legislativní návrh na zrušení střídaní času ** Možná tak v březnu 2019 přesuneme ručičky hodinek naposledy ** Od toho okamžiku bude permanentně platit letní čas

Karel Kilián | 98

Proč je pro obézní lidi tak těžké shodit nadbytečná kila?

Proč je pro obézní lidi tak těžké shodit nadbytečná kila?

** Obézním lidem selhávají mechanismy, jež je mají chránit před nadměrným příjmem potravy ** Mozek tlouštíků ignoruje hormon leptin varující před hromaděním tukové tkáně v těle ** Vědci nyní odhalili, jak to udělat, aby mozek otupený obezitou leptin opět vnímal

Jaroslav Petr | 47

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Elektřina se vyrábí v elektrárnách, ale do zásuvek v našich domovech to pak má ještě hodně daleko. Dnes se na tuhle dlouhou cestu podíváme.

David Polesný | 82

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

** Airlander 10 nabídne plavby vzduchem v interiéru s prosklenou podlahou ** Luxusní vzducholoď byla původně vyvíjena pro vojenské účely ** Počítá se s třídenními „kochacími“ výlety za poznáním

Karel Kilián | 7


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku