Kde to vře: spekulace o Radeonech pro DirectX 11

Bude-li vás někdo přesvědčovat, že už zná podrobnosti o nové generaci grafických karet od ATI, nevěřte mu. Kolem chystaných Radeonů to vře tak, že už nikdo neví, co je a co není pravda.

V září nás čeká velká událost – po dlouhé době drobného vylepšování se konečně objeví nová řada grafických karet pro DirectX 11. Uvedení nové generace karet je významné hned z několika důvodů. Po dlouhé době, během které se sem tam objevil jeden či dva nové modely, nebo lehce upravené karty, se máme dočkat kompletní řady nových modelů grafických karet. Po fiasku s nedostatkem 40nm čipů pro vynikající, avšak i po více než čtvrtroce nesehnatelný, Radeon HD 4770, bychom se měli dočkat i nástupu 40nm čipů ve velkém. A konečně – mělo by jít o první grafické karty pro DirectX 11.

Denně se objevují nové spekulace, fotografie a „úniky“ informací. Zpráv je bohužel už tolik, že už nikdo neví, odkud vlastně pocházejí a nakolik jsou pravdivé. Zrekapitulujeme si, co, proč a jak se povídá.

Asi prvním zdrojem současného „pracovního“ značení čipů, které spekulující používají, je zánovní web SemiAccurate, který má nulovou záruku na poskytované informace přímo v popisu práce. Stojí za ním Charlie Demerjian, jenž ještě nedávno spekuloval pro The Inquirer. A také The Inquirer, který rodinu čipů ještě rozšířil.

ATI Evergreen a nové čipy Cedar, Redwood Cypress, Juniper a Hemlock

Evergreen má být označení celé modelové řady nových čipů vytvořené podle stálezelených rostlin. Podle SemiAccurate je to v současnosti jediné kódové značení čipů, které se používá a značení RV8x0 je jen vymyšlené po vzoru předchozích generací, a kdo má dobře informovaný zdroj, by to měl vědět. Nicméně ve zprávách se běžně používá i klasické značení RV8x0. Čipy mají mít následujícím kódové značení:

 • Cedar a Redwood pro levné karty
 • Juniper je GPU výkonnější karty střední třídy
 • Cypress má být nejvýkonnější čip s dvojnásobkem výkonu Juniperu
 • Hemlock má být podle Inquireru nejlevnější čip, SemiAccurate naopak tvrdí, že Hemlock má být označení dvojice Cypressů na jedné kartě.

Existují ale i další mutace popisu čipů a jejich určení, podle kterých má být Cypress špičkový produkt využívající dvou čipů Redwood, následovaný Juniperem a Cedarem a nejslabším modelem má být Hemlock. A třetí verze pochází z Beyond3D fóra, podle které mají být čipy (řazeno od nejvýkonnějších po nejslabší) řazeny takto: Hemlock (R800), Cypress (RV870, 300 mm²), Cedar (RV840, ~225 mm²), Juniper (RV830, 180 mm²) a Redwood (RV810/120 mm²).

První dvoujádrový GPU?

A aby to nebylo tak jednoduché, spekuluje se i o tom, že čipy Cypress budou vlastně jen dvě menší jádra slepená na jednom GPU – tzv. MCM (multi-chip module). O tom, že u další generace karet vznikne výkonný model slepením dvou slabších čipů na jednom GPU, se ale spekuluje už od dob, kdy AMD oznámilo, že se do budoucna hodlá ubírat cestou víceprocesorových karet, ale skutek utek.

Vedle informací o kódovém značení čipů se objevil ještě další pojem – Trillian. Nemá ale jít o označení čipu, ale o kódové značení nejvýkonnějších karet. Svádí to hned ke dvěma způsobům interpretace. Fanoušci značky předpokládají, že půjde o první sériově vyráběnou kartu, u které budou osazeny tři GPU. Důvodem má být to, že se už podobné řešení podařilo realizovat Asusu u experimentální HD 3850 Trinity a ATI už má díky podpoře CrossFireX zkušenosti i propojením tří a čtyř čipů. Druhý, méně bombastický způsob interpretace, jsou výstupy pro trojici monitorů. Napovídala by tomu i níže zmiňovaná podpora tří monitorů.

Shrnuto – dokud to nebude uvedeno v oficiálních dokumentech přímo od AMD, asi nezjistíme, co je pravda.

Fotky z Číny

Z jiného zdroje – čínského ChipHell pocházejí fotografie tří prototypů karet. První z nich byla karta osazená „RV870“, snad tedy HD 5850 nebo spíše HD 5870 a karta, která by měla být osazená čipem Cypress:

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Podle stejného zdroje má mít „RV870“ 1600 stream procesorů, 256bitovou sběrnici, 80 TMU a 32 ROP. Slabší „RV 830“ by pak měla mít 800 stream procesorů, 128bitovou sběrnici, 40 TMU a 16 ROP. Neberte to ale příliš vážně, zmiňujeme to snad jen proto, že má ChipHell evidentně k novým kartám blíže než ostatní. VR-Zone tvrdí, že by měla stát méně než GeForce GTX 285 – 299 dolarů.

Posléze se objevila fotografie pravděpodobně dvoučipové karty, tedy něčeho, co můžeme pracovně označit jako „HD 5870 X2“. Zajímavá je především délka karty – pokud upravíme fotky dlouhé HD 4870 X2 tak, aby rozměry záslepky a PCIe konektoru odpovídaly fotografii prototypu, jeví se novinka ještě o slušný kus delší. I když je karta na fotce díky optice a perspektivě více zborcená a karty na sebe nejdou přesně napasovat, nezdá se, že by tak velký rozdíl způsobila jen špatná fotka. Spolu s fotkou se objevila informace, že má karta jeden přídavný osmipinovým a jeden šestipinový napájecí konektor. Podle VR-Zone by se měla objevit v průběhu listopadu.

Klepněte pro větší obrázek 

Konečně je tu poslední model, který na první pohled vypadá, jako by vypadl z oka referenčním Radeonům HD 4770 s dražší verzí dvouslotového chladiče. Při podrobnějším zkoumání ale zjistíte, že se liší rozmístění komponent a dost podstatně i konfigurace výstupů. Karta nabízí hned čtyři – dva DVI, jeden HDMI a jeden DisplayPort. Neznamená to nutně, že budou funkční všechny najednou. Poslední obrázek je srovnání s HD 4770.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Může jít o o stejný model, který se objevil v červnu na Computexu a jehož fotku zveřejnil a následně stáhl VR-Zone (má ovšem přinejmenším jiné chlazení):

Klepněte pro větší obrázek

První oficiální zprávy?

Oficiálnější tón už mají zprávy týkající se Radeonů HD 5850 a 5870, které se objevily na VR-Zone. Pocházejí prý z informací, které dostali výrobci grafických karet. Nejzajímavější specifikace – frekvence jádra a pamětí a počty stream procesorů, stále neznáme.

Oficiální název prvních dvou modelů postavených na jádře Cypress XT a Cypress Pro má podle nich být Radeon HD 5850 a 5870, což je doloženo obrázky s podobou loga nových karet:

Klepněte pro větší obrázek

Klíčové vlastnosti a podporované technologie u těchto modelů jsou následující:

 • 1 GB pamětí typu GDDR5
 • ATI Eyefinity s podporou až tří displejů
 • ATI stream
 • DirectCompute 5.0 a OpenCL
 • Akcelerované transkódování videa (AVT)
 • Podpora DirectX 11 a starších
 • Podpora pro OpenGL 3.1
 • Podpora ATI CrossFireX
 • ATI Avivo HD
 • Dynamické řízení spotřeby s ATI Powerplay
 • Výstupy DL-DVI, DL–DVI, DisplayPort a HDMI
 • Podpora PCI-E 2.0

A požadavky na systém:

 • PC s alespoň jedním volným PCI-E x16 slotem
 • 500W či výkonnější zdroj (nejlépe certifikovaný) se dvěma 75W 6-pinovými konektory (pro dvě karty v CrossFireX 600W zdroj se čtyřmi konektory)
 • Minimálně 1 GB systémové paměti

Nové značení: ATI Radeon 7 Series

Občas ještě narazíte na informaci, že nové Radeony ponesou označení Radeon 7 Series – „sedmičková řada“ – po vzoru Windows 7, z čehož někdo vyvozuje, že zdroje píšící o nových kartách jako o Radeonech řady 5xx0 nejsou dobře informované. Zprávu vyvrátil i jeden z jejích původců – SemiAccurate – s tím, že doložený snímek z prezentace je podvržený.

A co se ještě objevilo? Spekuluje se o všem – frekvencích, šířkách paměťové sběrnice (mluvilo se dokonce i o 192 a 384bitové sběrnici podobně, jako u GeForce 9600 GSO a 8800 GTX), počtech stream procesorů pro stěžejní „RV870“ (narazíte na různá kulatá i nekulatá čísla od 960 do 2000 SP). Spekuluje se i o tom, že čipy RV870 mají mít výkon více než 2 teraflops. Jen pro představu – Radeon HD 4870 X2 se dvěma jádry s 800 stream procesory taktovanými na 750 MHz má výkon 2,4 teraflops.

Když to vezmeme zkrátka, dokud nebudou venku oficiální materiály od ATI, nemá význam něco podobného řešit – stačí vzpomenout na spekulace před uvedením Radeonů HD 4890 či ještě dříve Radeonů HD 4870 a 4850, které se ukázaly jako liché. Vypadá to, že je dezinformační kampaň účinnější ochranou, než úzkostlivé tajení informací.

Oficiální uvedení koncem září

Karty se mají úzké skupince novinářů představit 10. září na letadlové lodi USS Hornet, veřejnosti by se měly představit až 22. září. Bohužel půjde nejspíš o papírové vypuštění, první karty by se do obchodů měly dostat až v průběhu října.

Diskuze (4) Další článek: Firefox bude podporovat multidoteky ve Windows 7

Témata článku: Hardware, Spekulace, DirectX, Nová fotografie, Charlie Demerjian, První monitor, Radeon Pro, První rostlina, Redwood, Trinity, Dezinformační kampaň, Informovaný zdroj, Nový objev, Poslední obrázek, Kódové označení, Multi-Chip Modul, Skutek, Hornet, Dirigent, Stream, Zone, Juniper, Powerplay, Charlie, EvergreenČeské televize se tak moc bojí videoher, až je to směšné (komentář)

České televize se tak moc bojí videoher, až je to směšné (komentář)

** Jeden z největších obchodů historie se nedostal do hlavních zpráv ** Videohry televizím slouží jen k honění senzací, není to seriózní byznys ** České videohry jsou přitom úspěšnější než jiná kulturní díla

Lukáš Václavík
HryKomentářByznys
Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko
QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

** Čtvercový grafický kód usnadňuje život už mnoho let ** S rostoucí oblibou a využitím přibývá i podvodů ** Nejčastěji jsou podvody zaměřeny na podstrčení falešného kódu

Martin Miksa
PodvodQR kódBezpečnost
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda