Do pléna. Zajímavé jsou dnes třeba i platby ''kryptokreditkama". Zajímavě to je srovnané na http://www.crypta.cz
Evidentně těch míst, kde se dá dnes platit Bitcoinem příbývá a už i dle Forbesu je těch míst v ČR, respektive v Praze vůbec nejvíce 🙂https://roklen24.cz/a/SRrek/praha-je-podle-fo... ... Na druhou stranu, ubývá v ČR bank, které ještě neblokují zpětné převody ze směnáren na účet (už i ty, které jsem využíval já, je blokují), a bohužel se k tomu přidal i Revolut. Má někdo ještě tip na banku, která mi povolí převést na svůj účet BTC v CZK?Popřípadě, ze kterých směnáren? Já zkoušel všechny tři zde doporučovanéhttps://finex.cz/kryptomena/bitcoin/... Údajně u FIO nebýval problém, ale potkal jsem v poslední době několik lidí, kterým převody taky nejdou...
O tom, jestli je bitcoin vic mena, nebo komodita, se bude rozhodovat jeste dlouho. Rozhodne trh. Nebo to muze byt oboji najednou, jako takovy ptakopysk - http://www.e15.cz/bitcoin-wiki... Je kazdopadne dobre, ze se tahle debata odehrava i v Cesku, v Paralelni Polis http://www.e15.cz/paralelni-polis-bitcoin... Prece jenom vyznam toho podniku je asi o malinko vetsi, nez jenom dalsi kavarna, kde se da platit kryptomenama, ze
Všude kde se podívám tak pořád po mne skáčou reklamy o Bitcoinech a možné platby nima. Podle mého názoru se platba Bitcoinem rozrůstá...videl jsem že se ním dá koupit zlato, nebo stříbro, v alze se ním dá platiť a dokonce se ním dá přes internet i stávkovat nebo hrát online kasína. Zde to můžete vidět https://www.alza.cz/bitcoin-jak-platit... nebo https://kasinoguru-cz.com/nejlepsi-online-kasina-2018...
To, že částky v bitcoinech (a jiných kryptoměnách) člověk přepočítává na koruny je jen proto, že nezná jejich hodnotu za reálné zboží. Protože se nepoužívají. Je to jako říct, že Euro není měna, protože na Slovensku po zavedení Eura museli nějakou dobu obchodníci uvádět ceny i ve slovenských korunách, aby se lidé naučili a zapamatovali, že chleba stojí cca jedno euro apod.A s BTC je to stejné, je to o zvyku, o tom přiřadit k číselné hodnotě reálné zboží.
Takže vy si myslíte, že ľudia čo kupujú bitcoin si ho kupujú preto aby ním mohli platiť?
BitCin byl vymyšlen teroristy pro snadný nákup zbraní, aby nemuseli převážet nebo převádět velké částky peněz. Až to nebude potřeba, tak bude ukončen a ti co si na tom chtějí nyní nahrabat sklapnou na prázdno. Propagace měny teroristů je trestný čin.
Názor byl 2× upraven, naposled 10. 1. 2018 16:05
to asi hele ne. nebo si myslíš, že teroristi vymysleli Bitcoin, pak deset let čekali až to začne mít nějakou hodnotu, aby za to mohli nakupovat zbraně? 😀 mimochodem, pokud bys dokázal, kdo BTC vytvořil, budeš bezesporu slavnej.
Naprostá většina drobných držitelů BTC a spol to bere jako investici.Doufají že pokud teď za to dají nějaké prostředky v budoucnu, až to budou potřebovat jim za to dá někdo stejně nebo ještě více než kdyby tu hodnotu měl v jiné věci.Jenže to není jisté na 100% , zatímco jiné komodity mají druhotný účel( spíš primární) u virtuálního platidla tomu tak není. Ze samotného BTC nic nevyrobíte, není uměleckým předmětem, nemáte z něj dividendy, ani automaticky tím nemáte podíl v nějaké firmě. Ani nikdo není povinen po uplynutí nějaké doby vám za něj něco vyplatit atd...Naprosté minimu lidí na zeměkouli používá BTC nebo jiné virtuální platidlo k tomu aby nakupovali věci které jsou součástí takzvaného běžného spotřebního koše.
Hádám, že tak 96% zlata leží bez užitku v sejfech. Malinkaté množství se používá v průmyslu (ale dokola se recykluje) a docela podstatné množství je ve špercích, což opět je jen "virtuální" hodnota, že se to lidem (dnes) líbí a lidé tím (dnes) dávají najevo, že nemají holou řiť. Jaká je tedy ta reálná hodnota zlata? Jsou z něj dividendy? Máte nákupem zlata podíl v nějaké firmě? Je někdo povinen vám po nějaké době za něj něco vyplatit?A u bitcoinu není užitečnost žádná? To není pravda - je to unikátní nezkopírovatelná, avšak převoditelná informace o vlastnictví. Může se používat třeba jako katastr nemovitostí, nebo na 1000 dalších účelů. A že by na to šlo založit nový blockchain a tam ty informace ukládat daleko levněji? Ne, nešlo. Jednak uložit katastrální či jinou informaci do bitcoinového blockchainu zas až tak drahé není (100Kč?). A jednak když si na katastr založíte separátní blockchain, tak vám bude na nic - nebude za ním ta výpočetní hashovací síla bitcoinové sítě, takže ten záznam nebude nepadělatelný, nehacknutelný. Kde bez hodnotné odměny vezmete ty těžaře, kteří vám ty zápisy budou ověřovat? Si vemte, co dnes těžaři dělají - ověřují transakce, zajišťují nepadělatelnost záznamů. A že to stojí peníze? Ano, ale drtivou většinu těch peněz oni používají na své náklady (HW, elektřina, platy, nájem) - tzn. drtivá většina ceny transakce bitcoinu se vynaloží na zabezpečení. Ty peníze za transakci neletí nikam do vzduchu. Používají se na decentralizované konsensuální ověřování a na to, aby nějaký frajer s PC o čtyřech grafických kartách nemohl blockchain hacknout a zfalšovat.Jen si vemte, jakou bezpečnost si za ty poplatky kupujete! Takovou, že bitcoinový blockchain ještě nikdo nikdy nehacknul/nezfalšoval, přestože v něm je uložena informace o vlastnictví bitcoinů v současné tržní hodnotě 235 miliard dolarů! Kdo jiný se může chlubit tak dlouhou dobou bez hacku, bez zfalšování záznamů? Kdo jiný s tak velkým 235mld lákadlem?Chápu, že to je pro mnoho lidí stále těžko uchopitelné. Je nepřirozené v něčem nehmotném vidět hodnotu. U autorského obsahu si na to pomalu zvykáme, u bitcoinu ještě nějak ne. Ale ono se to pomalu mění. Jen zatrpklost těch, kteří to pochopili pozdě, bude bohužel jen narůstat.
Ten zacatek o zlate...OK. Ale to ze jen bitcoin je pouzitelnej blockchain je samozrejme nesmysl. Dnes uz se pocet ruznych blockchainu pocita v tisicich a celkem uz maj daleko vetsi cenu nez Bitcoin. Nehlede na to ze maji i daleko vetsi bezpecnost a pouzitelnost nez Bitcoin. Bitcoin byl prvni a proto je to takovej maskot kryptomen, ale budoucnost je v menach dalsich generaci blockchainu jako Ethereum (2. generace), Cardano (3. generace) ci ve vice efektivnich techologii jako je Hashgraph.
Btc má bezesporu nejvyšší bezpečnost, ostatní jsou daleko za ním... Btc má hashrate nějakých 16 EHash, oproti tomu Eth s nějakými 170 Thash není vůbec nic... Kdyby se těžaři BTC rozhodli, tak rozeberou ETH blockchain do posledního bloku a ani jim to nebude trvat moc dlouho...
Kdyby se těžaři... ...vzhledem k tomu že již vic než 50% výpočetního výkonu je v rukou korporací a oligarchů mimo demokratický svět otázka koho myslíte a pro co se rozhodnou. To samé s vytěženými BTC , vic než 40% už vytěžených BTC drží jen 1000lidí. Těžko uvažovat o nějakém demokratickém řešení . Z pohledu světa menšina boháčů se rozhodne tak aby neohrozili svůj majetek na hodnotě. To co myslíte nejsou těžaři ale vývojáři.
Ne, to co myslím jsou těžaři, nikoli vývojáři.Očividně nevíte nic o vedení útoku na blockchainové sítě a způsobu jejich zabezpečení.
Demokratické řešení je to poslední, v co doufám.Demokracie je když dva vlci a jedna ovce hlasují o tom, co bude k večeří.Demokracie je diktatura (podprůměrně vzdělané a inteligentní, zato nadprůměrně závistivé většiny).Demokracie je systém, kde jedni rozhodují (hlasují) o životě a majetku druhých. Tedy je to amorální systém.Demokracie je když bezdomovci v parku si odhlasují, že smějí obrat procházející, protože tam mají většinu.Takže to, že bitcoin není pod demokratickou kontrolou (na rozdíl od koruny, zlotého, forintu, hřivny, bolívaru, ...) mě opravdu neděsí.
Zbytečné na něj reagovat zatím nepřišel s ničím jiným než příspeky kterým se v psychologii říká proces racionalizace a vytěsnění.
Je nutne podotkknout, ze Bitcoin se jiz pretransformoval ze platidla na Store of value. Je malo pravdepodobne, ze by v budoucnu byl nejak vice rozsireny jako platidlo. Od toho jsou tady novejsi a mnohem vhodnejsi meny - nepr. Litecoin.Kazdopadne jako store of value tady s nami bude jeste hodne dlouho a jeho hodnota bude stoupat.
V to aspoň dúfajú držitelia. Som skeptický.
Ano, je možné, že na běžné menší transakce se budou používat rychlejší a levnější měny, které mají SegWit a s bitcoinem jsou propojené přes AtomicSwaps. Proběhne tisíc mikrotransakcí v LTC či VTC a na konci se to jednorázově vyclearuje v krycí měně/komoditě - BTC.
a to vadí, že BTC nezapadá do nějakých škatulek? mimochodem 100% jistotu nemáš téměř u ničeho.
Právní systém je na škatulkách postavený . "Škatulka" určuje třeba jaké právní předpisy se toho týkají nebo ne.
však i pro BTC platí určitá pravidla. jen to nezapadá do toho co jsi popisoval před tím a to podle mě není špatně. a to o právním systému je nesmyslná hra slov co jsi napsal. nemá to hlavu a patu. to i monarchie a totalita a cokoli dalšího by se pak dalo říct že stojí na škatulkách, stačí si vymyslet co si označíš pomyslnou škatulkou. 😉
Jenže i demokracii má nějaká pravidla , dodržování zákonů , práv a svobod. Můžete si založit anarchistický "stát" jinak všude pravidla platí...
nějak mě teď utekla tvoje myšlenka. Bitcoin má své pravidla a není o nějakém anarchisickém "státu". kryptoměny mají v podstatě jasnější pravidla než běžná měna.
Hlavně běžná měna má pravidla taková, jak se zrovna hodí těm u vesla. Tu natiskneme 100 bilionů. Tu zablokujeme převody do zahraničí. Tu zavedeme záporné úroky. Tu vypneme bankomaty. Tu zaintervenujeme za oslabení měny. Tu zachráníme banky z peněz vkladatelů.Děkuji, nechci.Hlavní problémy jsou tyto:- dnes má oficiální státní měna monopolní výsady, status "legal tender"- pravidla měny, úrokové sazby, rychlost zvyšování peněžní zásoby, atd... určuje ten největší a nejnezodpovědnější dlužník - státTakže - zrušme monopolní výsady koruny a ČNB, umožněme naprosto volnou konkurenci a pak ať si lidi sami vyberou.Bohužel stát se svého monopolu nehodlá vzdát (kdybych měl monopolní tiskárnu peněz, také se jí budu držet). Na konkurenty posílá ozbrojené zakuklence - viz e-Gold. S bitcoinem ale má trochu problém - neví na jakou adresu ty své biřice poslat.
Můžeme? Prima. Tak ho právě vyhlašuji na MÉM pozemku. Daňový ráj.
starý Lister: ...udělá z tebe multi-multi-milionaře!mladý Lister: Nezajímá mě to. Je to kryptofašistickej bužoazní škvár!!
docela by mě zajímalo kolik z vás co teď kritizujete to, že někdo označí BTC víc za komoditu než měnu nějaký BTC máte a jako k měně se k němu chováte. 🙂 za mě má autor pravdu a bitcoin také v poslední době vnímám tak, že se od "použitelné" měny posunul k nějakému typu komodity.
Myslím, že jste vůbec nepochopili, co definuje měnu. Není to fakt, že v této měně "lze zaplatit"!!Důležité je především to, aby v dané měně byli vypláceni lidé (pevnou částkou), aby v dané měně byly zveřejněny ceny (pevné) a aby danou měnu používali lidé při výměně práce nebo zboží mezi sebou.Takže v Alze bude stát počítač každý den 10 mBTC, bageta bude stát 0,01 mBTC, budu brát výplatu 100 mBTC a tak podobně. Že mezitím dolar nebo koruna k BTC oslabí? Koho to bude zajímat?! Ceny zůstanou pevné, protože se budou používat v celém řetězci výrobce - spotřebitel a z pohybu vůči jiným měnám nebude mít nikdo nic.
Takže venezuelský bolívar není měnou, když se tam každý den mění cenovky (na dvojnásobek)?A koruna už měnou je, protože se zboží zdražuje třeba "jen" 2x do roka?
Přesně tak. Pomalé zdražování je v pohodě, zatímco každý den už ne. Měna totiž přestává plnit svůj účel přenositele informace o hodnotě.Ve Venezuele to ale nevadí, protože tam svobodný trh nefunguje. Zkuste si na černém trhu (ten je v podstatě svobodný) nakoupit za bolívary.
Jo, přesně. Černý trh je svobodný (ne jen ve Venezuele!). Ani u nás svobodný trh nefunguje, nemohu si svobodně koupit 100W žárovku, výkonný vysavač, marihuanu, alkohol a cigarety za tržní cenu, nemohu si zapálit v hospodě, přestože by s tím majitel souhlasil, nemohu si auto koupit za hotové peníze, atd...A překvápko - za co myslíte, že na tom venezuelském černém trhu (vedle dolarů) nejlépe nakoupíte? Ano, za bitcoiny! 🙂
Protože jsou ti lidé komunisty tak ožebračení a zoufalí, že už jim nic jiného nezbývá.
Já jsem také zoufalý, že mne neokomunisti a socialisti ožebračují o 70% příjmu - docela to zavání nevolnictvím.A co mi zbude, to mi dále znehodnocují inflací, která je sice oficiálně malá, reálně bude nad 6%.
Ste si istý, že by zamestnávateľ súhlasil platiť zamestnancovi v BTC? S tým, že jeden mesiac ho bude stáť v prepočte 30 000 Kč, o pol roka 300 000 Kč, o rok 140 000 Kč, ďalší mesiac 90 000 Kč atď. atď. ???
pokud by mel zakazniky platici v BTC tak ano a rad. je to analogicke s placenim v €/USD. Jen hodnota BTC je vyrazne kolisavejsi.
Kým bude BTC tak volatilný (a to bude) dovtedy nemôže fungovať ako mena.
Vidím, že nakoniec ste to pochopil. Bitcoin bude mena, až sa bude "používat v celém řetězci výrobce - spotřebitel a z pohybu vůči jiným měnám nebude mít nikdo nic."T.j. pravdepodobne nikdy.
1) Když vám dnes věnuji 10000 hongkongských dolarů, tak si nebudete přepočítávat, kolik to je vlastně korun?2) Slyšel jste někdy o Greshamově zákonu? Ten říká: "HORŠÍ měna vytlačuje z oběhu tu lepší". Zní to jako paradox? NE! Zeptejte se prababičky, jak to vypadalo v roce 1913. 10ti, 20ti a 100 koruny byly jak papírové, tak kovové (zlaté). Chytří lidé věděli, že fundamentální cena papíru je skoro nula. Chytří obchodníci, když jim někdo zaplatil třeba 20ti korunovou mincí, tak zpět vrátili výhradně v papírcích a kovovou dvacku si ulili. Za několik málo let jim historie dala za pravdu - přišla velmi vysoká inflace, nuly na papírcích rychle přibývaly (ostatně není to tak historicky dávno, kdy nejvyšší platidlo u nás byla pětistovka, dnes jsou všude závěje pětitisícovek) a kovová (zlatá) dvacetikoruna oproti papírkům extrémně posilovala.Nebo se podívejte do USA či Švýcarska 60.let. Tehdy tam mince byly stříbrné (třeba 1, 2 a 5 franková mince). A opět - prozíraví lidé ty stříbrné mince stahovali, protože stát nafukoval peněžní zásobu. Dnes za jeden stříbrný pětifrank z roku 1968 dostanete hrst dnešní franků - ty mince vypadají stejně, rozdíl je "jen" v materiálu. Ten HORŠÍ vytlačil z oběhu ten lepší (stříbrný).Stejně tak dnes - ČNB vydává zlaté a stříbrné mince. Třeba s nominálem 5000Kč. Kdo by ho ale šel utratit do obchodu, když jeho hodnota oproti papírové petitisícovce neustále roste (protože ty pětitisícovky se tisknou po vagónech)?Ne, dokud je někdo ochoten něco prodat za inflační papírky, lidé budou přednostně utrácet ty papírky a lepší měnu (zlato, stříbro, bitcoin) si budou schovávat na horší časy.Proto očekávat, že se placení bitcoinem bude nějak rozšiřovat, je nepochopením základních ekonomických principů.Bitcoinem se platí málo. Ale ne kvůli neochotě prodejců (ti by si jistě rádi zvedli tržby). Ale prostě proto, že lidé své bitcoiny utrácet nechtějí.Ostatně jaký by to mělo smysl? Dnes si koupit bitcoin, abych ho šel zítra utratit? Proč? To přeci jednodušeji mohu utratit rovnou ty koruny, ne?Utrácet bitcoin dnes chce jen malé procento jeho držitelů - například ti, kteří mají všechny či většinu příjmů v bitcoinu (nějací vývojáři, burzovní spekulanti, servírka v Paralelní Polis). To ale zatím moc lidí není. Většina lidí vydělává státní papírky a z nich se pak snaží utéct před inflací do akcií, zlata a bitcoinu. A v těchto instrumentech zůstává docela dlouho (mnozí až do penze).
Ad 2. Mince neboli zlaté, ale z medi, niklu, zinku, železa a tie najvyššie hodnoty zo zliatiny striebra. Pochopiteľne, naozaj by sa oplatilo zobrať si papierové bankovky a nakúpiť za ne striebro, ak ich chcete brať ako investíciu.Ad vaša super investícia 5 strieborných CHF. Striebornú 5 CHF mincu som našiel za 5,99 USD. Dnešný kurz za 5 CHF je 5,11 USD. Pochopiteľne, ak by ste si mincu odložili v 1968mom, musíte si odobprieť omnoho viac, ako keby ste ju kupovali dnes, predsa len inflácia hodnotu menu znižuje. Obdobný nezmysel je bitcoin ako investícia.
AdKteré2? V roce 1913 byly u nás deseti, dvaceti a stokorunové mince z 90% zlata.Ta stokoruna má dnes hodnotu cca 30 tisíc jen za kov.Dolar byl do roku 1971 kryt zlatem v pevném poměru 35 dolarů za unci zlata. Dnes je to více jak 1300.Co se týče Švýcarska, tak důkazem toho, že hodnota kovu v mincích byla vyšší, než číslo na nich vyražené, je to, že ty stříbrné mince lidi postupně stahovali z oběhu až nezbyly žádné a stát je musel začít razit z obecného kovu. A ano, u stříbra ten rozdíl není zdaleka tak patrný, jako u zlata (zlaté dolary ze začátku 20.století, rakouskouherské koruny, atd..).
Jasne, stokoruna má hodnotu cca 1430 dolárov len za kov. Nesmieme ale zabúdať, že denný priemerný zárobok v tom čase bol niečo pod dve koruny, takže na stokorunovú mincu, ktorú by dostal niekto musel pracovať dva a pol mesiaca. Takže ak by ste dnes mali pracovať a za zárobok si kupovali zlato, dostanete viac ako v tých vašich výhodných dobách.
To je možné (vzrostla produktivita - díky trhu, navzdory státu), ale nesouvisí to s tím, jaká zde byla inflace a s tím, že rozhodně bylo moudřejší si pod matraci strčit stokorunu kovovou, než stokorunu papírovou.
Neřeším, pokud bude možné s BTC normálně platit, nemám problém utrácet za cokoliv (od nemovitostí, přes dovolenou, až po elektroniku či hobby). Na druhou stranu si nemyslím, že BTC je málo rozšířen jako platidlo z důvodu toho, že je investiční záležitostí - kterou mimochodem není. Prostě je zde obava co bude, tuto obavu sdílím také (naivní už dávno nejsem), i přes to, že se mi rovněž "zlatý" BTC parádně zhodnotil, proč by to nepřiznal. Co zmohu, tak pěkně na dřevo ťuky, ťuky, ťuk (jak je mým zvykem) zaťukám, aby nás (mě) štěstí neopustilo. A, když přeci, pak je to jako v každé jiné hře, i štěstí se někdy unaví, o život přeci nejde (jen a pouze o počáteční vklad). To jsou starosti na tom světě, samé $, nekonečný (nesmyslný) růst a nakonec budeme rádi, že bude co do úst.
Bitcoinem se platit neda kvuli cene transakce. Na to jsou tady lepsi kryptomeny.
Ještě že letošek bude rok Atomic Swaps a Lightning Network 🙂
Kryptoměny nejsou komodita, protože nemají žádnou hodnotu. Navíc skutečnost, že se měna chová jako komodita, ještě neznamená, že to pořád není výhradně měna. To by byl komoditou i švýcarský frank nebo třeba dolar. Spousta bank drží rezervy v těchto měnách, aniž by je uvolňovala do oběhu.
Hodnotu udává trh, ne ty. Když to nemá žádnou hodnotu, jistě pro tebe nebude problém někde vzít třeba 10 BTC a poslat mi je, že? A proč 10? Je to bezcenné, klidně mi jich pošli 1000. Nemá to žádnou hodnotu, takže se to bude jistě někde jen tak bez zájmu válet a tobě také nebude dělat problém poslat takovou bezcennou věc sběrateli těchto bezcenných věcí, kterému tím uděláš radost...
Může se to jevit jako slovíčkaření, ale trh udává cenu, ne hodnotu. Leštěné prdy můžou mít obrovskou cenu, přitom hodnotu nemají žádnou.
Jakou hodnotu má kámen? Taky žádnou, je drahej a není to měna ...
Jakou hodnotu má zlato? Hodnotu využití v elektronice, hodnotu těžítka na stole? Všechno je to jenom o tom, kolik jsou lidi ochotní zaplatit.Že má pro vás třeba zlato hodnotu a Bitcoin ne, je čistě váš subjektivní dojem, který tvoří cenu pro vás, ale rozhodně nestanovuje nějakou objektivní hodnotu.
Až butete moct mít těžítko z Bitcoinů, pak budou (možná) mít nějakou hodnotu. 😉
naznacujes tim vlastne, ze prace programatoru nema zadnou hodnotu?
Z pisnicky si taky tezitko neudelas.
BTC hodnotu má, koukni se na nějaké burzy. nevím, kde furt někdo bere tyhle nápady, že něco co se prodává za tisíce dolarů nemá hodnotu. 🙂
Hodnota je subjektivním hodnocením.Hodnota litru vody pro člověka na poušti je vysoká, pro mne je malá a pro člověka v zaplaveném domě záporná.Na trhu se střetávají tato subjektivní hodnocení daného statku a vzniká tam cena. Je irelevantní, zda jde o statek hmotný, či nehmotný. Vědecká práce či hudba v elektronické podobě je také nehmotná,
Ano, teď jsi pěkně popsal princip jednoho ze základních ekonomických zákonů - zákona klesající mezní užitečnosti. A to je i odpověď pro jiné diskutující, kteří řeší "hodnotu" drahého kamene či jakékoli jiné komodity, tj. že je vyjádřena přírůstkem užitečnosti pro konkrétního člověka. Největší diamant na světě má pro mě samotného na poušti nulovou hodnotu (přesněji řečeno užitečnost nebo spíše zápornou, protože se s ním musím tahat, kdežto litr vody (skoro) neomezenou, druhý litr vody (který bych měl vypít hned po tom 1. litru) už o něco menší a cisterna vody už docela malou, když bych tu cisternu musel tahat po tom písku jen holýma rukama ...
Kryptoměny samozřejmě hodnotu mají a některé poměrně vysokou. 😉
Nema hodnotu, aha: https://byznys.ihned.cz/c1-65998020-v-praze-se-pr... ... Jaky je to pocit, byt v kazde diskusi o kryptu za pitomce?
"Pokud jste se v duchu zamysleli, kolik tato částka asi představuje v amerických dolarech a českých korunách..."To je podle mě špatný příklad. Já přepočítávám i EUR a USD na CZK, protože neznám hodnotu té měny a co si za kolik můžu koupit.
Ja neprepocitavam. Kdyz vidim castku v €, hned vim, ze v £ je to o neco malo mene a pokud vidim castku v $, tak vim ze je to v £ jeste mene. A hned vim co si za to mohu koupit.
Jinými slovy přepočítáváte to na měnu ve které nejčastěji fungujete, ale u běžných obvyklých měň už ten kurz znáte natolik, že tomu říkáte "nepřepočítávám".
Nejde ani tak o znalost kursu, jako spíše o to, že 1 £ je 1,13 € a 1,35 $. Pokud si od oka odečtete poměrnou část, nemusíte na rozdíl od Kč nic přepočítávat.
To, že jsou mezi korunami, eury či britskou librou různé kurzy nic nemění na tom, že je převod mezi nimi totožná početní operace. I na koruny se dá udělat přibližný odhad od oka, když není potřeba naprosto striktní početní operace. A i mezi librami, eury či dolary musíte vzít kalkulačku, když to potřebujete naprosto přesně třeba do účetnictví.
Kdyz neco stoji 500 €, tak bez kalkulacky vim, ze to bude cca 450 £. Puvodni prispevek nebyl o ucetnictvi.
Představuji si, že jste mi věnoval 2000,- indických rupií, pokud sem si to přepočítal na koruny, tak to podle autora článku znamená, že indická rupie nejsou peníze ale komodita.
Vaše neporozumenie len ukazuje, aký je to zložitý problém. Ak vám niekto venuje 2000 rupií tak vás bude zaujímať čo si za to môžete kúpiť (v Čechách prakticky nič, čo je naozaj ako BitCoin) ale pri zámene na Kč neriešite, koľko rupií ste pri zámene zarobil (stratil) ale že budete mať menu, ktorú môžete použiť. To jest rupia pre vás nie je investícia, ale prostriedok hodnoty.
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.