Filip Balada
4. 4. 2020 • 10:51

Do pléna. Zajímavé jsou dnes třeba i platby ''kryptokreditkama". Zajímavě to je srovnané na http://www.crypta.cz

Jiří Sadílek (JirSa)
24. 11. 2018 • 21:41

Evidentně těch míst, kde se dá dnes platit Bitcoinem příbývá a už i dle Forbesu je těch míst v ČR, respektive v Praze vůbec nejvíce 🙂
https://roklen24.cz/a/SRrek/praha-je-podle-fo... ... Na druhou stranu, ubývá v ČR bank, které ještě neblokují zpětné převody ze směnáren na účet (už i ty, které jsem využíval já, je blokují), a bohužel se k tomu přidal i Revolut. Má někdo ještě tip na banku, která mi povolí převést na svůj účet BTC v CZK?
Popřípadě, ze kterých směnáren? Já zkoušel všechny tři zde doporučované
https://finex.cz/kryptomena/bitcoin/...
Údajně u FIO nebýval problém, ale potkal jsem v poslední době několik lidí, kterým převody taky nejdou...

Bithorse
13. 2. 2018 • 16:47

O tom, jestli je bitcoin vic mena, nebo komodita, se bude rozhodovat jeste dlouho. Rozhodne trh. Nebo to muze byt oboji najednou, jako takovy ptakopysk - http://www.e15.cz/bitcoin-wiki... Je kazdopadne dobre, ze se tahle debata odehrava i v Cesku, v Paralelni Polis http://www.e15.cz/paralelni-polis-bitcoin... Prece jenom vyznam toho podniku je asi o malinko vetsi, nez jenom dalsi kavarna, kde se da platit kryptomenama, ze

Patrik23
12. 2. 2018 • 17:56

Všude kde se podívám tak pořád po mne skáčou reklamy o Bitcoinech a možné platby nima. Podle mého názoru se platba Bitcoinem rozrůstá...videl jsem že se ním dá koupit zlato, nebo stříbro, v alze se ním dá platiť a dokonce se ním dá přes internet i stávkovat nebo hrát online kasína. Zde to můžete vidět https://www.alza.cz/bitcoin-jak-platit... nebo https://kasinoguru-cz.com/nejlepsi-online-kasina-2018...

Dušan  Novák (enjay)
11. 1. 2018 • 14:56

To, že částky v bitcoinech (a jiných kryptoměnách) člověk přepočítává na koruny je jen proto, že nezná jejich hodnotu za reálné zboží. Protože se nepoužívají. Je to jako říct, že Euro není měna, protože na Slovensku po zavedení Eura museli nějakou dobu obchodníci uvádět ceny i ve slovenských korunách, aby se lidé naučili a zapamatovali, že chleba stojí cca jedno euro apod.
A s BTC je to stejné, je to o zvyku, o tom přiřadit k číselné hodnotě reálné zboží.

Dvořák1
10. 1. 2018 • 16:03

BitCin byl vymyšlen teroristy pro snadný nákup zbraní, aby nemuseli převážet nebo převádět velké částky peněz. Až to nebude potřeba, tak bude ukončen a ti co si na tom chtějí nyní nahrabat sklapnou na prázdno. Propagace měny teroristů je trestný čin.

Názor byl 2× upraven, naposled 10. 1. 2018 16:05

Martin Prokop
Martin Prokop
10. 1. 2018 • 11:48

Naprostá většina drobných držitelů BTC a spol to bere jako investici.
Doufají že pokud teď za to dají nějaké prostředky v budoucnu, až to budou potřebovat jim za to dá někdo stejně nebo ještě více než kdyby tu hodnotu měl v jiné věci.Jenže to není jisté na 100% , zatímco jiné komodity mají druhotný účel( spíš primární) u virtuálního platidla tomu tak není. Ze samotného BTC nic nevyrobíte, není uměleckým předmětem, nemáte z něj dividendy, ani automaticky tím nemáte podíl v nějaké firmě. Ani nikdo není povinen po uplynutí nějaké doby vám za něj něco vyplatit atd...Naprosté minimu lidí na zeměkouli používá BTC nebo jiné virtuální platidlo k tomu aby nakupovali věci které jsou součástí takzvaného běžného spotřebního koše.

Pavel Stanky
Pavel Stanky
10. 1. 2018 • 10:27

starý Lister: ...udělá z tebe multi-multi-milionaře!
mladý Lister: Nezajímá mě to. Je to kryptofašistickej bužoazní škvár!!

sedmej
10. 1. 2018 • 10:17

docela by mě zajímalo kolik z vás co teď kritizujete to, že někdo označí BTC víc za komoditu než měnu nějaký BTC máte a jako k měně se k němu chováte. 🙂
za mě má autor pravdu a bitcoin také v poslední době vnímám tak, že se od "použitelné" měny posunul k nějakému typu komodity.

František  Staněk
10. 1. 2018 • 9:49

Myslím, že jste vůbec nepochopili, co definuje měnu. Není to fakt, že v této měně "lze zaplatit"!!Důležité je především to, aby v dané měně byli vypláceni lidé (pevnou částkou), aby v dané měně byly zveřejněny ceny (pevné) a aby danou měnu používali lidé při výměně práce nebo zboží mezi sebou.Takže v Alze bude stát počítač každý den 10 mBTC, bageta bude stát 0,01 mBTC, budu brát výplatu 100 mBTC a tak podobně. Že mezitím dolar nebo koruna k BTC oslabí? Koho to bude zajímat?! Ceny zůstanou pevné, protože se budou používat v celém řetězci výrobce - spotřebitel a z pohybu vůči jiným měnám nebude mít nikdo nic.

Mises
Mises
10. 1. 2018 • 9:41

1) Když vám dnes věnuji 10000 hongkongských dolarů, tak si nebudete přepočítávat, kolik to je vlastně korun?2) Slyšel jste někdy o Greshamově zákonu? Ten říká: "HORŠÍ měna vytlačuje z oběhu tu lepší". Zní to jako paradox? NE! Zeptejte se prababičky, jak to vypadalo v roce 1913. 10ti, 20ti a 100 koruny byly jak papírové, tak kovové (zlaté). Chytří lidé věděli, že fundamentální cena papíru je skoro nula. Chytří obchodníci, když jim někdo zaplatil třeba 20ti korunovou mincí, tak zpět vrátili výhradně v papírcích a kovovou dvacku si ulili. Za několik málo let jim historie dala za pravdu - přišla velmi vysoká inflace, nuly na papírcích rychle přibývaly (ostatně není to tak historicky dávno, kdy nejvyšší platidlo u nás byla pětistovka, dnes jsou všude závěje pětitisícovek) a kovová (zlatá) dvacetikoruna oproti papírkům extrémně posilovala.Nebo se podívejte do USA či Švýcarska 60.let. Tehdy tam mince byly stříbrné (třeba 1, 2 a 5 franková mince). A opět - prozíraví lidé ty stříbrné mince stahovali, protože stát nafukoval peněžní zásobu. Dnes za jeden stříbrný pětifrank z roku 1968 dostanete hrst dnešní franků - ty mince vypadají stejně, rozdíl je "jen" v materiálu. Ten HORŠÍ vytlačil z oběhu ten lepší (stříbrný).Stejně tak dnes - ČNB vydává zlaté a stříbrné mince. Třeba s nominálem 5000Kč. Kdo by ho ale šel utratit do obchodu, když jeho hodnota oproti papírové petitisícovce neustále roste (protože ty pětitisícovky se tisknou po vagónech)?
Ne, dokud je někdo ochoten něco prodat za inflační papírky, lidé budou přednostně utrácet ty papírky a lepší měnu (zlato, stříbro, bitcoin) si budou schovávat na horší časy.
Proto očekávat, že se placení bitcoinem bude nějak rozšiřovat, je nepochopením základních ekonomických principů.
Bitcoinem se platí málo. Ale ne kvůli neochotě prodejců (ti by si jistě rádi zvedli tržby). Ale prostě proto, že lidé své bitcoiny utrácet nechtějí.
Ostatně jaký by to mělo smysl? Dnes si koupit bitcoin, abych ho šel zítra utratit? Proč? To přeci jednodušeji mohu utratit rovnou ty koruny, ne?Utrácet bitcoin dnes chce jen malé procento jeho držitelů - například ti, kteří mají všechny či většinu příjmů v bitcoinu (nějací vývojáři, burzovní spekulanti, servírka v Paralelní Polis). To ale zatím moc lidí není. Většina lidí vydělává státní papírky a z nich se pak snaží utéct před inflací do akcií, zlata a bitcoinu. A v těchto instrumentech zůstává docela dlouho (mnozí až do penze).

dolph1888
dolph1888
9. 1. 2018 • 22:37

Neřeším, pokud bude možné s BTC normálně platit, nemám problém utrácet za cokoliv (od nemovitostí, přes dovolenou, až po elektroniku či hobby). Na druhou stranu si nemyslím, že BTC je málo rozšířen jako platidlo z důvodu toho, že je investiční záležitostí - kterou mimochodem není. Prostě je zde obava co bude, tuto obavu sdílím také (naivní už dávno nejsem), i přes to, že se mi rovněž "zlatý" BTC parádně zhodnotil, proč by to nepřiznal. Co zmohu, tak pěkně na dřevo ťuky, ťuky, ťuk (jak je mým zvykem) zaťukám, aby nás (mě) štěstí neopustilo. A, když přeci, pak je to jako v každé jiné hře, i štěstí se někdy unaví, o život přeci nejde (jen a pouze o počáteční vklad). To jsou starosti na tom světě, samé $, nekonečný (nesmyslný) růst a nakonec budeme rádi, že bude co do úst.

vransen
9. 1. 2018 • 21:42

Kryptoměny nejsou komodita, protože nemají žádnou hodnotu. Navíc skutečnost, že se měna chová jako komodita, ještě neznamená, že to pořád není výhradně měna. To by byl komoditou i švýcarský frank nebo třeba dolar. Spousta bank drží rezervy v těchto měnách, aniž by je uvolňovala do oběhu.

Hank Landry (Pitris.7)
9. 1. 2018 • 20:30

"Pokud jste se v duchu zamysleli, kolik tato částka asi představuje v amerických dolarech a českých korunách..."To je podle mě špatný příklad. Já přepočítávám i EUR a USD na CZK, protože neznám hodnotu té měny a co si za kolik můžu koupit.

Petr0207
9. 1. 2018 • 20:10

Představuji si, že jste mi věnoval 2000,- indických rupií, pokud sem si to přepočítal na koruny, tak to podle autora článku znamená, že indická rupie nejsou peníze ale komodita.

Určitě si přečtěte

Články odjinud