Vyhledávače | Fotky | Creative Commons

Kde najít obrázky zadarmo? Zkuste nový vyhledávač CC Search

Posledním dubnovým dnem skončila několik let trvající fáze beta testování vyhledávače bezplatných obrázku CC Search. V jeho databázi je indexováno více než 300 milionů obrázků z řady otevřených zdrojů, které lze využívat na základě licence Creative Commons. Takové obrázky pak můžete bezplatně využít například ve svých videích, na webech a v jiné tvorbě (jen pozor na korektní uvedení licence).  

CC Search hledá obrázky v devatenácti kolekcích, jako jsou například různá muzea, instituce či web DeviantArt, ke kterým přistupuje přes otevřené API (viz seznam všech poskytovatelů). Vyhledávač nahrazuje starý vyhledávací portál, nicméně původní nástroj je stále dostupný online.

Nový vyhledávač s lepšími funkcemi

Proti původnímu vyhledávači přináší novinka čistší domovskou stránku, lepší navigaci a filtry, sladění designu s webem creativecommons.org, zjednodušené možnosti nastavení atributů a kanály pro poskytování zpětné vazby.

Došlo také k vylepšení rychlosti načítání výsledků a relevance s vyhledávací frází. Vývojáři také implementovali analytiku, aby lépe porozuměli tomu, kdy a jak jsou nástroje používány, a opravili mnoho kritických chyb, které jim pomohla identifikovat komunita.

V tomto čtvrtletí se uživatelé mohou těšit na pokročilé filtry a možnost procházení sbírek bez zadávání hledaných výrazů. Do budoucna je v plánu přidání dalších zdrojů (např. Wikipedia Commons) a rozšíření počtu obrázků v katalogu. Do konce roku by měly přibýt také další typy děl s otevřenou licencí, jako jsou například učebnice nebo zvukové nahrávky.

Vývoj nekončí, podílet se může každý

Nový vyhledávač bude prezentován na konferenci Creative Commons Global Summit 2019, která se bude konat příští týden v portugalském Lisabonu. V rámci této akce bude také probíhat komunitní diskuse o požadovaných funkcích a kolekcích pro CC Search.

Celý zdrojový kód vyhledávače je uvolněn jako open source (CC Search, CC Catalog API, CC Catalog) a vývojáři rádi uvítají zapojení komunity do dalšího vývoje. Kromě jiného je v plánu například vylepšení rozhraní mobilní verze stránek.

Diskuze (6) Další článek: Vzducholoď Hindenburg byla technologická chlouba Německa, která létala přes oceán. Před 82 lety shořela

Témata článku: Vyhledávače, Fotky, Fotografování, Filtr, Licence, Creative Commons, Vyhledávač, Obrázek, Wikipedia Commons, Lisabon, Poskytování


Určitě si přečtěte

Podívejte se, jak umírá váš laptop. Desítky na to mají mocný nástroj powercfg

Podívejte se, jak umírá váš laptop. Desítky na to mají mocný nástroj powercfg

** Hardware současných laptopů už tak rychle nestárne ** Tedy až na baterie – ty umírají děsivou rychlostí ** Ve Windows to můžete sledovat skoro v přímém přenosu

Jakub Čížek | 72

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 7

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

** Dnes končí podpora Windows 7 a systém formálně umírá ** Co to ale znamená v praxi a bude mi PC fungovat i zítra? ** A mohu i v lednu 2020 zdarma přejít na Windows 10?

Jakub Čížek | 121

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

** Jak uložit elektřinu z fotovoltaiky a větrných turbín ** Pomohou třeba staré autobaterie, nebo setrvačníky ** A pak tu jsou bizarní gravitační akumulátory velikosti mrakodrapu

Jakub Čížek | 256

17 užitečných tipů a triků pro Mapy Googlu, které byste měli znát

17 užitečných tipů a triků pro Mapy Googlu, které byste měli znát

** Mapy Googlu mají spoustu funkcí, které jsou často přehlíženy ** Využijte například podrobnější možnosti plánování cest ** Hodit se mohou i tipy na sdílení nebo pohledy do minulosti

Karel Kilián | 25Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor