Vyhledávače | Fotky | Creative Commons

Kde najít obrázky zadarmo? Zkuste nový vyhledávač CC Search

Posledním dubnovým dnem skončila několik let trvající fáze beta testování vyhledávače bezplatných obrázku CC Search. V jeho databázi je indexováno více než 300 milionů obrázků z řady otevřených zdrojů, které lze využívat na základě licence Creative Commons. Takové obrázky pak můžete bezplatně využít například ve svých videích, na webech a v jiné tvorbě (jen pozor na korektní uvedení licence).  

CC Search hledá obrázky v devatenácti kolekcích, jako jsou například různá muzea, instituce či web DeviantArt, ke kterým přistupuje přes otevřené API (viz seznam všech poskytovatelů). Vyhledávač nahrazuje starý vyhledávací portál, nicméně původní nástroj je stále dostupný online.

Nový vyhledávač s lepšími funkcemi

Proti původnímu vyhledávači přináší novinka čistší domovskou stránku, lepší navigaci a filtry, sladění designu s webem creativecommons.org, zjednodušené možnosti nastavení atributů a kanály pro poskytování zpětné vazby.

Došlo také k vylepšení rychlosti načítání výsledků a relevance s vyhledávací frází. Vývojáři také implementovali analytiku, aby lépe porozuměli tomu, kdy a jak jsou nástroje používány, a opravili mnoho kritických chyb, které jim pomohla identifikovat komunita.

V tomto čtvrtletí se uživatelé mohou těšit na pokročilé filtry a možnost procházení sbírek bez zadávání hledaných výrazů. Do budoucna je v plánu přidání dalších zdrojů (např. Wikipedia Commons) a rozšíření počtu obrázků v katalogu. Do konce roku by měly přibýt také další typy děl s otevřenou licencí, jako jsou například učebnice nebo zvukové nahrávky.

Vývoj nekončí, podílet se může každý

Nový vyhledávač bude prezentován na konferenci Creative Commons Global Summit 2019, která se bude konat příští týden v portugalském Lisabonu. V rámci této akce bude také probíhat komunitní diskuse o požadovaných funkcích a kolekcích pro CC Search.

Celý zdrojový kód vyhledávače je uvolněn jako open source (CC Search, CC Catalog API, CC Catalog) a vývojáři rádi uvítají zapojení komunity do dalšího vývoje. Kromě jiného je v plánu například vylepšení rozhraní mobilní verze stránek.

Diskuze (6) Další článek: Vzducholoď Hindenburg byla technologická chlouba Německa, která létala přes oceán. Před 82 lety shořela

Témata článku: Vyhledávače, Fotky, Fotografování, Licence, Creative Commons, Filtr, Lisabon, Obrázek, Vyhledávač, Poskytování, Wikipedia Commons


Určitě si přečtěte

Co pořídit k počítači: tipy na osvědčené klávesnice, sluchátka a další příslušenství

Co pořídit k počítači: tipy na osvědčené klávesnice, sluchátka a další příslušenství

** Toto jsou tipy Živě.cz na příslušenství k počítači, se kterým neuděláte chybu ** Klávesnice, myši, tiskárny, sluchátka... ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 23

Dubnové aktualizace Windows se nepovedly. Způsobují zamrzání systému

Dubnové aktualizace Windows se nepovedly. Způsobují zamrzání systému

** V úterý začal Microsoft uvolňovat dubnové kumulativní aktualizace ** Netrvalo dlouho a uživatelé začali hlásit první potíže ** Nejčastěji jde o zpomalení a zamrzání systému

Karel Kilián | 136Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fotolabů

Oklamali jsme rozpoznání obličeje

13 tipů pro rychlejší Wi-Fi

Test NVMe SSD 500 GB