Kde na českém Internetu najít práci?

Práci můžete hledat na některém z mnoha webů, které se tímto tématem zabývají. Pro usnadnění orientace jsme pro vás připravili výběr osmi webů s nabídkou pracovních příležitostí v doméně CZ.
Přijít v dnešní době o práci není nic neobvyklého a dostat se do takové situace můžete doslova ze dne na den. Nezbývá než navštívit úřad práce (kde vám zpravidla nenabídnou ani práci popeláře nebo uklízečky, protože volných míst je nedostatek), případně využít služeb některé z personálních agentur (jejichž výsledky nejsou – dle mých zkušeností – často o moc lepší). Na Internetu můžete zvolit ještě třetí (možná zlatou střední) cestu a hledat práci na některém z mnoha webů, které se tímto tématem zabývají. Pro usnadnění orientace jsme pro vás připravili výběr osmi webů s nabídkou pracovních příležitostí v doméně CZ.

Jobs.cz – V době testu zde nabízeli hned 1 986 údajně atraktivních nabídek. Volná místa si můžete nechat roztřídit podle oborů (celkem 28 oborů), podle lokality (kromě čtrnácti krajů jsou k dispozici i lokality jako Severní Amerika nebo Asie) a nebo podle názvu firmy. Zvlášť jsou vyčleněny nabídky pro absolventy. Velkou pochvalu si také zaslouží vyhledávání, které vám pomůže najít zaměstnání přesně podle vašich požadavků. Kromě klíčových slov můžete totiž hledat podle oboru, lokality, úrovně pozice, typu pracovního vztahu a především minimálního měsíčního platu. Kromě pracovních nabídek si přijdou na své i studenti hledající brigádu. Jako užitečnou jsem shledal rubriku Co je dobré vědět, v níž můžete získat přehled personálně-poradenských agentur, kontakty na úřady práce, informace o aktuálním stavu nezaměstnanosti, návod na to, jak napsat správně svůj životopis a uspět při pohovoru, nebo si třeba prostudovat informace o životním minimu, státní sociální podpoře či pojištění. Kromě spousty pracovních nabídek tedy na Jobs.cz najdete neméně velké množství užitečných informací. Po grafické stránce je Jobs.cz – až na pozadí tvořené novinovým papírem – celkem příjemný na pohled. Celkový dojem: Vynikající.

Profese – Chcete-li využívat některou z nabídek, musíte se nejprve zaregistrovat (výjimkou je pouze vyhledávání v nabídce pracovních příležitostí, což případným zájemcům o zaměstnání bude postačovat). Registrace se skládá ze čtyř formulářů. Na prvním si zvolíte uživatelské jméno a heslo, na druhém parametry požadovaného zaměstnání (typ, obor, nástupní plat a plat po zapracování, rok narození, ...). Následuje životopis čítající kolem třiceti položek (uf!), nu a nakonec si můžete vybrat, zda vaše osobní údaje mohou být poskytnuty společnostem a agenturám, a jakým způsobem chcete být informováni o nabídkách zaměstnání. Následně dostanete seznam všech nabídek odpovídajících zadaným požadavkům. Nechcete-li se registrovat, stačí využít Vyhledávání, které najde místa odpovídající vašim požadavkům a schopnostem. Graficky jsou stránky celkem snesitelné, nějaká optimističtější barva by, pravda, vypadala lépe. Celkový dojem: dobrý.

JobMaster – Nejdříve mě vyděsilo, když mi v jedenáct večer začala řvát z reproduktorů jakási znělka v MIDI formátu. Stačilo kouknout do zdrojového kódu stránky a hned první chyba: tag BGSOUND není normovaný (podporuje jej pouze MSIE) a navíc podobné efekty patří spíše na stránky komediantů než na server, na němž návštěvníci hledají seriózní pracovní nabídky. Samotná nabídka činila 900 míst, která jsou roztříděna do osmi kategorií. Jednotlivé nabídky jsou částečně řešeny poněkud nešťastně formou obrázků, takže pokud si budete chtít stránku uložit v prohlížeči MSIE 4.0, abyste si mohli po odpojení v klidu prostudovat zajímavé nabídky, budete si moci prohlédnout pouze obdélníky s proškrtnutými čtverečky symbolizujícími, že požadovaný obrázek není k dispozici. Zbytek nabídek je řešen pomocí JavaScriptu, což taktéž není optimální. Autoři sice zabudovali do stránek kontrolu verze browseru, a v případě, že používáte například MS Internet Explorer 3.0, dostanete stránku bez skriptů, nicméně máte-li MSIE 5.0 s vypnutým JavaScriptem, uvidíte z nabídek pouze titulky. Jednoduše řečeno: nové technologie jsou sice hezké, ale mělo by se jich využívat na méně důležitých místech. Jednotlivé pracovní příležitosti jsou dobře popsány, nechybí kontaktní e-mail, případně telefon, fax nebo poštovní adresa. Co mi ale chybělo velmi výrazně, je vyhledávání. O technické stránce jsem již psal, co se týče grafiky, není JobMaster špatně udělaný – obrázků je minimum a veškeré písmo je dobře čitelné. Celkový dojem: svůj účel web splňuje velmi dobře, zpracování je slabší.

Volná místa – Na tomto webu se mi líbí, že hned na první pohled víte, kam kliknout. Pod položkou Práci hledají najdete seznam těch, kteří shánějí zaměstnání, a můžete snadno a rychle vložit svůj životopis čítající třináct položek. Chcete-li se podívat na to, jaké nabídky jsou momentálně k dispozici, pak využijete odkaz Firmy hledají. Nevýhodou je, že nabídky jsou řazeny podle data přidání, takže pokud byste rádi jenom nabídky ze svého oboru, musíte hledat sami. Praktická je i rubrika Úřady práce nabízí, kde najdete více než dvacet úřadů práce s několika stovkami nabídek (nejvíce nabídek měl ÚP Mladá Boleslav – 224, nejméně pak Ostrava – pouhé 3). U jednotlivých nabídek nechybí popis práce, stručné představení společnosti, místo zaměstnání, požadavky, platové podmínky a samozřejmě kontaktní adresa. Graficky jsou stránky průměrné – výhrady mám pouze proti střídání stránek s novinovým papírem na pozadí a s pozadím bez obrázku. Technicky jsou stránky velmi dobře zvládnuté, nelze jim vytknout snad vůbec nic. Ke korektnímu zobrazení postačí MSIE nebo NN od verze 3.0 výše. Celkový dojem: velmi dobrý.

Perspektiva – Nabídka zaměstnání je řešena pomocí průvodce, který vám najde práci na základě pěti otázek (vzdělání, obor, kraj, okres a organizace). O svém potenciálním budoucím zaměstnání se, kromě lokality, dozvíte termín nástupu, požadované vzdělání, nabízený plat, možnost ubytování a nechybí nezbytné kontakty. Celkem je na výběr 104 volných míst. Na své si přijdou i zájemci o brigádu (v době testu bylo k dispozici přes padesát brigád, z čehož 31 bylo na území hlavního města). Po grafické stránce je web Profese celkem povedený, technicky lze vytknout pouze neurčení velikosti tabulek a pomalé načítání (neškodila by pořádná optimalizace zdrojového kódu). Ke správnému zobrazení je nutný Internet Explorer alespoň s číslem 4.0, v Netscapu budou stránky vypadat trochu odlišně. Celkový dojem: dobrý.

JobOnline – Další z webů, na nichž zaručeně nezabloudíte; jste-li uchazeč, kliknete na ikonku Hledám práci, jste-li zaměstnavatel, pak kliknete na Hledám lidi. Volná místa (v době našeho testu jich bylo téměř 500) jsou přehledně roztříděna do 26 kategorií, přičemž nejvíce nabídek najdete v šuplíčku "obchod a marketing". U jednotlivých zaměstnání se dozvíte lokalitu, typ pracovního poměru, plat, popis pracovní náplně, stručnou charakteristiku potenciálního zaměstnavatele a samozřejmě kontakt. Nechybí vyhledávání místa podle šesti kritérií. Po grafické stránce vypadá JobOnline celkem pohledně, technický dojem kazí chybějící alternativní texty pod obrázky a především zcela nesmyslné rámy, jejichž účel jsem jaksi nepochopil. Ke správnému zobrazení postačuje MSIE nebo NN verze 3.0 a vyšší. Celkový dojem: dobrý.

Computerworld Kariéra – Tyto stránky potěší především zájemce o práci v informačních technologiích. Orientace je velmi jednoduchá: hledáte-li práci, využijete levého sloupečku s titulkem Volná místa, v opačném případě (tedy jestliže hledáte zaměstnance) je pro vás připraven pravý sloupeček s nadpisem Práci hledají. Inzeráty si můžete prohlížet buď všechny, nebo podle data vložení, případně podle čísla. Nejužitečnější je zajisté volba Podle podmínek, kde si můžete nadefinovat zaměstnání podle svých představ a požadavků (bohužel se nedá určit minimální plat, což je – zejména v oblasti IT – dost důležité kritérium). Inzeráty jsou vkládány po dávkách, poslední aktualizace byla 21. října 1999, kdy přibylo deset nových míst. Grafický dojem je spíše průměrný, technické zpracování celkem dobré, k návštěvě vystačíte prakticky s libovolným browserem podporujícím normy HTML 3.0. Celkový dojem: průměrný, počet volných míst není příliš vysoký.

JobPilot – Web společnosti Jobs & Adverts, která nabízí přes 32 000 pracovních míst nejen na území Česka. Po kliknutí na položku Nabídky zaměstnání se dostanete k jednoduchému formuláři. V něm zadáte klíčová slova, zda chcete hledat pouze v Česku, v Evropě nebo na celém světě, typ pracovního poměru, případně zúžit výběr na některé ze šestnácti kategorií. Poté můžete ještě blíže upřesnit své požadavky a vzápětí obdržíte přehled všech odpovídajících míst. U každého zaměstnání je stručně popsána úloha, požadavky a nabízené výhody. Graficky jsou stránky dobře zpracovány – neobsahují žádné zbytečné obrázky, a dobře vypadá i kombinace černého, červeného a modrého písma. Škoda, že autoři opět zapomněli na alternativní texty a definování velikosti obrázků, protože jinak by šlo o jeden z nejlépe provedených webů v našem testu. K browsení můžete bez obav použít MSIE nebo NN od verze 3.0. Celkový dojem: velmi dobrý.

Diskuze (22) Další článek: Nezobrazování jména naposledy přihlášeného uživatele

Témata článku: Internet Explorer, Neobvyklé provedení, Životopis, Pracovní vztah, Znělka, Potenciální škoda, Dojem, Jednotlivé položky, Plat, Popelář, UFO, Odpovídající nabídka, Důležité kritérium, Nn, Dobré místo, Dobrý dojem, Mladá Boleslav, Zlatá barva, Jednotlivá místa, Profese, Obor, Dobrý test


Určitě si přečtěte

17 užitečných tipů a triků pro Mapy Googlu, které byste měli znát

17 užitečných tipů a triků pro Mapy Googlu, které byste měli znát

** Mapy Googlu mají spoustu funkcí, které jsou často přehlíženy ** Využijte například podrobnější možnosti plánování cest ** Hodit se mohou i tipy na sdílení nebo pohledy do minulosti

Karel Kilián | 25

Srovnali jsme česká města s IBM, Googlem nebo třeba Samsungem. Podívejte se, v jaké firmě „žijete“

Srovnali jsme česká města s IBM, Googlem nebo třeba Samsungem. Podívejte se, v jaké firmě „žijete“

** Nadnárodní korporace zaměstnávají stovky tisíc lidí ** Mají tedy velikost metropolí ** Srovnali jsme je s českými krajskými městy

Jakub Čížek | 15

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 112

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 7Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu