Kde končí staré počítače? V Africe

Pomáhat chudým zemím v Africe se dá mnoha způsoby. Kromě finanční podpory či humanitárních zásilek je pro tyto nejchudší oblasti světa pro budoucnost důležité i vzdělání, ke kterému mohou dopomoci počítače. Problém je kde a hlavně za co potřebné množství této techniky získat. Existuje však jedno zajímavé řešení.

Znovuoživení starých počítačů

Zásobit Afriku či jiné chudé oblasti světa dostatečným počtem počítačů by byl zcela jistě velmi nákladný projekt a v zemích, kde je prvotním problémem hlad by mohly podobné snahy vyznít až směšně. Za finanční prostředky na koupi jedné průměrné počítačové sestavy by se dalo pořídit jistě něco daleko akutnějšího jako jsou léky či jídlo. Počítače jsou zkrátka příliš drahé a když před časem slavnostně otvíral keňský ministr první počítačovou učebnu, byla prázdná - bez počítačů. Vláda je zkrátka nedodala. Existuje však i způsob, jak počítače získat s minimálními náklady.

Celý projekt řídí organizace Computer Aid International se sídlem v Londýně a celé kouzlo spočívá v tom, že se jedná o starší použité počítače, které této organizaci darují univerzity, velké firmy, ale i dárci z řad běžných lidí. Díky této iniciativě pak mohou tisíce kilometrů odtud v Keni poprvé zasednout před obrazovky monitorů místní Masajové a jejich děti ve školách.

Pečlivý výběr a distribuce

Mužem v pozadí projektu je ředitel organizace CAI pan Tony Roberts a podle jeho slov dostávají měsíčně přibližně 2000 počítačů. Všechny darované kousky se pochopitelně až do cíle nedostanou. Je prováděn pečlivý výběr a jsou zvoleny pokud možno nejvýkonnější sestavy, neboť cílem je, aby byly funkční pokud možno další tři až čtyři roky. Na těchto počítačích si pochopitelně nejnovější hry nezahrajete, ale k tomu nejsou určeny.

Před samotným odesláním jsou vyčištěny a pečlivě zrenovovány. V každém okamžiku je takto připravena k odeslání zhruba tisícovka počítačů. V cíli (jedno ze dvou hlavních distribučních center v Africe je v Nairobi) jsou poté znovu zkontrolovány a je nainstalován operační systém.

V současné době je projekt již tak úspěšný ve "sbírce počítačů", že jejich množství překračuje distribuční kapacity centra organizace v Londýně. Proto jsou nyní snahy získat do projektu další organizace z vyspělých zemí.

I když není Afrika jedinou oblastí, kam tato forma pomoci putuje (mezi další destinace patří i východní Evropa a latinská Amerika), tvoří dodávky pro tento kout světa 80% veškerých takto odeslaných počítačů. Celkem již bylo tímto způsobem odesláno do Afriky přes 40 tisíc použitých počítačů.

Jen hardware nestačí

Hardware je ovšem jen polovina úspěchu. Neméně důležitá je i technická podpora a lektoři pro výuku. Je klíčové zajistit nejen dodání počítače na cílové místo, ale rovněž dohlédnout na jeho efektivní využití. Zde přebírají roli charitativní organizace přímo na místě. Probíhá intenzivní výuka ve školách a nové technologie usnadňují i výuku ostatních předmětů. Na těchto starších sestavách sice nelze provozovat nejnáročnější aplikace, ale pro výuku běžných kancelářských programů jako je například Word či Excel stačí.

Starý počítač, který by leckterý uživatel z bohatších zemí (a počítejme v to i ČR) mohl považovat spíše za šrot a nestojí mu za to ani prodat jej do bazaru, představuje v oblastech Afriky skoro bohatství. Proto musí být tyto nově vzniklé počítačové učebny dobře chráněny a hlídány. To je bohužel smutný paradox.

Dalším krokem je internet

Keňa a další země trpí extrémní nezaměstnaností a právě tyto snahy o vzdělanost mají pomoci situaci zlepšit. Dalším krokem je pak postupné připojování k internetu. I to může nastartovat rozvoj vzdělanosti a zaměstnanosti. I když nám může připadat, že starost o vzdělání je pro hladem trpící velmi podřadná záležitost, přesto je o počítače velký zájem.

Tento článek poněkud nezapadá do běžné tematiky, na kterou jste na tomto serveru nejspíš zvyklí, ale nezaškodí se občas seznámit s podobnými projekty jako je tento. Jak je vidět, i starý počítač může ještě leckde splnit dobrou službu a možná i některý váš starší kousek, na který se pod stolem jen práší, by mohl pomoci někomu na druhé straně světa.

Zdroj: BBC News

Diskuze (61) Další článek: Petice: OS/2 jako Open Source

Témata článku: Hardware, Sestavy, Pečlivý výběr, Podobný krok, Keňa, Nákladný projekt, Dostatečný zájem, Ostatní předmět, Bbc News, Nairobi, Prvotní problém, Paradox, Londýn, Kancelářské stoly, Použitý hardware, Použitý počítač, Starý kousek, Nejnáročnější použití, Starý počítač, Afrika


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu