Kde je živo, tam je Microsoft

Rekordní pokuta, žaloby, spojení dvou trojek v jednu dvojku a další události přinesl uplynulý týden. Jak to vidí Živě.cz?
Kde je živo, tam je Microsoft

Rekordní pokuta, žaloba Yahoo a Gatesova absence

Do třetice všeho dobrého. I tak lze formulovat událost, kdy Evropská komise udělila Microsoftu pokutu ve výši astronomických 899 miliónů eur, což je větší částka než součet předchozích dvou. Jako oficiální vysvětlení, které podala jedna z euro komisařek, zaznělo nepodrobení se příkazu evropského antimonopolního úřadu ve věci tzv. interoperability. Microsoft měl totiž nakázáno zveřejnit podrobnější specifikace svých klíčových produktů konkurenci a umožnit jim tak rychlejší práci při vývoji.
Pokud to komise myslela opravdu takto, budiž jim toto finanční přilepšení přáno a doufejme, že Microsoft opravdu přispěje k rychlejšímu vývoji kvalitního softwaru. Pokud se však jedná o chytrou záminku, jak naplnit děravý rozpočet, tak… ono by to vlastně nebylo nic nového.

Klepněte pro větší obrázek
Eurokomisařka Neelie Krosová v současné době nepatří k nejoblíbenějším

Kolem nabídky, kterou před měsícem učinil Microsoft internetové společnosti Yahoo, je stále rušno. Odmítnutí střídají spekulace, ty zase požadavky a nakonec je z toho i žaloba. Dva detroitské penzijní fondy, které vlastní některé akcie americké internetové firmy, nezažalovaly Microsoft, jak by se na první pohled mohlo zdát, ale Yahoo. Chování společnosti podle nich může vést k poklesu akcií na trhu, což by se jim samozřejmě nelíbilo.
Než se žalující a žalovaný nějakým způsobem dohodnout, poperou, nebo to za ně rozhodne někdo jiný, může už mít Microsoft vyhranou svojí započatou bitvu a jeho plán na ovládnutí všech ne-hardwarových segmentů IT trhu může začít.

Bill Gates se v Los Angeles neobjevil a potvrdil tak, že v Microsoftu opravdu „končí“. Absence charismatu nejbohatšího muže planety bude ještě nějakou dobu Microsoftu chybět a projev Stevea Ballmera, ač byl jakkoliv přesvědčující, se keynote slavného Billa vyrovnat nemohl.
I bez Billa však Microsoft dokázal předvést své tři nové produkty určené do profesionální IT sféry. Během dvou hodin se v Nokia Theatre v L.A. vystřídalo několik řečníků, kteří postupně představili ty nejzajímavější novinky z Windows Serveru 2008, SQL Serveru 2008 a Visual Studia 2008. Vše pak doplnily případové studie v podobě „Heroes“, tedy těch, kteří nasadili tyto technologie ještě před uvedením. Překvapivě se mezi nimi objevil i Josef Hynek, děkan fakulty informatiky na univerzitě v Hradci Králové.

Klepněte pro větší obrázek
Steve Ballmer se v L.A. ojevil, Gates skončil v Las Vegas

Kdo si hraje, nezlobí

Čeští Mafiáni možná zamíří do Ameriky. Největší vydavatelský moloch digitálních her na světě, společnost Electronic Arts (EA), totiž projevila zájem o vydavatelského konkurenta Take-Two, pod kterého nedávno spadla i brněnská firma Illusion Softworks stojící za herním hitem Mafia.
EA musí mít o 2K opravdu veliký zájem, protože už týden před podáním druhé nabídky byli vyhozeni dveřmi. Vrací se tedy oknem a pokouší se dostat k tomu, na co čeká snad každý hráč her. 2K už v tomto roce vydá Grand Theft Auto IV, které se snad podle všech světových magazínů stane jednou z vůbec nejúspěšnějších (ať už komerčně nebo kvalitativně) her všech dob. Pod pokličkou je toho samozřejmě i mnohem více, včetně chystané Mafie 2, na kterou jsme my Češi právoplatně hrdí.

Klepněte pro větší obrázek
Mnoho hráčů si spojení 2K s EA nepřeje. Mafia 2 by mohla spadnout pod křídla tohoto giganta

Google opět potvrdil svojí vynalézavost, punc originality a vůbec vše ostatní, a informoval, že hodlá spojit Ameriku a Japonsko svým podmořským optickým kabelem, do kterého bude investovat s několika partnery. Důvodem této finančně nákladné akce samozřejmě není to, že by se vedení nudilo, nebo chtělo konat dobré skutky, ale skutečnost, že zájem v asijských zemích o jejich služby neustále narůstá a tímto krokem tak chce posílit konektivitu. Výsledná kapacita se má pohybovat okolo osmi Tb za sekundu. Aby jim to při tom narůstajícím počtu obyvatel asijských zemí vůbec stačilo.

Centrum a Atlas se spojují, zloději opět útočí

Vehementní spekulace ze začátku týdne, podle kterých se měly spojit dva české portály Centrum a Atlas, byly nakonec potvrzeny. Obě společnosti nyní bude řídit pouze jediná, a sice Netcentrum.
Podle představitelů není cílem ohrozit prozatím neotřesitelnou pozici Seznamu, ale zlepšit a urychlit technologický vývoj a samozřejmě zvýšit zisk. Do internetové reklamy sice má podle odhadů opět proudit více peněž než v předcházejícím roce, přesto si však nemohu spojit vyšší výdělky s ničím jiným, než se sebráním části trhu Seznamu. Poněkud zvláštně se jeví i strategie nové akvizice. Obě služby, tedy Centrum i Atlas, se budou i nadále tvářit jako dva samostatné subjekty a společnou by měly mít pouze technologii na pozadí. Svatá prostoto, k čemu je toto dobré? Vyčkejme však, co přinese čas.

Další chytráci si opět hrají a zkoušejí hloupost a naivitu uživatelů a pomocí phisingu se snaží ukrást jejich citlivá data, v tomto případě číslo a PIN k účtu. Objevila se totiž falešná internetová stránka, na které je použit naprosto stejný design webu, jaký má Česká spořitelna. Uživatelé jsou o její existenci informováni pomocí e-mailu, ve kterém se rovněž uvádí, že překročili jakousi kapacitu a pomocí Servisu 24 od České spořitelny tento problém mohou vyřešit. V podvodném designu pak zadají své údaje a…

AVG uvedlo nové AVG. Bývalý Grisoft oficiálně vydal a představil nejnovější verzi svého antivirového programu AVG s označením 8.0, který už v sobě zahrnuje komplexní internetovou ochranu, jež společnost získala odkupem Exploit Prevention Labs. Přepracováno bylo i jádro, způsoby detekce a další, což po testech a prvních zkušenostech s užíváním přináší poměrně povedené antivirové řešení. Konečně jsme se tedy dočkali AVG, které při kontrole neodrovná celý systém, najde vše, co by najít mělo a vůbec se chová poměrně logicky.

Následující týden určitě zůstaňte s námi. V německém Hannoveru opět proběhne slavný veletrh CeBIT, na kterém samozřejmě naše redakce nemůže chybět, díky čemuž vám přineseme ty nejzajímavější novinky přímo z místa dění.

Diskuze (167) Další článek: Ke stažení: VariCAD 2008

Témata článku: Microsoft, Google, Rekordní pokuta, Povedený design, Heroes, Illusion, Atlas software, Grand Theft Auto V, Výsledná kapacita, Charisma, Grand Theft Auto, Grand Theft Auto IV, Nejbohatší muž, Absence, Mafia


Určitě si přečtěte

Moral machine: Už víme, zdali je lepší zabít psy, sebe nebo matky na přechodu

Moral machine: Už víme, zdali je lepší zabít psy, sebe nebo matky na přechodu

** Jak byste se sami vypořádali s tramavajovým dilematem? ** Vědci před lety spustili globální dotazník ** Nyní se pochlubili s výsledky

Jakub Čížek | 149

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

** Je lepší nabušený Photoshop, nebo program s jedním tlačítkem? ** Photolemur si myslí to druhé ** Tento fotoeditor neumí skoro nic, a přitom (skoro) všechno

Jakub Čížek | 20

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

** Apple dnes představuje nové produkty v čele s novými iPhony ** Nemusí zůstat jen u telefonů, čekají se i další novinky ** Úvodní přednáška začíná v 19:00 našeho času

David Polesný | 57

Pojďme programovat elektroniku: Když už vás ten chumel součástek prostě nebaví

Pojďme programovat elektroniku: Když už vás ten chumel součástek prostě nebaví

** Levné cetky z Asie stojí dolar ** Postavíte s nimi skoro vše od teploměru po spínač zavlažování ** Má to ale jeden háček. Bude to ošklivé a povětšinou nekvalitní

Jakub Čížek | 16

Čtyřicet procent je moc. Spalovací motory nedokážou splnit požadavek EU na snížení emisí

Čtyřicet procent je moc. Spalovací motory nedokážou splnit požadavek EU na snížení emisí

** EP nařídil automobilkám snížit o 40 % emise CO2 ** EU chce zvýšit podíl elektromobilů ** Výrobci hrozí ztrátou pracovních míst

Karel Kilián | 231

Google Cloud Next: Blíží se bitva o to, kdo ovládne cloud, tedy internet zítřka

Google Cloud Next: Blíží se bitva o to, kdo ovládne cloud, tedy internet zítřka

** Google v týdnu ukázal nové telefony Pixel ** V Londýně se ale také konal Google Cloud Next ** Konference o tom, jak bude vypadat internet v cloudu zítra

Jakub Čížek | 32

České školství čeká revoluce v informatice. Děti se budou učit programovat a logicky myslet

České školství čeká revoluce v informatice. Děti se budou učit programovat a logicky myslet

** Projekt iMyšlení představil 11 nových učebnic pro výuku informatiky ** Cílem je i ty nejmenší děti naučit programovat a logicky uvažovat ** Přichází odklon od současného konceptu učení toho, jak se počítač vůbec ovládá

Karel Javůrek | 106


Aktuální číslo časopisu Computer

Odhalte skryté funkce Windows 10

Test levných Androidů do 4 000 Kč

Srovnání úsporných minipočítačů

Změřili jsme rychlost 10Gb/s ethernetu