Ivanka74
Ivanka74
14. 3. 2018 • 19:41

Mně při práci celkem pomáhá f-lux, který už tu někdo zmínil.. jinak mé děti učím několik zásad, o kterých jsem se dočetla tady - http://www.lighting.philips.cz/vzdelavani/blog-budoucnos... :) Dost to pomáhá, hlavně ta oční jóga, tak se mi zdá dobré si z toho udělat takový návyk.

Dušan  Novák (enjay)
3. 3. 2016 • 15:03

Jedny z nejdůležitějších "ochran" pro únavě očí je druhý zdroj světla (večer), který srovná jas v celé místnosti. A samozřejmě neustálý trénínk očního svalu přeostřováním ná různé vzdálenosti... na to je dobré jít jednou za hodinku dvě na cigárko. Oči poděkují, plíce vám vynadají 😀 😀
Tak či tak, největší mor je špatné zamračené počasí a naplno rozpálené blikající zářivky!

dotankoch
2. 3. 2016 • 17:58

Pri tomto clanku som si spomenul, ako sme kedysi na skole mali CRT monitory a na kazdom jednom pocitaci bola obnovovacia frekvencia nastavena na 60Hz. A akonahle som sa ju pokusal zmenit na 75Hz alebo viac, tak som bol okriknuty, aby som nemenil ziadne nastavenia 😀 v sucasnosti doma sice tiez pouzivam CRT, ale mam nastavene 85Hz a oci ma z toho nebolia.

Štěpán Maxa (stepikovo)
Štěpán Maxa (stepikovo)
2. 3. 2016 • 17:41

Používám f.lux (na mobilu Twilight), nad stůl jsem si dal 2 LED pásky pro kvalitní a ambientní osvětlení za monitorem, používam adekvátní jas monitoru a ještě jednu věc tu nikdo zatim nezmínil - bílý pozadí na všech webech. To si měnim buď úpravou CSS, nebo doplňkama do Chromu (Hacker Vision, nebo přímo na YT "Magic Actions for YouTube"). Všude mám nastavený buď alespoň šedivý, nebo natvrdo černý, jako třeba na Živě.cz, tohle je to snad nejdůležitější. Nechápu co maj všichni s bílym pozadim a titěrnym textem ve sloupečku uprostřed…

Peter Machala (Substance242)
Peter Machala (Substance242)
2. 3. 2016 • 17:04

"Kazí monitor oči?" Ako by mohli oči kaziť monitor? Ako, keď sa niekto pozerá, viac sa opotrebuje?

Martin Sršeň
Martin Sršeň
2. 3. 2016 • 14:45

Kedysi som cumel do CRT aj 5-8 hodin denne. Potom som pouzival len notebook s LCD a ked som si po 5-6 rokoch zasa sadol k CRT to sa nedalo vydrzat. Okamzite ma s toho zacala bolet hlava a oci. A hrozne to blikalo vsetko.
CRT je zlo 😀

Josef Řepil
2. 3. 2016 • 12:51

Super článek, super konkrétní příspěvky v diskusi. Jinak takhle taky může přijít problém zvaný astigmatismus. Dá se to řešit velmi dobře a to také pomocí brýlí. Jinak co se týká monitorů, nemám na to poznatky, používám pouze kalibrované EIZO a stačí mi, když mi z tiskárny přivezou tisky a ony vypadaj stejně i na monitoru.

portapro
2. 3. 2016 • 11:35

Oči mne při práci s PC nebolí, takže po první "tečce", že monitor oči nepoškozuje (což mi nepřijde pravda) jsem přestal číst. Od té doby, co pracuju denně s PC 8 hodin sem musel jít pro brýle na dálku (1,5 dioptrie)

Caleb
2. 3. 2016 • 10:52

Jeste si pamatuju ty CRT vs. LCD flamewary, kde ovce zpracovane propagandou LCD vyrobcu tvrdily, ze "LCD neblikaji". A to i kdyz jasne blikalo dobrych 80% LCD monitoru, ktere jsem kdy videl (vetsinou v cenove hladine pod 15 tis. Kc). A vida, najednou se o tom otevrene pise a dokonce to pry muze zpusobovat unavu zraku! Oh, to jsou mi objevy!No, ja zatim zustavam u svych CRT, snad mi vydrzi, nez se konecne objevi nejaky OLED do 50 tis. Kc... :-/

Jiří Kuruc
Jiří Kuruc
2. 3. 2016 • 9:01šéfredaktor Computeru

Já bych ještě přidal: mít vygruntované brýle (pokud máte), večer používat ambientní světlo, ideálně takové, které vám osvítí prostor za monitorem a často nechat oči odpočinout pohledem do dálky 😉

kubino
kubino
2. 3. 2016 • 8:23

"...aktivně používáme zaostřovací sval" Jestli je to sval, tak ten by se měl námahou naopak vytrénovat, ne? Takže lidi co mají z monitoru unavené oči, se do něj naopak dívají málo, proto na to nejsou jejich oči trénované :)

Redmarx
2. 3. 2016 • 0:15

Co je zcela zasadni, koukat se i nekam ven proste do zelene, stromy, trava, priroda proste leci. Takze jednoduse vybrat spravny wallpaper a hned je po unave oci. 😀

AIbert Winter (AI Wintermute)
AIbert Winter (AI Wintermute)
1. 3. 2016 • 22:38

Osobně bych zdůraznil jednu věc, kterou evidentně spousta lidí neví, protože pokaždé, když někdo ve firmě dostane nový monitor, tak si po pár hodinách obvykle přijde postěžovat, že ho z něj bolí oči a hlava.Problém je, že tovární nastavení drtivé většiny prodávaných monitorů je sice možná efektní na prezentaci, ale na běžnou práci je příliš přebuzené.Osobně vždy stahuju jas dolů o 30-40% a obvykle stáhnu trochu dolů i kontrast - tak aby obraz nebyl příliš "žiletkovitý" ale ani "rozblitý".Jinak barevné témátko určitě vliv má - mít okna sytě rudá by asi málokomu svědčilo. Mně osobně taky hodně vadí design aktuálních Win 10, kde díky absenci okrajů naprosto splývají jednotlivá okna, což očím zrovna nesedí. Ale naštěstí W10 nemusím používat.

David Vrána
David Vrána
1. 3. 2016 • 20:29

Dobrý den,
už delší dobu zvažuji koupi nového monitoru a do mé pozornosti se dostal fenomén zvaný „Low Blue Light“, tedy monitory se sníženým vyzařováním modrého světla. Prý je modré světlo škodlivé pro oko. Značky jako Asus a BenQ nabízí takto uzpůsobené monitory. Je na tom něco pravdy, nebo jde o marketingový trik?
Sám mám antireflexní dioptrické brýle, kterými světlo neprochází, ale zdá se mi, že oko bez světla rychleji stárne, mám často kruhy pod očima a pocit únavy očí. Našel jsem i monitory s antireflexní vrstvou, nebude tedy lepší tu antireflexní vrstvu využít spíše na monitoru, případně, co by způsobovalo dvojí použití této vrstvy?Předem děkuji.

Názor byl 1× upraven, naposled 1. 3. 2016 20:41

cybernovi
1. 3. 2016 • 20:04

Opravte si tu PWN modulaci (Pulse Width Modulation) 🙂

Miroslav Holec
Miroslav Holec
1. 3. 2016 • 19:50

Mně při delší práci docela pomáhá f.lux: https://justgetflux.com... Při sledování filmů, her nebo práci s grafikou barevný nádech obtěžuje ale jinak od únavy pomáhá.

Určitě si přečtěte

Články odjinud