Mně při práci celkem pomáhá f-lux, který už tu někdo zmínil.. jinak mé děti učím několik zásad, o kterých jsem se dočetla tady - http://www.lighting.philips.cz/vzdelavani/blog-budoucnos... :) Dost to pomáhá, hlavně ta oční jóga, tak se mi zdá dobré si z toho udělat takový návyk.
Jedny z nejdůležitějších "ochran" pro únavě očí je druhý zdroj světla (večer), který srovná jas v celé místnosti. A samozřejmě neustálý trénínk očního svalu přeostřováním ná různé vzdálenosti... na to je dobré jít jednou za hodinku dvě na cigárko. Oči poděkují, plíce vám vynadají 😀 😀Tak či tak, největší mor je špatné zamračené počasí a naplno rozpálené blikající zářivky!
Pri tomto clanku som si spomenul, ako sme kedysi na skole mali CRT monitory a na kazdom jednom pocitaci bola obnovovacia frekvencia nastavena na 60Hz. A akonahle som sa ju pokusal zmenit na 75Hz alebo viac, tak som bol okriknuty, aby som nemenil ziadne nastavenia 😀 v sucasnosti doma sice tiez pouzivam CRT, ale mam nastavene 85Hz a oci ma z toho nebolia.
Používám f.lux (na mobilu Twilight), nad stůl jsem si dal 2 LED pásky pro kvalitní a ambientní osvětlení za monitorem, používam adekvátní jas monitoru a ještě jednu věc tu nikdo zatim nezmínil - bílý pozadí na všech webech. To si měnim buď úpravou CSS, nebo doplňkama do Chromu (Hacker Vision, nebo přímo na YT "Magic Actions for YouTube"). Všude mám nastavený buď alespoň šedivý, nebo natvrdo černý, jako třeba na Živě.cz, tohle je to snad nejdůležitější. Nechápu co maj všichni s bílym pozadim a titěrnym textem ve sloupečku uprostřed…
"Kazí monitor oči?" Ako by mohli oči kaziť monitor? Ako, keď sa niekto pozerá, viac sa opotrebuje?
Schopnost porozumět textu evidentně není vlastní všem čtenářům. Takže na vysvětlenou: Ve větě "kazí monitor oči?" jsou oči podmětem v prvním pádu (kdo, co?), monitor je pak předmětem ve čtvrtém pádu (koho, co). Touto tázací větou se tedy zjišťuje, zda jsou oči kaženy monitorem, nikoli zda je monitor kažen očima.
Mohl byste být tolerantní k našim cizojazyčným návštěvníkům 🙂Ti by ale zase mohli být natolik rozumní, že když cizímu jazyku tak úplně nerozumí, tak se k němu nebudou vyjadřovat,
Kedysi som cumel do CRT aj 5-8 hodin denne. Potom som pouzival len notebook s LCD a ked som si po 5-6 rokoch zasa sadol k CRT to sa nedalo vydrzat. Okamzite ma s toho zacala bolet hlava a oci. A hrozne to blikalo vsetko.CRT je zlo 😀
I ten CRT monitor se musí umět nastavit. 😉
On i CRT se musi umet nastavit, mj. minimalne 75Hz atd. A rozdil mezi spatnym a dobrym CRT byl jeste markantnejsi nez u LCD. Na 85Hz Trinitron se da velmi pohodlne koukat i dnes, jen skoda te male uhlopricky. A urcite z toho budou oci mene unavene nez ze spatne (tj. z vyroby) nastaveneho LCD.
Super článek, super konkrétní příspěvky v diskusi. Jinak takhle taky může přijít problém zvaný astigmatismus. Dá se to řešit velmi dobře a to také pomocí brýlí. Jinak co se týká monitorů, nemám na to poznatky, používám pouze kalibrované EIZO a stačí mi, když mi z tiskárny přivezou tisky a ony vypadaj stejně i na monitoru.
A monitor stál 40 tisíc.
Kalibrace barev s tim vicemene nema nic spolecneho. A i EIZO za 40k muzete behem chvilky nastavit tak, ze Vas oci bolet zacnou. 90% problemu nespociva v kvalite HW (tj. monitoru), ale ve schopnosti uzivatele pouzit mozek a monitor spravne nastavit (a prizpusobit okoli).
Oči mne při práci s PC nebolí, takže po první "tečce", že monitor oči nepoškozuje (což mi nepřijde pravda) jsem přestal číst. Od té doby, co pracuju denně s PC 8 hodin sem musel jít pro brýle na dálku (1,5 dioptrie)
Hm, já do obrazovek zírám od 16 let přes 10 hodin denně, a za posledních 30 let mám brýle pořád stejné. Kdepak asi bude chyba? 😝
Pokud přestanete číst vždycky, když vám něco "nepřijde pravda", tak není divu, že nic nevíte.
Jeste si pamatuju ty CRT vs. LCD flamewary, kde ovce zpracovane propagandou LCD vyrobcu tvrdily, ze "LCD neblikaji". A to i kdyz jasne blikalo dobrych 80% LCD monitoru, ktere jsem kdy videl (vetsinou v cenove hladine pod 15 tis. Kc). A vida, najednou se o tom otevrene pise a dokonce to pry muze zpusobovat unavu zraku! Oh, to jsou mi objevy!No, ja zatim zustavam u svych CRT, snad mi vydrzi, nez se konecne objevi nejaky OLED do 50 tis. Kc... :-/
Často se říká "lepší než drátem do oka".Podle mě je lepší drátem do oka, než CRT monitor.
V praci mam LCD monitory bratru za 20 tis. Kc za kus. A presto z nich mam uz po 8 hodinach krvave zilky v ocich. Na domach CRT se mi to nestava ani kdyz do nich cucim cely vikend. Zrejme to bude tim lepsim kontrastem, barevnym podanim a jinymi "detaily", ktere ovsem LCD ovce nikdy nepobraly. No jo, CRT jsou holt drat do oka, rikali to v reklame, tak to bude pravda.
Nebude to tím LED - PWM podsvětlením? Když se přecházelo z CCFL na W-LED, tak blikalo všechno i monitory za 20k, flicker-free je výstřelek posledních 2 let.
A nespletl jste si čudlíky ve Vašem stroji času? Připadá mi, že jste se vrátil v čase asi tak 20 let nazpět... Ale jen hádám.
Blbe nastaveny jas, tot vse. Ztlumte ho a potize pri pouzivani LCD pominou. (Jina vec je, zda Vas zamestnavatel netrapi nejakym TN kramem apod. Chce to holt poradny panel.)
Stáhněte si jas. Je to z 90% z toho důvodu.
Opravdu myslite, ze jsem takovy BFU, abych tohle nevedel? Snizovani jasu pomaha jen do urcite urovne - LCD je shitova zobrazovaci technologie, u ktere se snizenim jasu pod urcitou mez zacne soubezne klesat i kontrast. Unava oci je pak pochopitelne jeste horsi. Nakonec jsem zjistil, ze je lepsi jas na monitoru nastavit na defaultnich 50% a pro dalsi snizeni jas stahnout v ovladacich grafiky, i za cenu zhorseneho dynamickeho rozsahu zobrazeni.Pracovni LCD monitory mam s IPS panelem, konkrene NEC 2090UXi, ktere staly okolo 20 tis. Kc. I presto vsak maji tak vyblity obraz, ze se CRT nepriblizuji ani vzdalene. Ano, mel jsem na zkousku i par LCD, ktere byly opravdu pekne... jenze vsechny mely cenovku pres 40 tis. Kc. Sorry, to uz si teda radsi fakt pockam na OLED. Vim o cem mluvim, mel jsem na 3 dny pujceny Sony BVME250A.
Ano, OLED jako monitor pro praci. Škoda, že na to zatí nikdo nepřišel. Asi to bude tím, že by měl každý během pár dní na monitoru vypálený hlavní panel a všechny ostatní statické obrazy.
únavu zraku způsobuje dlouhé čumění na prakticky jakýkoliv displej - včetně E-Ink. Stejně tak dlouhé čumění do knihy, novin nebo dalekohledu.Takže tvůj příspěvek je docela zavádějící - jako kdyby CRT monitory nezpůsobovaly únavu zraku - to je samozřejmě kravina.
Já bych ještě přidal: mít vygruntované brýle (pokud máte), večer používat ambientní světlo, ideálně takové, které vám osvítí prostor za monitorem a často nechat oči odpočinout pohledem do dálky 😉
Ambientní světlo používám a je to fajn. Doporučuji. V mém provedení se jedná o malou lampu, která za monitorem svítí do zdi 😉
"...aktivně používáme zaostřovací sval" Jestli je to sval, tak ten by se měl námahou naopak vytrénovat, ne? Takže lidi co mají z monitoru unavené oči, se do něj naopak dívají málo, proto na to nejsou jejich oči trénované :)
protiřečit si vlastním blábolem, Vy jste dotáhl úroveň nesmyslných komentářů na novou úroveň! 😀(trénink svalů je naopak v jejich smršťování a stahování, takže byste musel denně několik hodin neustále měnit monitor, louka a srnky, monitor, les a divočáci, ..)
Myslel jsem, že je jasné, že si dělám legraci..
mno to jasné je, akorát je to napsané jak z pomocné školy, tak se tomu ani zasmát nejde, možná kdybyste to zvládl v jedné větě 😉
Co je zcela zasadni, koukat se i nekam ven proste do zelene, stromy, trava, priroda proste leci. Takze jednoduse vybrat spravny wallpaper a hned je po unave oci. 😀
len ten wallpaper musí byť ďaleko aby si zaostril zaostril na nekonečno 😉
Presne tak. Jde o to, jak daleko se ostri. Co na tom wallpaperu je, to je uplne vedlejsi. Takze stomy a travicka 60 cisel pred xichtem jsou k hovnu. ;o)
Pokud uz je clovek kratkozrakej (ja k tomu prisel uz dlouho pred tim, nez jsem videl prvni pocitac), existuje hack zvanej slabsi brejle. Pak lze mit oboje najednou, realnou vdalenost malou a zaroven z pohledu oka ostreni do daleka. Vrele doporucuju. Se silnyma brejlema "na ven" vydrzim sledovat monitor ctyri pet hodin a pak me boli oci i hlava. Se slabsima bez casovyho omezeni, unavy ci jakyhokoliv jinyho nepohodli.
Osobně bych zdůraznil jednu věc, kterou evidentně spousta lidí neví, protože pokaždé, když někdo ve firmě dostane nový monitor, tak si po pár hodinách obvykle přijde postěžovat, že ho z něj bolí oči a hlava.Problém je, že tovární nastavení drtivé většiny prodávaných monitorů je sice možná efektní na prezentaci, ale na běžnou práci je příliš přebuzené.Osobně vždy stahuju jas dolů o 30-40% a obvykle stáhnu trochu dolů i kontrast - tak aby obraz nebyl příliš "žiletkovitý" ale ani "rozblitý".Jinak barevné témátko určitě vliv má - mít okna sytě rudá by asi málokomu svědčilo. Mně osobně taky hodně vadí design aktuálních Win 10, kde díky absenci okrajů naprosto splývají jednotlivá okna, což očím zrovna nesedí. Ale naštěstí W10 nemusím používat.
S jasem rozhodne souhlasim. Ja jsem na to asi extra precitlivelej, protoze jsem jeste nevidel cizi monitor, u kteryho bych nemel pocit, ze je presvicenej. Plno monitoru bych nemohl pouzivat, protoze jejich minimalni jas je stale vysoko nad tim, na co se vydrzim dlouhodobe divat.
Dobrý den,už delší dobu zvažuji koupi nového monitoru a do mé pozornosti se dostal fenomén zvaný „Low Blue Light“, tedy monitory se sníženým vyzařováním modrého světla. Prý je modré světlo škodlivé pro oko. Značky jako Asus a BenQ nabízí takto uzpůsobené monitory. Je na tom něco pravdy, nebo jde o marketingový trik?Sám mám antireflexní dioptrické brýle, kterými světlo neprochází, ale zdá se mi, že oko bez světla rychleji stárne, mám často kruhy pod očima a pocit únavy očí. Našel jsem i monitory s antireflexní vrstvou, nebude tedy lepší tu antireflexní vrstvu využít spíše na monitoru, případně, co by způsobovalo dvojí použití této vrstvy?Předem děkuji.
Názor byl 1× upraven, naposled 1. 3. 2016 20:41
není "škodlivé". Pouze blokuje (výrazně více než ostatní barevné složky) tvorbu Melatoninu, což je hormon který tělu říká že by mělo spát.
Aha, dobře :)… a má tedy význam koupě nového monitoru s LBL, když brýle velkou část světla odstíní? Popřípadě je lepší investice do nového monitoru s antireflexní vrstvou?Pozn. stále mám LG Flatron L1730P (17", 5:4, TFT panel) 😃
radši si kup IPS displej, který má mnohem lepší barvy a lepší pozorovací úhly. Sám mám Dell U2412M a nemohu si vynachválit.
Přesně. Na modrém světle není nic špatného. Zjednodušeně se dá říct, že modré světlo je právě typickou složkou denního světla a tak se při jeho přítomnosti neprodukuje hormon, říkající tělu, že se blíží večer a čas jít spát. Dochází tak k narušení přirozeného denního rytmu.
Tím bych si rozhodně nebyl tak jistý. Objevila se studie, která říká, že modrá složka LED může způsobovat poškození očních buněk a vést až ke slepotě.http://www.dailymail.co.uk/health/article-2324325/Do... ...
No, jednak - když budu hledat, tak v dnešní době někde vyhrabu "studii" na potvrzení prakticky čehokoli. Klidně dvě studie, které dokazují dvě naprosto opačná tvrzení. A pak - tahle studie, pokud jsem pochopil, nemluví o modrém světle jako takovém, ale konkrétně o modrých LED, které mohou vyzařovat až na samém konci (modrém až fialovém) viditelného spektra, tj. až do ultrafialové. A ultrafialová oku dobře nedělá, to není nic nového.
Sorry, ještě jednou jsem to přečetl i s abstraktem té studie. To o té modré si z toho nejspíš odvodil Daily Mail, protože ta studie nemluví specificky o modré, ale obecně o LED zdrojích světla, a že lidské oko není stavěno na to, koukat se přímo do zdrojů světla, jako jsou monitory libovolného druhu.
Antireflexní vrstvou světlo prochází, jen se ti na brýlích netvoří odlesky... Neuvažuj o "dvojím použití této vrstvy" a kup si monitor s matným povrchem!
Ten mám, jen jsem chtěl vědět, jestli má smysl ten hit zvaný „Low Blue Light“ → lze vyřešit i softwarově…I moje LCD-TV ASUS 22T1E, kterou používám jako druhý monitor, má matný povrch — takže pohoda.Děkuju mooc za pomooc :)
Antireflexní provedení brýlí je zcela běžné a nijak nevadí že je to i na monitoru. Ale u monitoru já spíše preferuju klasický matný povrch místo anti-glare provedení."Sám mám antireflexní dioptrické brýle, kterými světlo neprochází, ale zdá se mi, že oko bez světla rychleji stárne, mám často kruhy pod očima a pocit únavy očí."Kdyby brýlemi neprocházelo světlo, tak nic neuvidíš. Únava rozhodně není způsobena antireflexní úpravou brýlí.Jen tak mimochodem, nemyslíš "polarizační" brýle?
Nic proti, ale "brýle, kterými světlo neprochází" je teda dost hardcore reseni. 😃
stevie wonder approved
Kdyz se do toho vlozi ta spravna logika, mohou byt takove bryle naprosto skvele. Viz "nebezpecnostni bryle" ze Stoparova pruvodce po galaxii.
Opravte si tu PWN modulaci (Pulse Width Modulation) 🙂
Mně při delší práci docela pomáhá f.lux: https://justgetflux.com... Při sledování filmů, her nebo práci s grafikou barevný nádech obtěžuje ale jinak od únavy pomáhá.
Také jej používám ale trochu mi chybí nemožnost nastavit plán trochu detailněji. Přivítal bych "expertní" režim, který by umožnil kromě obyčejného nastavení polohy určit také čas kdy se má nastavit takový a makový nádech.Ideálně bych si to představoval tak, že pozdní odpoledne to aktivuje se slabým nádechem a každou další hodinu si odeberu dalších 500K až do půlnoci.Stejně tak ráno by se to mohlo třeba ve čtyři nebo pět resetovat do normálního denního módu protože je nesmysl aby mi monitor upravoval barvu kolem šesté/sedmé hodiny, kdy produkci melatoninu potřebuji potlačit protože vstávám i když je slunko ještě pod obzorem.
A napsal jsi to autorum?
tisíc lidí, tisíc chutí. Kdyby měli takto reagovat na každou připomínku, zblázní se. Flux je úžasný v tom jak je jednoduchý a proto jsem ani nečekal že by to autoři chtěli měnit. Nicméně zkusit bych to asi mohl.
Tak nejak, za zeptani nic nedas :)
Zkus obdobnou aplikaci http://jonls.dk/redshift/... kde si toho můžeš nastavit daleko více a podrobněji. Aplikace je k dispozici pro linux i windows.Odkaz na win. verzi https://github.com/jonls/redshift/releases/d... ...
dík,už jsem chtěl prubnout linux verzi f.lux, když jsem se dočetl, jak je prý odrbaná. Tak to ani nebudu zkoušet a vyzkouším rovnou Redshift.
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.