Každý správný downloader má NFODIZ.EXE

nebo také nemá, záleží jen na tom, zda si potřebuje pohodlně, rychle a korektně zobrazovat popisky svých downloadů, tedy soubory FILE_ID.DIZ či MYJSMEHOSIHACKERSKY.NFO.
nebo také nemá, záleží jen na tom, zda si potřebuje pohodlně, rychle a korektně zobrazovat popisky svých downloadů, tedy soubory FILE_ID.DIZ či MYJSMEHOSIHACKERSKY.NFO.

Kolikrát jste už tuhle situaci zažili – za dvěma disky a sedmero adresáři vašeho počítače jsou volně ložené tři tunabajty souborů stažených z Internetu a někde mezi nimi se skrývá utilitka, kterou teď hned potřebujete najít a nainstalovat a nebo někomu poslat. Problémem je, jak v té hromadě filat s nejroztodivnějšími (a povětšinou nic neříkajícími) názvy najít kýženou perlu, aniž by to člověk musel nejdřív všechno nainstalovat. Naštěstí pro nás do nich distributoři (alespoň ti rozumnější) vkládají souborky typu FILE_ID.DIZ či *.NFO, kde člověk většinou najde krátkou informaci o tom, co v daném balíčku nalezneme, jaxe to má nainstalovat a jiné zajímavosti. Naneštěstí pro nás, uživatele Windows, mají tyto užitečné dokumenty přípony, na které ještě hoši z Redmondu nestihli tak nějak zareagovat (tedy oni toho nestihli o trochu víc, ale to je zase jiná pohádka…) a v nejlepším případě si je můžeme prohlédnout leda tak QuickViewem nebo Notepadem, což častokrát není to pravé ořechové, že ano.

Tak tomu bylo donedávna i se mnou, než jsem si stáhl jednu užitečnou blbůstku – prohlížeč a editor NFO a DIZ souborů. Nedělá nic víc ani o nic míň, ale dělá to dobře a je to absolutely free. Po nastěhování na disk si to zaregistruje uvedené dvě přípony a od té doby můžete inkriminované soubory prohlížet v plné kráse. A říkám-li v plné kráse, myslím to doslova a do bajtíku, protože NFODIZ 4.0 Final disponuje tabulkou znaků včetně semigrafiky či dvojitých čar, takže jsou vidět všechny ty ASCII artíky a jiné grafické opičinky. NFODIZ vypadá skutečně velmi pěkně, má příjemné a snadné ovládání, včetně specialitky typu AutoCopy, kdy si prostým tažením myši označíte daný text a zároveň si ho pěkně šoupnete do clipboardu či volbu barvy pozadí a textu a podobně. Jedna nevýhoda: instalační balík je poměrně macatý (něco kolem půl mega, kdyby to autoři pouze zazipovali a vykašlali se na instalák, který stejně jen překopíruje čtyři soubory z místa A na místo B, ušetřili by skoro polovinu…) a jeden řekněme kiks: při editaci souboru typu DIZ mě to neupozornilo na doporučenou maximální velikost dokumentu (45 znaků na řádek, max. 10 řádků) a umožnilo mi to psát o1E2pryč.

NFODIZ 4.0 Final: http://members.xoom.com/nfodiz/nfodiz.zip (462 KB)

Váš názor Další článek: Jaké operační systémy a prohlížeče používají čtenáři Živě?

Témata článku: Windows, Krása


Určitě si přečtěte

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

** Airlander 10 nabídne plavby vzduchem v interiéru s prosklenou podlahou ** Luxusní vzducholoď byla původně vyvíjena pro vojenské účely ** Počítá se s třídenními „kochacími“ výlety za poznáním

Karel Kilián | 7

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Elektřina se vyrábí v elektrárnách, ale do zásuvek v našich domovech to pak má ještě hodně daleko. Dnes se na tuhle dlouhou cestu podíváme.

David Polesný | 85

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč: Tipy, co se teď vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč: Tipy, co se teď vyplatí koupit

** Za dvacet tisíc korun lze pořídit kvalitní pracovní notebook ** Stejně tak může jít o herní notebook s výkonnější grafikou ** Poradíme, jaké notebooky vybrat pro různé druhy použití

Stanislav Janů | 48Aktuální číslo časopisu Computer

Nejlepší programy pro úpravu fotek zdarma

Externí disky pro zálohu dat

Velký test: herní notebooky

Srovnání 12 batohů