"Každý desátý prodaný počítač už běží na Armu"Když už to takhle papouškujete, co myslíáte tím "počítač" ???To by mě zajímalo jak se tohle počítá.. Např. tam patří i Raspberry kterejch mám doma 5 ? Nebo ty Android boxy k TV s Arm procesorama ? Tablet je taky počítač ?
Ne, boxy, tablety ani RPi se do toho nepočítá. Lví podíl na tom podílu má přechod Jabka z x86 na ARM
Tak tak, Apple nedávno překonal v prodeji laptopů Asus, a to primárně díky velice úspěšnému Macbooku Air, který patří mezi nejprodávanější laptopy vůbec téměř po celém světě. Teď přidal nové Pročka a tam je pořád problém dlouhá čekací doba pokud člověk chce vlastní konfiguraci. Jinak by toho Apple prodal ještě víc.
Ale ale, prodeje apple jsou ve stovkach tisic ks za rok, prodeje PC jsou v desitkach milionu. Sazka na vlastni ARM se apple vyplaci, jinak je to navonena bida, jedine v cem konkuruje jsou akcelerovane multimedia, pokud sahne clovek po klasickych vypoctech v celych cislech a "nedejboze" plovouci desetine, voila, vykon na urovni i3.
Asi těžko, Macbook Air M1 měl za 2021 prodeje 7,3 milionů ks.
A protoze se tak dari, tak vetsina profi aplikaci ukoncila vyvoj... Pro apple je dnes dominantni trh sluzeb o jejichz kvalite si po letech stravenych s platformou apple myslim sve. Ze smerovani k uzivatelum spolecnosti Mattel ma blize.
Lzes a kecas nesmysly.
Tak ze zkusim napovedet, Esko graphic - doplnky, RIPy pro velkoplosne tiskarny, typicky stavene profi reseni na JAWS, chcete seznam?
Psal jsi: “…vetsina profi aplikaci…”. A jako priklad mi tady davas nejaky obskurni software o kterem jsem ja, ani 99% zdejsich navstevniku v zivote neslyselo. Takze: 1. To ze se prestane vyvijet nejaky software nevypovida nic o platforme jako takove2. Vetsina aplikaci urcite neni definovana tim co jsi dal jako priklad3. Asi tak 98% aplikaci bezi bez problemu v Rosetta 2. Jedinou vyjimkou jsou aplikace ktere potrebuji kernel moduly. Pokud nejaky software pro tiskarny potrebuje kernel moduly, pak je to zbastlenec a neni to chyba vyvojare OS. 4. Jestlize si Apple za rok a pul dokazal urvat skoro deset procent procesoroveho trhu pro sebe, pak to vypovida ontom, ze ta platforma je vyjimecne uspesna a tvoje hejty na tom nic nezmeni.
Ze trouba jako ty nezna neznamena nic, toto je obalarsky SW ci s doplnky pro tiskovy retezec, pouze za 20000 USD nema v podstate konkurenci, a delaji s tim amateri tisknouci pro Unilever, nebo Metro vydavatelstvi moloch. Ze starych veci Kodak Approval atd. Kdo zkousel napriklad CAD/CAM Catia, tragedie profi aplikace na OSX nejsou jiz radu let podporovany.
Promiň, ale kolik lidí pracujících s počítači zná jakýkoli obalářský software? Možná to Apple dělá správně. Odřízne žádná celá nula nula nic uživatelů ve prospěch většiny.
Apple kde mel naopak si myslim sanci uplatnit ARMy byl server, ktery bohuzel pred lety zarizl. Ukoncil profi sferu a podporil platformu Mattel.
Apple nikdy nedělal pořádný server, funkčnost pro jeho potřeby obstará appka za $19.99 (https://www.apple.com/macos/server/). Small business servery jsou ovládnutý Microsoftem (každý firma "potřebuje" Exchange a Sharepoint) a pak už je hlavně cloud, kde je to o integraci vlastních řešení pro minimalizaci variabilních nákladů. Žádný výrobce ARMů se neprosadil - když už ARM, tak si každý bastlí svůj. Applu stačí, že ARMy pokrývá vše od hodinek po Mac Pro.
Prave jsi potvrdil mou pointu. Vis proc ten obalarsky sw je tak (relativne) drahy? Protoze ho na svete pouziva asi tak 500 firem a udrzovat vyvoj na vice platformach je proste extremne drahe. Takze se vyvojari rozhodli podporovat jen jednu platformu. Good for them. Nic to nevypovida o Apple Silicon. Ten je podle vsech *cisel* mimoradne uspesny. Ty tady vykladas sve *dojmy* na zaklade software, ktery je 99.9999 % lidi naprosto u zadele.
Esko, ano je tu několik doplňků, které již nejsou vyvíjeny 4 a více let. Není to tedy zaříznutí vývoje s příchodem M1.Konkrétně jaký RIP? Obecně na to tvůrci harware hazejí bobek.JAWS myslíte tím screen-reader pro zrakově postižené uživatele?
Názor byl 1× upraven, naposled 15. 2. 2022 14:11
Technologii na Jave zacal kdysi Harlequin jeste u Agfa, pote nasledovalo ECRM, a dalsi vyrobci kteri vyuzivaji primy osvit. Jen si myslim ze smerovani vypocty je stejna cesta do pekla jako kdysi u Amigy, kdy se cast vypoctu smerovala na koprocesory na zvuk, obraz atd. Kdy je vetsinou cesta ve vybudovani mezivrstvy mezi CPU a specialnim cipem/cipy
"A protoze se tak dari, tak vetsina profi aplikaci ukoncila vyvoj."seznam a zdroj?Dominantní trh Apple jsou telefony, tvoří největší podíl prodejů. Služby dělají menší tržby než Macy a iPady dohromady, ale ipady v posledním čtvrtletí trpěly, Apple upřednostnil produkci iPhonů před iPady, zvláště levnými.. před vánoci šly koupit fakticky jen 12.9" ipady s vyšší výbavou.
7,3M za 2021 by bylo hodně málo, když se třeba jen v 3Q prodalo 6,5M Macbooků a 7.8M Maců celkově.7,3M odpovídá čtvrtletním prodejům, za 2021 Apple prodal nějakých 29 milionů Maců.
Dobrý den,živím se vývojem security řešení pro macOS a píšete hrozné nesmysly. Rozdíl ve výkonu mezi MBP 2020 Intel a 2020 M1 je naprosto neuvěřitelný ve všech oblastech. Dokonce i základní M1 PRO mi vybuilduje produkt o 60% rychleji než M1. Všemv okolí doporučuji MB Air M1 jako suvereně nejlepší noťas cena / “výkon”. (Výkon v uvozovkách, protože se Intel nechytá ani ve výdrži na baterku nebo ostatní výrobci ve zpracování, displayi a zvuku. )
Vykon M1 je dan v drtive vetsine aplikaci smerovanim vypoctu MM aplikaci na akceleratory, aplikace ktere tyto neumi je dost jiny salek kavy.
Tak třeba při SW encodingu videa má M1 v airu cca stejný výkon jako moje stolní 10400F, takže zas tak slabé to není. Odpověď systému, spouštění aplikací a načítání dokumentů nebo webovek je také prvotřídní, díky vysokému single thread výkonu. Pro běžného uživatele má více výkonu než potřebuje.Pro to pro co jsou ty levné Airy určené - general use, studenti atp... je to víc než dost a to za super cenu, nikdo mi nenabídne takový výkon s pasivním chlazením...
Tak jeste jednou znovu a pomalu, to v cem M1 vede je pouze cast vypoctu ktere lze usmernit na nektery z akcelaratoru, lze si i zobrazit ktery vypocet je kam smerovan. Ty ktere jsou jak ze sneci pohadky jsou vypocty v celych cislech, tj trideni, DB atd
Prosím, čím je akcelerovaný softwarový encoding videa?
Ty security reseni, jeste se naucit cesky a bude svet krasnejsi. Jj kdyz tak prosim mate nejaky odkaz na profi reseni pro krmeni robotu Yaskawa nebo Kuka postavene na M1?
Názor byl 1× upraven, naposled 14. 2. 2022 17:30
A ty stovky tisíc za rok se berou přesně kde?https://www.canalys.com/newsroom/global-pc-market... 28,9 milionu počítačů za rok 2021, 4Q 2021 dělaql 7,8M.... 8,5% Market Share... v tomhle překonává Acer... jsou to všechny Macy, ne jen macbooky...https://pocketnow.com/report-notebook-market-gr... tady je 3Q 2021, jen Macbooky... 6,5M, Asus je s 5,1M kusů až za Apple...Apple, zvláště Air konkuruje naprosto ve všem.Slušný výkon na ultrabookVysoká výdrž bateriekonstrukce a zpracováníP3 color gamut, 400 nit displejindustry leading tuchpadV kategorii ultrabooků absolutně top repro, skvělá klávesnicepasivní chlazenískvělá konektivita - 2x 40Gbit Thunderbolt...naprosto tichý a bezúdržbový = pasivní chlazeníto celé pod 1000 dolarů, o několik set níž než lecjaká konkurence, běžně k sehnání za 900, z apple refubrished programu už za 850, to je necelých 23 tisíc s DPH... Když vezmeme v úvahu trade in program, tak je to za hubičku.Proč je MBA s M1 nejprodávanějším laptopem na světě?
"Proč je MBA s M1 nejprodávanějším laptopem na světě?"No - ehm - hodně záleží na metodice. Víte, jen za dobu existence "jednoho" ntb od Apple například takový Dell ve své značce Alienware vystřídal 4 (slovy čtyři) řady - z m15 R4 přes M5/6 až po M7 a zavedl dvě nové X15 R1/2 - takže pokud to budu počítrat samostatně tak prodeje "asi nic moc" ale v rámci řady Alienware "m nebo x" to budou jiná čísla. Za tu dobu se vystřídaly CPU od 10 generace Intel, přes AMD až po poslední, 12 Intel generaci, zatímto u Apple pořád máme "jeden a ten samý" procesor. To je pak těžké, no.BTW také jste srovnával (výše) výkon svého M1 s nějakým dva roky starým Intelem 10 generace - nové AMD a Intel jsou výkonostně opravdu někde jinde. Netvrdím že ARM je špatný, to rozhodně ne, ale je potřeba si uvědomit že použitelného výkonu se v Apple ntb na ARM architektuře dosahuje právě pomocí různých HW akcelerátorů, jak už tady bylo mnohokrát napsáno. Jako nenáročný ntb s dlouhou výdrží je to naopak super, ale pro ty kdo upřednostňují přenosný výkon to zatím ještě opravdu není."V kategorii ultrabooků absolutně top repro, skvělá klávesnice"A tomu jen jedno - výše zmiňovaný AW má mechanickou cherry klávesnici a Dolby Atmos (dokonce 4x4W) takže v obou oblastech je na tom lépe. (ostatně jako v podstatě jakýkoliv moderní herní ultratenký špičkový ntb - Razer, Alienware, MSI) --- ale ano, naopak je to za cenu špičkového a hlasitého chlazení a mizerné výdrže na baterie - můj AW m15 R4 vydrží na baterie ani ne 2 hodiny díky absenci Optimus a tím pádem neustálemu běhu na diskrétní grafice (RTX 3080).Prostě vždy je to něco za něco a glorifikovat Apple nebo něco jiného je nesmysl - každý si najde pro svůj účel co potřebuje - Apple NTB už dávnou nejsou bleeding edge HW ale takovým notebookem pro široké masy (což není špatně, naopak, zjevně to funguje)
Názor byl 6× upraven, naposled 15. 2. 2022 10:27
Mobil je taky počítač, dnes je počítač i chytrá pračka. Některá auta v sobě mají dokonce několik počítačů.
několik stovek počítačů...
Notebooky a desktopy, nejsou v tom servery, konzole, mobily atd. V článku to ale uvádím, takže jste jej asi nečetl?
Ta hranice není jasně daná. Co je třeba Raspberry Pi 400? To už není typická vývojová deska, ale spíš celý počítač. https://rpishop.cz/400/3152-raspberry-pi-400... Nebo třeba CrowPi2. Vypadá to jak tlustý notebook a taky to pohání Raspberry Pi.https://rpishop.cz/vyukove-notebooky/3467-85...
Ja v tomhle kontextu povazuju “pocitac” za “IBM PC kompatibilni” - proste WS a NB, ktery se povazujou za PCNo a s prechodem na ARM uz nejsou PC 🙂
Tohle je jeden z termínů, ve kterých je pěkný bordel.IBM-PC kompatibilních moc strojů dneska už není, ale dejme tomu, jsou to prostě x86 stroje schopné nabootovat Windows (ta se k tomu stavím já).Jenže pro spoustu lidí je PC zkratka slova počítač, takže se toho termínu nezbavíme ani s ARMem.
Jenomže pak se do stáváme do roviny jaký je třeba rozdíl mezi ASUS NovaGo a libovolným notebookem pro člověka, co chce, aby mu na tom běžel Windows, Edge a Office? Nemá ani moc šanci poznat, že to běží na Armu. Ono ve své podstatě dnes je víceméně plnohodnotný počítač i ten mobil, případně Android box. K Adroidímu mobilu připojím USB-C dokovačku, co mám koupenou k MacBooku a s telefonu se mi rázem stane to, čemu jsem zvyklý říkat počítač. Připadá mi to asi jako mapa světa a Rusko, kterému běžně užívané znázornění vyhovuje, protože tam vypadá mnohem větší, než ve skutečnosti je. Intel/AMD jsou na tom podobně, protože jinak je co do množství už ARMy dávno převálcovaly.
Kdysi dávno ti "praví programátoři" považovali za pořádný počítač jedině mainframe (sálový počítač). Hračky jako Atari, Amiga, Apple nebo PC mezi počítače nezahrnovali 😀
Mainframes je az ta generace malych pocitacu, co vlastne nejsou poradne pocitace, co prisla po tech salovych 😉Jenom velka skrin, ne cela mistnost (nebo budova).
Hracka apple jde cestou kdy vice a vice vypoctu smeruje na zakaznicke cipy a nebo pouze akceleruje.
Vtip je v tom, že na M1 běží mnohem lépe i SW pro x86, který na novém HW neví vůbec nic. Takže tady v x příspěvcích meleš sem kraviny. Už jenom běžné operace s plovoucí čárkou u běžných procesorů je vlastně akcelerace, jelikož kdysi na to býval koprocesor.A obecně je putna jak to tem procesor dělá, pro uživatele je podstatné, že mu SW běží znatelně rychleji i bez toho, že by musel mít SW přímo pro daný procesor napsaný.
V podstatě bych souhlasil až na"A obecně je putna jak to tem procesor dělá, "protože to fakt jedno není - je to úplně stejné, jako byste řekl že je jedno zda máme gr, kartu v procesoru nebo se jedná o výkonnou diskrétní (např. RTX 3080) - jak víme, jedná se o propastný rozdíl a rychlost diskrétní grafické karty nic nevypovídá o kvalitě/výkonu použité procesorové architektury.ARM je fajn, ale použitelný v SOHO je právě proto, že tam je zákaznícká HW podpora na kdeco.
Názor byl 1× upraven, naposled 15. 2. 2022 10:33
S původním IBM PC 5150 toho dnes moc kompatibilního (bez emulace) není :)
IBM PC kompatibilní je ten, kde nabootujete DOS. Tj.je tam "Legacy" BIOS a CPU umí spouštět 16bit kód pro inicializaci rozšiřujících karet ISA/PCI/PCIe. To teď končí, Intel odstraňuje podporu 16 bitů (nejdřív v serverech) a bootovat budem jen s UEFI.
ARM je skvělej procesor, je vidět že Britové umí 😉
ARM nie je procesor.
A co to je? Parní turbína? 😀
Tak pokud budeme slovíčkařit jako malé děti, tak arm je procesorová architektura.x86 taky není procesor. Ale jinak asi kadžý normální člověk chápe o co jde...
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.