Bezpečnost | ESET | Heslo

Každý čtrnáctý Čech používá na všechny služby pouze jediné heslo

Zdroj: ESET
Každý čtrnáctý Čech používá na všechny služby pouze jediné heslo | Zdroj: ESET

Dvě třetiny Čechů si pamatuje používaná hesla, třetina si je zapisuje, vyplývá z průzkumu internetové bezpečnosti, kterou v květnu provedly společnosti ESET a Seznam a které se zúčastnilo 918 respondentů (uživatelé Seznamu starší 15 let).

Konkrétně 61 % uživatelů si přihlašovací údaje pamatuje a 39 % je někam zapisuje. Třiadvacet procent dotázaných je přitom bezpečně ukládá do některého ze specializovaných správců hesel.

Jak má vypadat bezpečné heslo? Podle odpovědí má být složité (67 % respondentů), dlouhé (29 %) a unikátní (40 %). Jedinečná hesla pro každou službu ale generuje jen 32 % Čechů. Naopak jedno heslo na všechno má 7 % uživatelů. Dominují ti, kteří mají více hesel, ale ne tolik jako samotných služeb. Celkem 39 % lidí hesla opakuje náhodně a 22 % má jedno heslo na konkrétní typy služeb (jedno pro e-shopy, další pro sociální sítě apod.).

Hesla dnes umí generovat, synchronizovat a upozorňovat na jejich „jednoduchost“ či existenci v uniklých databázích všechny velké webové prohlížeče. Pokud ale používáte více platforem nebo více různých prohlížečů, využít můžete některé ze správců třetích stran. Bezplatně lze používat KeePass nebo s minimálními omezeními Bitwarden. Z placených mezi ty nejoblíbenější patří 1Password, Lastpass, Dashlane, Enpass, Roboform nebo český Sticky Password.

Diskuze (13) Další článek: Nová vesmírná mocnost? Turecko si dělá zálusk na Měsíc

Témata článku: Bezpečnost, ESET, Heslo, LastPass, Dashlane, Uživatelé, Jediné heslo, Průzkum, Sticky Password, Správce, Čech, Enpass, KeePass, Respondent, Služba, Seznam, RoboformTakhle budou vypadat Windows 11. Prohlédněte si více než padesát obrázků
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyMicrosoft
Youtuber vyhrál sázku nad fyzikem. Vozidlo poháněné větrem opravdu může jet rychleji, než je rychlost větru

Youtuber vyhrál sázku nad fyzikem. Vozidlo poháněné větrem opravdu může jet rychleji, než je rychlost větru

** Může se objekt poháněný větrem pohybovat rychleji než vítr? ** Youtuber Muller tvrdí, že ano. Fyzik Kusenko, že nikoli ** Uzavřeli proto sázku o deset tisíc dolarů. Jak to dopadne?

Karel Kilián
Fyzika