Kazaa napadá své protivníky právní cestou

Právní bitvy týkající se systémů pro sdílení digitálních dat získávají nový impuls. Po sérii útoků nahrávacích a filmových společností proti peer2peer systémům se karta obrací, když provozovatel sítě Kazaa žaluje nahrávací společnosti ze zneužívání svého postavení.
Společnost Sharman Networks, která vyvíjí dnes nejpopulárnější systém pro vzájemnou výměnu souborů Kazaa, podala v pondělí u kalifornského soudu v Los Angeles žalobu proti velkým nahrávacím společnostem a některým hollywoodským studiím. Předmětem žaloby je zneužití postavení majitelů autorských práv – podle Sharman Networks se obviněné společnosti snaží likvidovat potencionální konkurenci v online distribuci copyrightem chráněných materiálů. Tento krok následuje po té, co 10. ledna povolil soudce vedení žaloby z porušování autorských práv proti Sharman Networks na území Kalifornie. Sharman Networks totiž sídlí mimo jurisdikci amerických soudů, a tak si soudce vypomohl vytvořením vztahu mezi Kazaa a Kalifornií v podobě downloadů klienta Kazaa na území Kalifornie.

Podáním žaloby chce majitel Kazaa poukázat na rozdíly mezi systémy Napster, Grokster či Morpheus a Kazaa. Rozdíl podle představitelů Sharman Networks spočívá v tom, že hlavním účelem Kazaa je legální distribuce copyrightem chráněných materiálů. Podobným způsobem se ale bránily i další výměnné systémy. Vlastníci Kazaa chtějí ve své žalobě dokázat, že vydavatelské a filmové společnosti jednají v rozporu s antitrustovými zákony, když koordinují svůj postup proti Kazaa.

Žaloba uvádí, že se představitelé Sharman Networks během minulého roku opakovaně pokoušeli získat licence pro online prodej copyrightem chráněných materiálů, ale byli odmítnuti a v případě, že některá z menších společností projevila zájem, bylo jí to ostatními „rozmluveno“. Toto tvrzení potvrdil představitel společnosti Altnet, která byla ve vyjednávání zapojena. Nahrávací společnosti sdružené v RIAA se brání tím, že nemají zapotřebí vyjednávat s někým, kdo podporuje počítačové pirátství.

Společný postup nahrávacích společností se ale už terčem zájmu soudních úřadů stal. Federální soudkyně Merilyn Hall Patel minulý rok přikázala vyšetřování licenčních praktik mezi nahrávacími společnostmi a sítěmi Pressplay a Musicnet, ve kterých mají vlastnické podíly.

Další linie obrany Sharman Networks v právních sporech na americkém území se opírá o starý precedent, který zabránil stíhání výrobců videorekordérů, protože tyto umožňují také nelegální kopírování videokazet. Protože Kazaa poskytuje pouze software, který umožňuje sdílení souborů, není zodpovědná za to, že tento prostředek je zneužíván také k šíření materiálů chráněných autorskými právy.

Celá kauza je velice složitá a vliv RIAA v USA velice silný. Pokud dojde k soudnímu projednávání žaloba Sharman Networks, může dojít k velkému zvratu v celé oblasti online distribuce digitálních médií. I pokud by ale soud žalobu zavrhl a pokračoval v projednávání žaloby proti Kazaa, jen těžko by americká justice prosazovala svůj rozsudek mimo území Spojených států. Ve výsledku by se tak soudní rozhodnutí mohlo dotknout pouze amerických uživatelů Kazaa, i když i toto by bylo technicky jen těžko proveditelné.

Diskuze (7) Další článek: Finální KDE 3.1 a OpenOffice 1.0.2 CZ RC1

Témata článku: Software, Americké území, Kalifornie, Justice, Hall, Kazaa, Legální soubor, Soudní obvinění, Precedent, Velký spor, Federální úřad, Americká justice, Filmové studio, Kaz, Protivník, Společný postup, Silný vliv, Nelegální soubor, Kalifornský soud, Klient Kazaa, Copyright


Určitě si přečtěte

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 34

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky