Kazaa napadá své protivníky právní cestou

Právní bitvy týkající se systémů pro sdílení digitálních dat získávají nový impuls. Po sérii útoků nahrávacích a filmových společností proti peer2peer systémům se karta obrací, když provozovatel sítě Kazaa žaluje nahrávací společnosti ze zneužívání svého postavení.
Společnost Sharman Networks, která vyvíjí dnes nejpopulárnější systém pro vzájemnou výměnu souborů Kazaa, podala v pondělí u kalifornského soudu v Los Angeles žalobu proti velkým nahrávacím společnostem a některým hollywoodským studiím. Předmětem žaloby je zneužití postavení majitelů autorských práv – podle Sharman Networks se obviněné společnosti snaží likvidovat potencionální konkurenci v online distribuci copyrightem chráněných materiálů. Tento krok následuje po té, co 10. ledna povolil soudce vedení žaloby z porušování autorských práv proti Sharman Networks na území Kalifornie. Sharman Networks totiž sídlí mimo jurisdikci amerických soudů, a tak si soudce vypomohl vytvořením vztahu mezi Kazaa a Kalifornií v podobě downloadů klienta Kazaa na území Kalifornie.

Podáním žaloby chce majitel Kazaa poukázat na rozdíly mezi systémy Napster, Grokster či Morpheus a Kazaa. Rozdíl podle představitelů Sharman Networks spočívá v tom, že hlavním účelem Kazaa je legální distribuce copyrightem chráněných materiálů. Podobným způsobem se ale bránily i další výměnné systémy. Vlastníci Kazaa chtějí ve své žalobě dokázat, že vydavatelské a filmové společnosti jednají v rozporu s antitrustovými zákony, když koordinují svůj postup proti Kazaa.

Žaloba uvádí, že se představitelé Sharman Networks během minulého roku opakovaně pokoušeli získat licence pro online prodej copyrightem chráněných materiálů, ale byli odmítnuti a v případě, že některá z menších společností projevila zájem, bylo jí to ostatními „rozmluveno“. Toto tvrzení potvrdil představitel společnosti Altnet, která byla ve vyjednávání zapojena. Nahrávací společnosti sdružené v RIAA se brání tím, že nemají zapotřebí vyjednávat s někým, kdo podporuje počítačové pirátství.

Společný postup nahrávacích společností se ale už terčem zájmu soudních úřadů stal. Federální soudkyně Merilyn Hall Patel minulý rok přikázala vyšetřování licenčních praktik mezi nahrávacími společnostmi a sítěmi Pressplay a Musicnet, ve kterých mají vlastnické podíly.

Další linie obrany Sharman Networks v právních sporech na americkém území se opírá o starý precedent, který zabránil stíhání výrobců videorekordérů, protože tyto umožňují také nelegální kopírování videokazet. Protože Kazaa poskytuje pouze software, který umožňuje sdílení souborů, není zodpovědná za to, že tento prostředek je zneužíván také k šíření materiálů chráněných autorskými právy.

Celá kauza je velice složitá a vliv RIAA v USA velice silný. Pokud dojde k soudnímu projednávání žaloba Sharman Networks, může dojít k velkému zvratu v celé oblasti online distribuce digitálních médií. I pokud by ale soud žalobu zavrhl a pokračoval v projednávání žaloby proti Kazaa, jen těžko by americká justice prosazovala svůj rozsudek mimo území Spojených států. Ve výsledku by se tak soudní rozhodnutí mohlo dotknout pouze amerických uživatelů Kazaa, i když i toto by bylo technicky jen těžko proveditelné.

Diskuze (7) Další článek: Finální KDE 3.1 a OpenOffice 1.0.2 CZ RC1

Témata článku: Software, Hall, Společný postup, Americké území, Soudní obvinění, Velký spor, Kalifornie, Precedent, Copyright, Legální soubor, Filmové studio, Kalifornský soud, Kaz, Federální úřad, Silný vliv, Justice, Klient Kazaa, Protivník, Kazaa, Americká justice, Nelegální soubor


Určitě si přečtěte

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 35

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

** Airlander 10 nabídne plavby vzduchem v interiéru s prosklenou podlahou ** Luxusní vzducholoď byla původně vyvíjena pro vojenské účely ** Počítá se s třídenními „kochacími“ výlety za poznáním

Karel Kilián | 7


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku