Kazaa napadá své protivníky právní cestou

Právní bitvy týkající se systémů pro sdílení digitálních dat získávají nový impuls. Po sérii útoků nahrávacích a filmových společností proti peer2peer systémům se karta obrací, když provozovatel sítě Kazaa žaluje nahrávací společnosti ze zneužívání svého postavení.
Společnost Sharman Networks, která vyvíjí dnes nejpopulárnější systém pro vzájemnou výměnu souborů Kazaa, podala v pondělí u kalifornského soudu v Los Angeles žalobu proti velkým nahrávacím společnostem a některým hollywoodským studiím. Předmětem žaloby je zneužití postavení majitelů autorských práv – podle Sharman Networks se obviněné společnosti snaží likvidovat potencionální konkurenci v online distribuci copyrightem chráněných materiálů. Tento krok následuje po té, co 10. ledna povolil soudce vedení žaloby z porušování autorských práv proti Sharman Networks na území Kalifornie. Sharman Networks totiž sídlí mimo jurisdikci amerických soudů, a tak si soudce vypomohl vytvořením vztahu mezi Kazaa a Kalifornií v podobě downloadů klienta Kazaa na území Kalifornie.

Podáním žaloby chce majitel Kazaa poukázat na rozdíly mezi systémy Napster, Grokster či Morpheus a Kazaa. Rozdíl podle představitelů Sharman Networks spočívá v tom, že hlavním účelem Kazaa je legální distribuce copyrightem chráněných materiálů. Podobným způsobem se ale bránily i další výměnné systémy. Vlastníci Kazaa chtějí ve své žalobě dokázat, že vydavatelské a filmové společnosti jednají v rozporu s antitrustovými zákony, když koordinují svůj postup proti Kazaa.

Žaloba uvádí, že se představitelé Sharman Networks během minulého roku opakovaně pokoušeli získat licence pro online prodej copyrightem chráněných materiálů, ale byli odmítnuti a v případě, že některá z menších společností projevila zájem, bylo jí to ostatními „rozmluveno“. Toto tvrzení potvrdil představitel společnosti Altnet, která byla ve vyjednávání zapojena. Nahrávací společnosti sdružené v RIAA se brání tím, že nemají zapotřebí vyjednávat s někým, kdo podporuje počítačové pirátství.

Společný postup nahrávacích společností se ale už terčem zájmu soudních úřadů stal. Federální soudkyně Merilyn Hall Patel minulý rok přikázala vyšetřování licenčních praktik mezi nahrávacími společnostmi a sítěmi Pressplay a Musicnet, ve kterých mají vlastnické podíly.

Další linie obrany Sharman Networks v právních sporech na americkém území se opírá o starý precedent, který zabránil stíhání výrobců videorekordérů, protože tyto umožňují také nelegální kopírování videokazet. Protože Kazaa poskytuje pouze software, který umožňuje sdílení souborů, není zodpovědná za to, že tento prostředek je zneužíván také k šíření materiálů chráněných autorskými právy.

Celá kauza je velice složitá a vliv RIAA v USA velice silný. Pokud dojde k soudnímu projednávání žaloba Sharman Networks, může dojít k velkému zvratu v celé oblasti online distribuce digitálních médií. I pokud by ale soud žalobu zavrhl a pokračoval v projednávání žaloby proti Kazaa, jen těžko by americká justice prosazovala svůj rozsudek mimo území Spojených států. Ve výsledku by se tak soudní rozhodnutí mohlo dotknout pouze amerických uživatelů Kazaa, i když i toto by bylo technicky jen těžko proveditelné.

Diskuze (7) Další článek: Finální KDE 3.1 a OpenOffice 1.0.2 CZ RC1

Témata článku: Software, Hall, Protivník, Silný vliv, Precedent, Americká justice, Velký spor, Filmové studio, Americké území, Kaz, Společný postup, Federální úřad, Justice, Copyright, Kazaa, Legální soubor, Nelegální soubor, Kalifornie, Kalifornský soud, Soudní obvinění, Klient Kazaa

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů