Kazaa a spyware: nic se nemá přehánět

Řadě firem se úspěšně daří vydělávat na nepřímém porušování autorských práv. Zisky z reklamy zobrazované v klientech pro výměnné sítě jsou více než zajímavé. I provozovatel Kazaa ale pomalu přichází na to, že příliš mnoho reklamy může odvést zákazníky ke konkurenci.

Související odkazy

Slovník
DVD
MP3
online
open source
server
torrent
virus

Dokument "Kazaa Technology 2004 Taking the Participatory Net to the Next Level & Preparation for Winning the Case" sepsaný technickým ředitelem společnosti Sharman Networks, která vyvíjí klienta pro přístup k výměnné síti Fasttrack přiznává, že zaměstnanci společnosti sami neradi instalují na své počítače tento firemní software, protože zpomaluje běh jejich počítačů. Ke zveřejnění obsahu této interní zprávy došlo díky rozhodnutí soudce, který má na starost soudní spor proti Sharman Networks v Austrálii. V soudním sporu stojí proti Sharman Networks 25 držitelů autorských práv, kteří společnost žalují z jejich porušení prostřednictvím aplikace Kazaa

Když to nejde dveřmi

Zveřejnění tohoto dokumentu je pro Sharman Networks nepříjemné, údaje v něm použité totiž mohou přispět k dalším žalobám, protože společnost si byla evidentně vědoma negativního vlivu své aplikace na výkon osobního počítače včetně zpomalení práce s internetovými aplikacemi, ale zákazníky na tuto skutečnost neupozorňuje. Tímto směrem chtějí své útoky zaměřit i nahrávací společnosti.

Žalující korporace tak mohou postavit další obvinění na tomto základě podle zákona, který po firmách vyžaduje, aby uživateli poskytly kompletní popis toho, co jejich produkty dělají. Zejména ve Spojených státech stačí k žalobě skutečně málo, takže namísto pomalých a nejasných soudních sporů ohledně autorských práv, by Sharman Networks mohli položit obyčejní uživatelé požadující náhradu škod způsobených zpomalením jejich počítačů.

Pro Sharman Networks je ale v tuto chvíli problematičtější odliv zákazníků a ztráta pozice inovátora na trhu internetových aplikací, prostě řečeno, Kazaa kdysi měla velice dobré jméno, nyní je to synonymum pro šmejd, kterému se každý internetu znalejší člověk vyhne, a to i v případě, že by chtěl prostřednictvím výměnných sítí stahovat linuxové distribuce a naopak nabízet ke stažení své fotografie z dovolené.

V počtu uživatelů Kazaa předehnal eDonkey a největší objemy dat navíc putují prostřednictvím distribučního systému BitTorrent. Pro všechny komerční poskytovatele software pro přístup k výměnným sítím je přitom velkou hrozbou vznik systému Exeeem, který využívá distribuci prostřednictvím BitTorrentu, ale namísto snadno zlikvidovatelných webových serverů s odkazy na jednotlivé torrenty nabídne seznamy torrentů uvnitř klienta, který bude také zobrazovat reklamu.

Právní rizika

Součástí prodejní smlouvy mezi původními autory Kazaa a Sharman Networks byla klauzule, podle které není Kazaa v žádném právním sporu ani není v tomto hledu vyšetřována. Druhá douška smlouvy obsahuje tvrzení, že si prodejce není vědom podobných možných rizik. Pokud si ale vzpomenete, jak se hovořilo o výměnných sítích v roce 2002, kdy k obchodu došlo, je zřejmé, že uvedené doušky zdaleka neodpovídají realitě. Zavírání očí před právními riziky je ostatně v oblasti komerčního využití výměnných sítí obvyklé. Ostatně před zákony je zavírají i sami uživatelé nástrojů pro sdílení souborů.

Vydělávat peníze na tom, že někomu umožním porušovat autorská práva je možné, to dokazuje eDonkey, Kazaa, věří tomu i provozovatel Exeemu. V oblasti obchodu není čas zabírat se morálkou a zákonné regulace jsou často nedostatečné. Materiály, které už probraly různé soudy ukázaly, že Kazaa má možnost monitorovat, co se v rámci sítě FastTrack děje, těžko proto věřit, že nadále tvrdí, že jejich aplikace je nástroj pro demokratizaci internetu. Možná byla za tímto účelem vyvinuta, stejně jako BitTorrent, ale v praxi slouží k něčemu jinému. Nelegální distribuci autorských děl.

Stejně povrchní a nepřesvědčivé jako obhajoba Sharman Networks jsou názory samotných uživatelů výměnných sítí, kteří pokládají možnost stahovat si filmy a hudbu bez placení za své svaté právo. Ano, zákony řady zemí nepostihují stažení chráněného obsahu, postihují pouze jeho šíření. V praxi ale většina uživatelů to, co stahuje, zároveň také nabízí. Jen málokdo skutečně umožňuje ostatním uživatelům stahovat pouze Open Source aplikace a podobné materiály.

Absence alternativ

Jiná obhajoba rozkvětu nelegální distribuce copyrightem chráněných děl spočívá v ekonomické rovině, kdy uživatelé tvrdí, že ceny těchto produktů jsou příliš vysoké. To může být pravda a v řadě případů také je, zejména ve srovnání cen mezi různými regiony. Specificky ceny v ČR a USA jsou u CD a DVD natolik odlišné, že rozum zůstává stát. Ale vysoké ceny a nízké příjmy nejsou důvodem nebo omluvou pro porušování cizích práv. I když je to tak snadné.

Na druhou stranu by právě toto měly mít na mysli i organizace, které proti pirátství tak brojí. Ochrana CD proti kopírování, regionální ochrana DVD, nutnost přítomnosti CD v mechanice při hraní online hry, to všechno jako by porušovalo práva zákazníka nerušeně a plně využívat zakoupené zboží. Bojovat proti masově rozšířenému jevu prostřednictvím buzerace prostě není ideální řešení. Než to velkým firmám dojde, může ale uplynout ještě hodně času. O postavení autorských svazů a jejich licenční politice, která zamezuje volnému obchodu a narovnání cen ani nemluvě. I když o tuto problematiku se již několik měsíců zajímá Evropská komise, ale ze sporu s Microsoftem víme, jak dlouho takové vyšetřování trvá a jak obtížné je vymáhání skutečných změn v praxi.

iTunes se blíží

Právě autorské svazy a jejich licenční podmínky, které se liší v každé zemi, jsou zásadní brzdou rozvoje legální online distribuce autorských děl. Spuštění iTunes a Napsteru ve Spojených státech dalo tamním uživatelům reálnou alternativu ke stahování. Poměrně nízké poplatky, zaručená kvalita stahování i obsahu, lepší služby ve srovnání s výměnnými sítěmi pro miliony uživatelů poskytuje lepší hodnotu než "ukradená" nebo "nezaplacená" hudba z výměnných sítí s rizikem stažení virů a dalšího malware.

V rámci Evropské unie jsou iTunes i Napster aktivní, kvůli autorským svazům, které neprůhledně zastupují umělce, však mohou k těmto službám přistupovat jen vybraní uživatelé z vybraných zemí. V případě služeb společnosti OD2 mohou hudbu legálně a za rozumné peníze, ve srovnání s cenami v kamenných obchodech, nakupovat i Češi vybavení mezinárodní platební kartou či Internet Card. Stačí se podívat na www.sonicselector.com, nabídka je ale ve srovnání s Napsterem nebo iTunes několikanásobně chudší. Tento rok bychom se měli dočkat vstupu iTunes na náš trh, což by mohlo situaci přeci jen změnit.

Další vlaštovkou, ale malou, vzdálenou a odtažitou je nový projekt Michaela Robertsona, který vytvořil slavný hudební portál mp3.com. Jeho služba MP3Tunes má nabídnout placené stahování skladeb, které nebudou obsahovat žádná omezení kopírování. V nabídce bude přibližně 200 000 skladeb nezávislých umělců a vydavatelství, která pochopila, že se jim vyplatí nabídnout své skladby i bez ochrany, protože kdo bude chtít ochranu obejít, stejně si najde způsob.

Diskuze (15) Další článek: Zakladatel MP3.com spouští nový projekt

Témata článku: Open source, Torrent, Spyware, Soudní ochrana, Různá alternativa, Chráněné dílo, Soudní obvinění, Obyčejný zákazník, Žalující strana, Spore, Nezávislý film, FastTrack, Slavný inovátor, Kaz, Kazaa, Klient Kazaa, Výměnná síť, NEM, Sharman


Určitě si přečtěte

26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

** Prohlížeč Chrome obsahuje širokou škálu funkcí, neumí ale všechno ** Jeho schopnosti můžete rozšířit pomocí rozšíření ** Vybrali jsme pro vás zajímavé a užitečné doplňky

Karel Kilián | 47

Karel Kilián
Doplňky do prohlížečeChromeProhlížeče
Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook
Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

** Testujeme Apple Macbook Air s procesorem M1 ** Zajímá nás nejen výkon, ale zejména kompatibilita aplikací ** Článek je průběžně doplňován na základě vašich dotazů

Jiří Kuruc | 209

Jiří Kuruc
Apple
Vy a počítač: Virtuální plochy ve Windows mají smysl, používá je třetina čtenářů
Vladislav Kluska
Jak používáte počítačWindows 10Ankety
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View
Avast Omni: Krabička, která vám hackne síť a promění se v unikátní antivirus

Avast Omni: Krabička, která vám hackne síť a promění se v unikátní antivirus

** Počítač dnes ochrání kdejaký antivirus ** Drobná krabička Omni se postará rovnou o celou domácí síť ** Bude ji odposlouchávat, analyzovat a blokovat útoky

Jakub Čížek | 120

Jakub Čížek
AntivirusIoT
Platby kartou se můžou rozšířit úplně všude. Jako terminál poslouží mobil
Lukáš Václavík
BankaPlacení mobilemNFC