Soudy | Podvod | Theranos

Kauza Theranos. Lékárny Walgreens zaplatí zákazníkům 44 milionů dolarů za podvodné testy „z jedné kapky krve“

Před několika lety nabídl lékárenský řetězec Walgreens v rámci svých „wellness center“ novou službu: vyšetření na několik desítek nemocí z malého vzorku krve. Pravidelní čtenáři už možná tuší, že se jednalo o testy prováděné ve spolupráci se společností Theranos, jejíž čelní představitelé – Elizabet Holmes a Ramesh „Sunny“ Balwani – byli nedávno odsouzeni za podvod na investorech.

Znělo to jako pohádkový příběh: firma vyvinula přístroj Edison, který byl schopný na základě rozboru pouhé kapky krve odebrané z bříška prstu identifikovat několik desítek různých nemocí. Skutečnost však byla taková, že se jednalo o velký podvod – přístroj dle bývalých zaměstnanců nikdy nefungoval a analýza krve byla prováděna v běžných laboratořích. Jenže tohle prasklo až o několik let později.

Lékárny nabízely testy

V roce 2013 navázala firma Theranos partnerství s Walgreens – provozovatelem druhého největšího lékárenského řetězce v USA. V rámci této spolupráce byly zákazníkům lékáren na více než čtyřiceti pobočkách nabízeny krevní testy. Nabídka prakticky bezbolestného preventivního vyšetření zaujala řadu zájemců.

V říjnu 2015 novinář John Carreyrou z deníku The Wall Street Journal uvedl, že Theranos používá ke svým testům namísto přístrojů Edison tradiční zařízení na testování krve, mimo jiné i proto, že přístroje Edison mohou poskytovat nepřesné výsledky. Klíčovým zdrojem informace byl bývalý zaměstnanec Theranosu Tyler Shultz – vnuk tehdejšího ředitele a bývalého ministra zahraničí USA George P. Shultze.

Vedení Theranosu tehdy prohlásilo, že obvinění jsou „věcně a vědecky zavádějící.“ Tvrzení však nepřesvědčilo provozovatele lékáren Walgreens, který po této zprávě pozastavil plány na rozšíření center pro testování krve ve svých prodejnách. V červnu 2016 ukončila firma Walgreens spolupráci s Theranosem a v listopadu podala u federálního soudu v Delaware žalobu pro porušení smlouvy.

O Elizabet Holmes a kauze Theranos jsme mluvili i v podcastu:

Teď bude Walgreens platit

Dle zprávy, publikované internetovým magazínem Engadget, souhlasila společnost Walgreens s tím, že zaplatí 44 milionů dolarů (v přepočtu přibližně jednu miliardu korun) za urovnání hromadné žaloby podané zákazníky, kteří v jejích centrech v Arizoně a Kalifornii využili krevní testy od Theranosu.

Právníci obou stran uzavřeli dohodu a již v květnu podali oznámení o předběžném vyrovnání. Návrh musí ještě schválit soud. Na základě soudního podání dostanou postižení zákazníci přibližně dvojnásobné odškodné. Původní žaloba vinila firmu Walgreens z toho, že byla „záměrně slepá“ vůči svému partnerství s Theranosem a že měla dobrý důvod mít podezření ohledně její metody testování vzorků odebraných z prstu.

Firma Walgreens se obrátila na soud již v roce 2016, kdy požadovala po Theranosu částku 140 milionů dolarů. Soudní spor byl nakonec urovnán způsobem, který „vyřešil všechny nároky“, ale podrobnosti o této dohodě nebyly nikdy zveřejněny. Co se týče společnosti Theranos, tak ta je nyní mrtvá a její zakladatelka Elizabeth Holmes si v současné době odpykává trest ve vězení s plánovaným datem propuštění 29. prosince 2032.

Diskuze (4) Další článek: AI proti vším. Jak systém chrání lososy před parazity a k čemu je lososí blockchain

Témata článku: , , ,