USA | Medicína | Soudy

Kauza Theranos. Hrála si na Steva Jobse, pobláznila Silicon Valley, oklamala investory a teď půjde do vězení

V roce 2014 stála Elizabeth Holmes na vrcholu kariéry. Vystudovala Stanford a založila firmu, jejíž hodnota se vyšplhala na 9 miliard dolarů. Podle časopisu Forbes se stala „nejmladší miliardářkou na světě“. Ale celé to byl jeden obrovský podvod. Holmes skončila před soudem, kde jí porota uznala vinnou z několika trestných činů. Hrozí jí až 20 let vězení.

Podívejme se na příběh vzestupu a pádu, jež spojuje biomedicínu, moderní technologie, revoluční myšlenky, zkušené investory a podvody. Kauzu Theranos dnes můžeme označit za jeden z největších neúspěchů na poli zdravotnických technologií.

Elizabeth Holmes

Elizabeth Holmes se narodila 3. února 1984 ve Washingtonu, D.C. Její otec Christian Rasmus Holmes byl viceprezidentem velké energetické společnosti Enron, která později zkrachovala po skandálu s účetními podvody. Následně zastával vedoucí funkce ve vládních agenturách. Matka Noel Anne pracovala jako zaměstnankyně výboru Kongresu.

Holmes navštěvovala školu svatého Jana v Houstonu. Během střední školy se začala zajímat o programování a o její podnikavosti svědčí, že v té době začala prodávat kompilátor jazyka C++ čínským univerzitám. Rodiče jí proto zajistili domácí doučování mandarínské čínštiny a v polovině střední školy začala Holmes navštěvovat letní program mandarínské čínštiny na Stanfordově univerzitě.

Klepněte pro větší obrázek Elizabeth Holmes

V osmnácti letech nastoupila na Stanfordovu univerzitu, kde studovala chemické inženýrství a pracovala jako výzkumná pracovnice a laboratorní asistentka. Po dokončení prvního ročníku byla na stáži v laboratoři Genome Institute of Singapore, kde se mimo jiné podílela na testování koronaviru SARS-CoV-1.

Ambiciózní Elizabeth v roce 2003 podala svou první patentovou přihlášku. Jednalo se o náplast pro podávání léků. Poté zanechala studia a peníze na školné použila jako počáteční investici do společnosti zabývající se technologiemi pro zdravotnictví.

Diskuze (96) Další článek: Recenze distribuovaného úložiště Cubbit Cell. Cloud a NAS v jednom

Témata článku: Technologie, Zdraví, Apple, USA, Wikipedia, Kauzy, Steve Jobs, Medicína, Soudy, Podvod, Vězení, Elizabeth Holmes, Theranos, Kongres, Stanford, Theranosu, Krev, Joe Biden, The Wall Street Journal, Houston, HBO, Henry Kissinger, Silicon Valley, Balwaniho, Arizona, Produkty Apple na jednom místě - Heureka.cz