Kauza Rambus - vyděrači skončils!

Tak nějak by se dal stručně vyjádřit závěr soudního sporu, ve kterém americká firma Rambus Inc. žalovala německého výrobce Infineon Technology AG za porušování patentových práv k... pamětem a rozhraní SDRAM a DDR SDRAM (standard paměti DDR SDRAM vznikal mj. v otevřeném sdružení JEDEC, jehož členem byl i Rambus Inc., který později vyvinul své vlastní rozhraní Rambus / RDRAM). Vyděračská žaloba byla shledána "bezdůvodnou, neoprávněnou a neopodstatněnou". Celá kauza je o to pikantnější, že dříve obdobným požadavkům Rambusu bez soudního boje podlehli výrobci jako Hitachi a Toshiba a rozhodli se platit poplatky za prakticky otevřený standard...

Celá kauza vypadá trochu jako případ, jež řeší právnici v seriálu o Ally Mc Beallové. Je to příběh o tom, jak lze v dnešním světě vydělávat nejenom v laboratořích a továrnách, ale také v soudnich síních. A abychom nebyli sami žalování, uchýlíme se ke starému triku - vše podáme téměř bajkou.

Byl, žil jednou jeden Rambus - ten se rozhodl, že bude vyvvíjet a prodávat duševní vlastnictví (podobně jak to činí společnost Dolby Inc.) - a zaměřil se na oblast počítačových paměti. Za tímto účelem vstoupil i do otevřeného sdružení JEDEC (Joint Electron Device Engineering Council), kde se rodí normy a standardy týkající se elektronických a polovodičových zařízení - v dnešní době sdružuje JEDEC 300 firem, které pracují v 48 komisích. V této době se zde mj. pracovalo na standarizaci pamětí SDRAM - tak jak je známe dnes, a také nad nově se rodícím standardem pamětí s přenosem DDR (Double Data Rate).

Po určité době začala firma Rambus intenzivně vyvíjet a prosazovat vlastní standard pamětí a paměťové sběrnice (to je pochopitelné - chtěla přece čerpat poplatky "od kusu"). První aplikací technologie Rambusu v PC světě byly moduly RDRAM (tedy Rambus DRAM).

V tomto okamžiku se do všeho vložila firma Intel Corporation a s Rambusem podepsala dohodu o tom, že obdrží (za symbolickou cenu) značnou část jeho akcii, a to výměnou za závazek, že Intel využije pamětí a rozhraní Rambus ve svých budoucích čipových sadách. Spolupráce obou firem začala, a světlo světa spatřil mj. čipset i820 alias Camino. Bohužel, výkon drahých RDRAMů byl v této konfiguraci podprůměrný - jedním slovem propadák. Nízký výkon pamětí RDRAM musel být tedy zvýšen paralelním provozem dvou modulů - to je také důvod, proč se v novém čipsetu i850 pro Pentia 4 s podporou RDRAM (jak jinak) paměti osazují zásadně v párech. V této konfiguraci je již výkon dobrý, avšak cena stále zůstává příliš vysoká.

Přibližně v tuto dobu vstupují na scénu relativně levné paměti DDR SDRAM (Double Data Rate) a začínají úspěšné tažení PC světem. Nové moduly DDR jsou dnes jen o 20-30% dražší od běžných pamětí SDRAM a nevyžadují osazování v párech. A právě v tuto dobu se objevují zprávy, že skončilo patentové řízení, kdy bylo firmě Rambus Inc. přiznáno vlastnictví některých obecných části technologie pamětí SDRAM a dokonce i... "konkurenčního" rozhraní DDR. Ve světle nízkých prodejů RDRAMů (a nízkého zisku) se u Rambusu rozhodli, že budou "vybírat" poplatky i za paměti SDRAM a DDR SDRAM. Kuriózní je, že poplatky "za modul" jež stanovili pro paměti DDR jsou značně vyšší, než jaké požadavali za "svou" proprietarní technologii RDRAM / Rambus.

První na ráně byly japonské firmy - tušilo se totiž, že Japonci raději zaplatí, aby se nedostali do komplikací s Američany a americkým právním systémem (je to jiná, hierarchická kultura - zvažte, že tolik let po 2. světové válce stále ještě mají na svém území americké základny). A skutečně, po podání žaloby došlo ke smírčímu jednání a k dohodě o placení poplatku s firmami Toshiba a Hitachi. Zde tedy právnici Rambusu uspěli. Nyní zbývalo uspět jinde ve světě - prubířským kamenem měla být firma Infineon (bývala divize Siemensu), další na řadě měla být "domácí" firma Micron Inc.

Zde však padla kosa na kámen. Federální soudce Rebert E. Payne ze soudu ve Virginii - kde byla podána žaloba proti Infineonu - žalobu odmítl a potvrdil, že Rambus postupoval neopodstatněně a ve zlé víře (když věděl, že část technologii vznikla konzultacemi ve sdružení JEDEC), a že bude nucen zaplatit veškeré poplatky, až 7.1 mil. USD, které Infineon vynaložil na obranu při tomto soudním sporu. Odmítnutí žaloby bylo tedy nečekaně tvrdé - včetně nezvykle vysokého poplatku, jež je nucena zaplatit firma Rambus Inc.

A závěr? Němci nejsou japonci, a - pokud je podepřen pěnězmi - může v patentových sporech zvítězit i zdravý selský rozum :-) A co Intel? Hlasy "s Rambusem na věčné časy" již nejsou tak hlasité jako dříve... - zdá se, že otázkou není zda i Intel použije DDR paměti ve svých čipových sadách, ale spíše kdy tak učiní (po vypršení dohody s Rambusem určitě - a možná i dříve)...

Diskuze (21) Další článek: Silicon Wave s Motorolou implantují "modrý zub" nejen do notebooků

Témata článku: Vyděrač, SKO, Patentový spor, Poplatek, Kauza, Virginia, Výkon dobrý, Double, Dnešní standard, Nízký prodej, Rambus, Zdravý pár, Rám


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

** 8 služeb pro sledování leteckého provozu ** Nejznámější je Flightradar24, ale alternativy leckdy prozradí více ** Letadla i v této pohnuté době čile létají a je co pozorovat

Karel Kilián | 14


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk