Kauza Mironet: vášně opadají, tak jak to tedy vlastně bylo

Koncem minulého týdne se na Internetu rozšířila zpráva o masivním zásahu Policie ve firmě Mironet. Zjišťovali jsme další nové skutečnosti a informace.
Koncem minulého týdne se na Internetu rozšířila zpráva o masivním zásahu Policie ve firmě Mironet. Zjišťovali jsme další nové skutečnosti a informace. Nejprve stručně uvedu fakta, která již možná znáte, ale neměly by tu chybět:

17. 5. byl v pražských pobočkách, centrále, velkoobchodu Mironetu a v soukromém bytě majitele Mironetu Roberta Novotného proveden policejní zásah s cílem zajistit důkazy ohledně možného porušování autorského zákona. Firma Mironet, která nemá se společností Microsoft smlouvu ohledně standardní předinstalace produktů Microsoftu na všechny hotové počítače, nabízí zákazníkům alternativní operační systémy (Linux, DR-DOS) a případně, pokud si to přejí, i operační systémy Microsoftu včetně příslušných licencí. Potud je vše v pořádku a právně je to čisté. Ve firmě Mironet byl ale právními zástupci firmy Microsoft Corporation proveden kontrolní nákup počítače, na kterém byly zjištěny programy Microsoftu bez příslušné licence. První důkaz byl tak na světě a mohlo být přikročeno k policejní akci.

Největší pozornost přitáhl zásah policie v centrále společnosti Praze 6 – Břevnově, zde se totiž policisté dopustili několika vážných procesních chyb a dle všeho se tak sami dostali do velmi vážných problémů. Zásah byl veden na několika místech současně a ačkoli byly zásahy v jiných částech firmy vedeny poměrně korektně, v centrále Mironetu došlo k vážnému pochybení. Policisté pojali akci zřejmě jako zásah proti kolumbijské narkomafii a zabavili všechny počítače, servery, počítače zákazníků, firemní účetnictví, databáze kontaktů, tištěné materiály a další. Jaksi ale zapomněli připravit a nechat si podepsat soupis věcí, které byly zabaveny. Odmítli také převzít licenční smlouvy potvrzující legálnost instalovaných programů. Tyto předběžně zabavené důkazy prý budou podle policie vydány nejdříve za rok. Policie se navíc prokázala chybným povolením k domovní prohlídce na firmu MIRONET s.r.o, která dle slov Roberta Novotného vznikla jen z důvodu nemožnosti manipulace s jménem MIRONET a nepodniká. Tato firma má sídlo Hořovice, Palackého nám. 94 a nevyvíjí žádnou činnost. Tato věc byla nahlášena do protokolu v 17:00, ale zásah skončil po 20:00. Dle tvrzení zaměstnanců byla osoba, která se prezentovala jako vyšetřovatel vedoucí tuto akci, k opuštění prostor vyzvána. Na výzvu odpověděla ve smyslu: "v prohlídce budu pokračovat ... beru si vše na vlastní zodpovědnost ....každý má právo si na mě později stěžovat."

V jiných částech firmy byl zákrok veden čistě a bez zabavování počítačů – byl pouze zmapován obsah pevných disků a poznamenána sériová čísla instalovaných programů. Dále byla vyžádána kopie účetnictví, bez zabavení kompletního účetnictví.

Firma Mironet zveřejnila několik domněnek, které podle ní vedly k tomuto zákroku a jako hlavní důvod označila boj Microsoftu proti firmám prodávající počítače bez operačních systémů Microsoft. V této souvislost padlo i jméno firmy ProCA, jejíž zástupce měl údajně za Microsoft u Mironetu orodovat. Firma ProCA celou záležitost ostře dementovala, přičemž Robert Novotný mi následně napsal: Omlouvám se osobně vedení firmy ProCA, že jsem firmu ProCA zavlékl do tohoto sporu a mohl tak zapříčinit komplikace v obchodních vztazích s jejím významným dodavatelem. Proto jsem s vedením firmy ProCA uzavřel dohodu, že mediálně obě strany tuto informaci již nebudou dále komentovat. V dané věci budu tedy případně informovat pouze orgány státní správy.

Když jsem s ním v sobotu telefonicky hovořil, oznámil mi také, že odstoupí zcela z vedení firmy Mironet, aby mohlo být očištěno její jméno. V rozhovoru uznal, že bylo možné, že některý ze zaměstnanců firmy porušil interní směrnice pro instalaci počítačů a je jeho vinou, že to nedokázal ohlídat.

Kauza firmy Mironet má tedy několik rovin, které se postupně krystalizují, jak postupně chladnou emoce. Ostatně Robert Novotný prý poprvé dokázal usnout až pátek.

O co tedy jde. Na počítači zakoupeném u firmy Mironet byl zjištěn nelegální software Microsoftu, tento fakt v podstatě nikdo nepopírá. Interní směrnice firmy také pochopitelně nebudou obsahovat v psané podobě klauzule ohledně možné předinstalace nelegálního softu na počítače.

Mironet byl pozorně sledován firmou Microsoft, která v rámci své kampaně Nahé PC zdůrazňuje nutnost předinstalace programového vybavení na prodávané počítače. Dle Mironetu to vypadá, že Microsoftu nejde o obecně oblečené PC, ale o PC s oblečením od Microsoftu. V Mironetu ovšem došlo k tomu, že si tuto zvýšenou péči dostatečně neuvědomili a možná se stali obětí vlastního úspěchu. Nikoli v rámci konkurenčního boje, ale prostým zanedbáním a následně špatnou kontrolou firemních směrnic. Toto ostatně nepopírá ani Robert Novotný.

Největším problémem celé kauzy a také důvodem, proč získala takovou pozornost, je zásah Policie v břevnovské centrále. Ten byl dle všeho proveden s celou řadou procesních pochybení a sami policisté jsou nyní ve vážných problémech (mají plný sklad počítačů, ke kterým nemají žádné doklady). Zásah byl podle svědectví zaměstnanců veden neprofesionálně, bez znalosti věci a s nebývale arogantním přístupem příslušníků. Ať tedy je či není vina společnosti Mironet jakákoli, jde především o způsob provedení zákroku v centrále společnosti, který by neměl zůstat bez následků.

Diskuze (109) Další článek: Hraji si, tedy nezlobím

Témata článku: Microsoft, Centrála, Kauza, Jak, Plný sklad, Vážný problém, Firemní účet, Mironet, Největší smysl, Mir, Robert


Určitě si přečtěte

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

** AMD začalo prodávat nové procesory Ryzen 5000 s architekturou Zen 3 ** K dispozici jsou nezávislé testy z celého světa ** AMD překonává Intel ve všech směrech

Karel Javůrek | 69

Karel Javůrek
ProcesoryTestyAMD
Google chystá funkci, která z chytrého Gmailu udělá hloupý Gmail
Lukáš Václavík
SoukromíGmailGoogle
Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme stavebnice pro malé caparty i budoucí experty

Jakub Čížek | 10

Jakub Čížek
Stavebnice
CZ.NIC bezplatně naděluje USB/NFC klíče. Jak jej získat?
Lukáš Václavík
CZ.NICeGovernment

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5