Kauza Mironet: odpovídá ředitel Microsoftu ČR a SR

Položil jsem několik otázek Jiřímu Devátovi, výkonnému řediteli společnosti Microsoft pro ČR a SR, ohledně smluv s Mironetem a některých uváděných postupů Microsoftu vůči firmě Mironet.
Položil jsem několik otázek Jiřímu Devátovi, výkonnému řediteli společnosti Microsoft pro ČR a SR, ohledně smluv s Mironetem a některých uváděných postupů Microsoftu vůči firmě Mironet.

Živě: K čemu by byl Mironet zavázán, kdyby podepsal jím zmiňovanou smlouvu?

Jiří Devát: S firmou Mironet jsme nikdy nejednali o obchodní smlouvě. Zástupci naší společnosti hovořili o dvou programech: „Originální software u nás legálně“ a Microsoft System Builder.

Firmě Mironet byla nabídnuta účast v aktivitě „Originální software u nás legálně“ . Podmínkou vstupu do aktivity je prohlášení partnera, že používá a nabízí pouze legální software (bez specifikace výrobce software). Protihodnotou jsou různé typy školení, podpora v otázkách autorského práva a licenční politiky a marketingová podpora prodejce. S touto „antipirátskou“ aktivitou jsme byli odmítnuti.

Živě: Jaký je běžný postup firmy k podepsání smlouvy, když firma odmítá.

Jiří Devát: Společnost je upozorněna na dodržování autorských práv a nebezpečnost šíření nelegálního software. Je věcí firmy, zda se sama rozhodne pro spolupráci a plně využije výhod takového partnerství.

Živě: Jaký je vztah k firmám, které nemají podepsané smlouvy?

Jiří Devát: Je neutrální, pokud tyto firmy neporušují autorská práva a nešíří nelegální software společnosti Microsoft. Průběžně monitorujeme, zda prohlášení firem odpovídají skutečnosti a zda nenastal důvod k obnovení jednání.

Živě: Kampaň Nahé PC zdůrazňuje nutnost prodeje počítače s instalovaným programovým vybavením. Jak se Microsoft staví k postupu firem, které nabízejí na počítačích nainstalovaný například Linux s balíkem Star Office?

Jiří Devát: Prodejci počítačů jsou de facto našimi nejbližšími zákazníky, a tak se k nim i chováme. Respektujeme obchodní rozhodnutí firem šířících legálně software jiný než společnosti Microsoft. V takovém případě záleží jen na dovednosti a pracovním nasazení, abychom se čestnými prostředky pokusili získat zájem prodejce na úkor konkurence.

Živě: Navštívili zástupci Microsoftu s příslušníkem Policie stánek Mironetu, aby vyzvali k podepsání smlouvy: Podle Mironetu jsou na to svědci. Je běžné, že se takové akce konají za účasti Policie?

Jiří Devát: V rámci veletrhu Invex Computer MV ČR organizuje aktivity na téma softwarové kriminality a spolupracuje se softwarovými firmami na osvětě ohledně ochrany autorských práv. V tomto roce probíhala celá kampaň na instalaci operačního systému a Mironet v této době patřil mezi výrobce, kteří prodávaly tzv. nahé počítače.


Po včerejším článku na Bonuswebu, ve kterém Policie notně obrousila výtky na svou adresu, tu je tedy další zviklání v podobě podstaty smluv, které měl Mironet podepsat. V tomto světle lze chápat i další kroky Microsoftu. V případě invexové návštěvy je opět důležitá podstata celé návštěvy. Pokud šlo o schůzku týkající se výše uváděného typu prohlášení, je účast policie (nikoli jako nátlaková, ale informativní funkce) pochopitelná, i když by bylo zřejmě politicky korektnější nenavštěvovat firmy takto společně. Text prohlášení Originální systém u nás legálně najdete na Microsoftu, hovoří se v něm pouze o povinnosti instalovat a používat legální software (nikoli pouze Microsoft). Microsoft System Builder je programem pro prodejce OEM verzí programů Microsoftu, opět k ničemu výlučně nezavazuje.
Diskuze (77) Další článek: Podnikové aplikace pracovníkům v terénu

Témata článku: Software, Microsoft, Kauza, Ředitel, Celá kampaň, Mironet, REDITEL, Mir


Určitě si přečtěte

Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

** Desktopový Linux funguje a vypadá stále lépe ** Fedora 33 není výjimkou ** Ve stínu Windows a macOS tu vyrostly skvělé alternativy

Jakub Čížek | 157

Jakub Čížek
FedoraOperační systémyLinux
Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

** Obtěžují vás neustálé dotazy webů, zda chcete zobrazovat oznámení? ** Můžete je zakázat, a to jak kompletně, tak i pro jednotlivé stránky ** Připravili jsme návody pro Chrome, Firefox, Edge a Operu

Karel Kilián | 11

Karel Kilián
Jak na InternetTipyProhlížeče
Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook
Lidl buduje chytrou domácnost, propojí všechno se vším
Lukáš Václavík
LidlChytrá domácnostIoT
Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

** Z WhatsAppu kvůli novým podmínkám utíkají tisíce uživatelů ** Čím nahradit populární aplikaci pro zasílání zpráv? ** Vybrali jsme pro vás 10 alternativních komunikátorů

Karel Kilián | 110

Karel Kilián
KomunikaceWhatsAppInstant Messaging

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5