Kauza Mironet: Microsoft odmítá jakákoli obvinění

Microsoft odmítá jakákoli obvinění, které na adresu jeho zaměstnanců ve spojení s touto firmou adresoval Robert Novotný na tiskové konferenci společnosti Mironet a dále v tiskových prohlášeních své firmy. Přečtěte si oficiální reakci.
Kauza Mironet: Microsoft odmítá jakákoli obvinění
Společnost Microsoft se v rámci vyšetřování vždy chovala maximálně seriozně a odmítala jakékoliv mediální aktivity, které by mohly narušit předmětné řízení, či jakkoliv nerespektovaly princip presumpce neviny. Tvrzení uveřejněná v rámci tiskové konference a způsob, jakým byla společnost Microsoft v rámci této tiskové konference napadena jsou však takového charakteru, že společnost Microsoft považuje za nezbytné uvést některé věci na pravou míru.

Usnesení státní zástupkyně o zastavení trestního stíhání Roberta Novotného, které bylo na TK konferenci společnosti Mironet předáno médiím, bylo interpretován podle našeho názoru neúplně, a postrádalo nejméně sedmistránkové odůvodnění státní zástupkyně, což vedlo k mnohým spekulacím a zlehčováním. Z odůvodnění totiž celkem jasně vyplývá, že v rámci kontrolního nákupu v roce 1999 s největší pravděpodobností došlo ke spáchání trestného činu porušování autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi podle $ 152/1 tr. zákona.

Dle názoru státní zástupkyně v odůvodnění, parafrázuji: „nepochybně byl prodán počítač zákazníkovi s komerčním software bez současné dodávky originálního instalačního média těchto programů, byl tedy šířen bez souhlasu vlastníka licenčních práv, konkrétně firmy Microsoft Corporation, čímž došlo k porušení k porušení nejméně ust. § 12/1, § 1411 a § 19/2 zák.č 3511965 Sb. ve znění novel, neboť citovaný komerční software byl užíván, bylo s ním nakládáno a byl komerčně prodán třetí osobě bez souhlasu vlastníka licenčních práv.“

Ve vztahu k zavinění pak státní zástupkyně došla k závěru, že, parafrázuji: „V žádném případě nelze uzavřít, že pachatelem tohoto trestného činu je ing. Robert Novotný. Vzhledem k této skutečnosti bylo proto rozhodnuto o zastavení předmětného stíhání skutku podle § 172/lc tr. řádu, kdy se tedy nepodařilo prokázat, že jeho pachatelem je osoba pana Novotného, avšak je zřejmé, že trestný čin spáchala osoba jiná,“ uzavírá se v odůvodnění státní zástupkyně.

Dále je třeba uvést, že není pravdou, jak uvádí Mironet ve svém tiskovém prohlášení, že trestní oznámení bylo podáno na společnost Mironet. Trestní oznámení, které podávala společnost Microsoft Corporation nebylo podáno ani na pana Roberta Novotného, ani na společnost Mironet, ale bylo podáno na neznámého pachatele, který se měl dopustit trestného činu tím, že dne 14.10.1999 prodal osobní počítač spolu s příslušenstvím, na který dle znaleckého posudku nelegálně instalovat počítačové programy. Identifikace odpovědné osoby a stanovení dalších kroků ve vyšetřování byly věcí Policie ČR.

Dále bychom chtěli uvést, že diskutovaný případ je jen jedním z mnoha desítek obdobných případů, které právní zástupci společnosti Microsoft řeší. Aktivity a kroky společnosti Microsoft a jejích právních zástupců v případu Mironet v žádném případě nevybočují ze standardních postupů v obdobných případech. Společnost Microsoft jednoznačně odmítá snahu celou věc prezentovat jako součást konkurenčního boje, tak tomu nikdy nebylo.

Historie případu:

Společnost Microsoft získala informace, které vedly k podezření z nelegální distribuce programů společnosti Microsoft. Na základě této skutečnosti byl proveden v roce 1999 kontrolní nákup, který provedl spolupracovník právní kanceláře, nikoli spolupracovník společnosti Microsoft, jak mylně uvádí Mironet ve svých zprávách. Výsledky nákupu toto podezření potvrdily a vedly k podání trestního oznámení pro porušování autorských práv na neznámého pachatele. Následné vyšetřování pak tyto výchozí předpoklady ve své podstatě potvrdilo.

Diskuze (93) Další článek: MS zapomněl přidat důležitou opravu do SP1 pro XPčka

Témata článku: Software, Microsoft, Robert, Mir, Nezbytný základ, Následné vyšetřování, Kauza, Obvinění, Mironet


Určitě si přečtěte

Musk pošle lidi na oblet Měsíce. Japonský podnikatel Maezawa vezme na cestu až osm umělců

Musk pošle lidi na oblet Měsíce. Japonský podnikatel Maezawa vezme na cestu až osm umělců

** SpaceX chce nejdříve v roce 2023 vyslat lidi na oblet Měsíce ** Hlavním pasažérem bude japonský podnikatel Jusaku Maezawa, který vezme na cestu až 8 umělců ** Pětidenní cesta proběhne v chystané lodi BFS

Petr Kubala | 14

Inteligentní akvárium Bluenero se o rybičky postará samo

Inteligentní akvárium Bluenero se o rybičky postará samo

** Chcete chovat akvarijní rybičky, ale nemáte čas se o ně starat? ** Chytré akvárium je samo nakrmí a postará se o jejich komfort ** Projekt Bluenero zatím sbírá finance na Indiegogo

Karel Kilián | 20

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

David Polesný | 35

Na Zemi je nejtepleji za posledních více než 100 tisíc let. Co nám hrozí?

Na Zemi je nejtepleji za posledních více než 100 tisíc let. Co nám hrozí?

** Letošní červenec byl třetím nejteplejším měsícem od roku 1880 ** Teplota naší planety roste raketovým tempem ** Co lidstvu hrozí v období, které v minulosti nemá obdoby?

Karel Kilián | 70

Pojďme programovat elektroniku: Když už vás ten chumel součástek prostě nebaví

Pojďme programovat elektroniku: Když už vás ten chumel součástek prostě nebaví

** Levné cetky z Asie stojí dolar ** Postavíte s nimi skoro vše od teploměru po spínač zavlažování ** Má to ale jeden háček. Bude to ošklivé a povětšinou nekvalitní

Jakub Čížek | 22


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku