Kauza Internet – proběhlo další kolo jednání

Ceny by měly být na úrovni mírně nižší než je běžné v rozvinutých zemích tak, aby se zohlednily nižší náklady operátorů a ISP na pracovní sílu v ČR, ČTc paušál ale zatím odmítá.
Kauza Internet – proběhlo další kolo jednání
Zástupci uživatelů Internetu zastoupení občanskými sdruženími BMI (Březen měsíc internetu), Internet pro všechny, Občané proti zdražování telefonu podporovaní Svazem pacientů ČR a Sdružení obrany spotřebitelů České republiky se na svém pracovním jednání 14. listopadu 2002 shodli na koordinovaném postupu a formulaci základních požadavků na připojení k Internetu.

Sdružení usilují v návaznosti na aktuální vývoj v oblasti připojení k Internetu, programový dokument eEurope+, směrnici o univerzální službě 2002/22/ES a základní spotřebitelské právo volby a na informace o zpřístupnění nabídky připojení k Internetu v podobě různých modelů, které zohledňují potřeby různých uživatelů.

Jedná se zejména o možnost paušálního poplatku za dial-up (buďto v době mimo špičku a nepracovních dnech anebo za celodenní připojení kdykoli) a vysokorychlostní připojení k Internetu prostřednictvím technologií xDSL.

Ceny by měly být na úrovni mírně nižší než je běžné v rozvinutých zemích tak, aby se zohlednily nižší náklady operátorů a ISP na pracovní sílu v ČR, zároveň by ceny pro uživatele za připojení k Internetu měly být stejné bez ohledu na technické řešení, které si zvolí jednotlivé subjekty zajišťující připojení, aby uživatelé v regionech s nižším internetovým provozem nebyli znevýhodněni oproti uživatelům z regionů s vyšším internetovým provozem.

Na pátečním jednání na APVTS (Asociace provozovatelů veřejných komunikačních sítí) představitelé ČTc odpovídali na otázky zástupců ČTÚ, alternativních operátorů (AO) a uživatelů. Otázkou dne bylo, který model internetového připojení přes dial-up umožňuje paušální poplatky. Na tuto otázku představitelé ČTc odpověděli v tom smyslu, že po technické stránce není problém, z provozního hlediska však celodenní paušál není možný. ČTc argumentuje tím, že vyšší počet permanentně připojených účastníků by mohl ohrozit funkčnost jeho sítě a nedostupnost hlasových hovorů. Bylo by tedy nutné posílit vybavení ústředen (pro věci znalé – jednalo by se o přidání dalších RSU stojanů).

Zástupci uživatelů a AO poukázali na fakt, že síti by v tomto případě výrazně odlehčilo zavedení ADSL, které by na svou stranu stáhlo značný počet zákazníků, kteří potřebují permanentní připojení k Internetu.

K tomu je třeba dodat, že ČTÚ nařídil ve svém rozhodnutí ČTc, aby nejpozději v prosinci tohoto roku učinil velkoobchodní nabídku služeb ADSL. Pokud ČTc tak neučiní, je v pravomoci ČTÚ udělit pokutu do výše 5 miliónů korun. Je otázkou, jestli by pro ČTc nebylo výhodnější platit každý měsíc třeba dvě takové pokuty, než přijít o své dominantní postavení v českých telekomunikačních službách?

Pokud by opravdu mělo dojít k výše uvedenému posílení vybavení ústředen, není možno dle slov ČTc očekávat změny (paušální dial-up) dříve než na přelomu roku 2003 a 2004, protože dodací lhůty na příslušná zařízení od firem Alcatel a Siemens jsou až půl roku.

Zástupci sdružení Internet pro všechny Miroslav Sova a Sdružení obrany spotřebitelů Karel Pavlík v pátek odpoledne předložili své požadavky ministru Mlynářovi a diskutovali s ním na téma, jak vláda může účinně zasáhnout do současné kritické situace.

Ministr Mlynář řekl, že vše bude záležet na výsledku privatizace ČTc, který má být znám do konce listopadu. Pokud bude ČTc zprivatizován, jsou další kroky plně v kompetenci nového vlastníka, pokud však bude privatizace zrušena, ujme se vláda s plnou zodpovědností vlastnických práv v ČTc. Že by se na vládě právě probudili?

Autor je organizátorem Výzvy k rozšíření Internetu v ČR a zakladatelem občanského sdružení Internet pro všechny.

Diskuze (23) Další článek: 87 GB na cédéčku dosaženo

Témata článku: Internet, Hlasový hovor, Pracovní den, Kolo, Různé požadavky, Kauza, Běžný občan, Jed, Up


Určitě si přečtěte

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

** Sonda LRO pořídila z oběžné dráhy Měsíce zajímavé snímky ** Jsou na nich vidět artefakty všech misí programu Apolla, které přistály na povrchu Měsíce ** Jde například o části lunárních modulů, rovery a dokonce i vlajky

Petr Kubala | 62

Tesla je stále ve ztrátě, ale elektromobily Model 3 se prodávají neuvěřitelně dobře

Tesla je stále ve ztrátě, ale elektromobily Model 3 se prodávají neuvěřitelně dobře

** Tesla má rekordní příjem, je ale ve ztrátě ** Objem výroby se zvyšuje, dochází ale baterie ** Pomoci mají nové továrny Gigafactory

Karel Javůrek | 91

Temný režim a spousta vychytávek. Vyzkoušeli jsme nový macOS 10.14 Mojave

Temný režim a spousta vychytávek. Vyzkoušeli jsme nový macOS 10.14 Mojave

** Vyzkoušeli jsme veřejnou betu macOS 10.14 Mojave ** Hlavní novinkou je temný režim a velký důraz na soukromí ** Jako první beta je systém překvapivě rychlý a dobře použitelný.

Martin Miksa | 35

17 tipů, jak se nenechat hacknout

17 tipů, jak se nenechat hacknout

** Přehled nejdůležitějších věcí, které je nutné dodržovat pro digitální bezpečnosti ** Hlavní je používat mozek ** Chraňte soukromé informace

Karel Javůrek | 25

eObčanka: Jak a proč si zřídit elektronický občanský průkaz s čipem

eObčanka: Jak a proč si zřídit elektronický občanský průkaz s čipem

** Občanka s čipem už je standardně vydávaným osobním dokladem v Česku ** Umožní využívat Portál občana a funkce elektronické státní správy ** Pokud ji chcete naplno využívat, musíte si čip aktivovat

David Polesný | 114

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 58


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak mobily určují svoji polohu?

Velký test notebooků pro studenty

Nejlepší reproduktory na párty

Služby a aplikace pro výuku angličtiny