Kauza Internet – proběhlo další kolo jednání

Ceny by měly být na úrovni mírně nižší než je běžné v rozvinutých zemích tak, aby se zohlednily nižší náklady operátorů a ISP na pracovní sílu v ČR, ČTc paušál ale zatím odmítá.
Kauza Internet – proběhlo další kolo jednání
Zástupci uživatelů Internetu zastoupení občanskými sdruženími BMI (Březen měsíc internetu), Internet pro všechny, Občané proti zdražování telefonu podporovaní Svazem pacientů ČR a Sdružení obrany spotřebitelů České republiky se na svém pracovním jednání 14. listopadu 2002 shodli na koordinovaném postupu a formulaci základních požadavků na připojení k Internetu.

Sdružení usilují v návaznosti na aktuální vývoj v oblasti připojení k Internetu, programový dokument eEurope+, směrnici o univerzální službě 2002/22/ES a základní spotřebitelské právo volby a na informace o zpřístupnění nabídky připojení k Internetu v podobě různých modelů, které zohledňují potřeby různých uživatelů.

Jedná se zejména o možnost paušálního poplatku za dial-up (buďto v době mimo špičku a nepracovních dnech anebo za celodenní připojení kdykoli) a vysokorychlostní připojení k Internetu prostřednictvím technologií xDSL.

Ceny by měly být na úrovni mírně nižší než je běžné v rozvinutých zemích tak, aby se zohlednily nižší náklady operátorů a ISP na pracovní sílu v ČR, zároveň by ceny pro uživatele za připojení k Internetu měly být stejné bez ohledu na technické řešení, které si zvolí jednotlivé subjekty zajišťující připojení, aby uživatelé v regionech s nižším internetovým provozem nebyli znevýhodněni oproti uživatelům z regionů s vyšším internetovým provozem.

Na pátečním jednání na APVTS (Asociace provozovatelů veřejných komunikačních sítí) představitelé ČTc odpovídali na otázky zástupců ČTÚ, alternativních operátorů (AO) a uživatelů. Otázkou dne bylo, který model internetového připojení přes dial-up umožňuje paušální poplatky. Na tuto otázku představitelé ČTc odpověděli v tom smyslu, že po technické stránce není problém, z provozního hlediska však celodenní paušál není možný. ČTc argumentuje tím, že vyšší počet permanentně připojených účastníků by mohl ohrozit funkčnost jeho sítě a nedostupnost hlasových hovorů. Bylo by tedy nutné posílit vybavení ústředen (pro věci znalé – jednalo by se o přidání dalších RSU stojanů).

Zástupci uživatelů a AO poukázali na fakt, že síti by v tomto případě výrazně odlehčilo zavedení ADSL, které by na svou stranu stáhlo značný počet zákazníků, kteří potřebují permanentní připojení k Internetu.

K tomu je třeba dodat, že ČTÚ nařídil ve svém rozhodnutí ČTc, aby nejpozději v prosinci tohoto roku učinil velkoobchodní nabídku služeb ADSL. Pokud ČTc tak neučiní, je v pravomoci ČTÚ udělit pokutu do výše 5 miliónů korun. Je otázkou, jestli by pro ČTc nebylo výhodnější platit každý měsíc třeba dvě takové pokuty, než přijít o své dominantní postavení v českých telekomunikačních službách?

Pokud by opravdu mělo dojít k výše uvedenému posílení vybavení ústředen, není možno dle slov ČTc očekávat změny (paušální dial-up) dříve než na přelomu roku 2003 a 2004, protože dodací lhůty na příslušná zařízení od firem Alcatel a Siemens jsou až půl roku.

Zástupci sdružení Internet pro všechny Miroslav Sova a Sdružení obrany spotřebitelů Karel Pavlík v pátek odpoledne předložili své požadavky ministru Mlynářovi a diskutovali s ním na téma, jak vláda může účinně zasáhnout do současné kritické situace.

Ministr Mlynář řekl, že vše bude záležet na výsledku privatizace ČTc, který má být znám do konce listopadu. Pokud bude ČTc zprivatizován, jsou další kroky plně v kompetenci nového vlastníka, pokud však bude privatizace zrušena, ujme se vláda s plnou zodpovědností vlastnických práv v ČTc. Že by se na vládě právě probudili?

Autor je organizátorem Výzvy k rozšíření Internetu v ČR a zakladatelem občanského sdružení Internet pro všechny.

Diskuze (23) Další článek: 87 GB na cédéčku dosaženo

Témata článku: Internet, Jed, Pracovní den, Různé požadavky, Up, Hlasový hovor, Kauza, Kolo, Běžný občan, Permanentní připojení


Určitě si přečtěte

Apple ukázal novinky: iPad Pro má překonat notebooky a vrací se Mac mini!

Apple ukázal novinky: iPad Pro má překonat notebooky a vrací se Mac mini!

** Apple v New Yorku představoval počítačové novinky ** iPad Pro prý zatočí s notebooky ** Dočkali jsme se také návratu Mac mini

Jakub Čížek | 81

Vybrali jsme 16 programovatelných hraček a stavebnic pro děti. A vlastně i pro vás

Vybrali jsme 16 programovatelných hraček a stavebnic pro děti. A vlastně i pro vás

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 16 stavebnic pro nejmenší caparty i vás samotné

Jakub Čížek | 16

Řidiče Tesly ukolébal autopilot, policisté ho zastavili až po 11 kilometrech

Řidiče Tesly ukolébal autopilot, policisté ho zastavili až po 11 kilometrech

** Policisty poblíž San Franciska zaujala Tesla se spícím řidičem ** Donutili vozidlo zpomalit a následně probudili překvapeného řidiče ** Vozidlo podle dostupných informací jelo v režimu autopilota

Karel Kilián | 70

Kryptoměnový milionář staví v Nevadě obří utopické město využívající blockchain na vše

Kryptoměnový milionář staví v Nevadě obří utopické město využívající blockchain na vše

** V USA vzniká rozsáhlý projekt postavený na blockchainu ** Milionář staví město, které bude fungovat zcela na blockchainu ** Blockchain bude základem pro vše, například i platby, ověřování identity a podobně

Karel Javůrek | 41Aktuální číslo časopisu Computer

Jak nastavit a ochránit nový mobil

Velký test bezdrátových klávesnicí a myší

Počítače v roce 2019

Srovnání barevných laserových multifunkcí