Katmai bude Pentium III

Intel se rozhodl nadále těžit ze svého marketingově nejúspěšnějšího názvu Pentium a nadcházející procesorová řada obohacená o 70 dalších multimediálních instrukcí ponese označení Pentium III.
Intel se rozhodl nadále těžit ze svého marketingově nejúspěšnějšího názvu Pentium a nadcházející procesorová řada obohacená o 70 dalších multimediálních instrukcí ponese označení Pentium III. Vznikne tak tedy po řadách Pentium, Pentium MMX, Pentium Pro a Pentium II již pátá varianta procesoru Pentium.

První informace o tomto kroku již poslední dobou prosvítaly, v pondělí to Intel oznámí oficiálně. Na rozdíl od fantazií naplněných kódových názvů různých i lehce modifikovaných variant čipů tak Intel sáhl po nudné, leč marketingově jistější variantě návaznosti na název Pentium.

Datum uvedení procesoru Pentium III do volného prodeje je stanovené počátkem přezna ve dvou variantách běžících na frekvencích 450 a 500 MHz. Ceny přitom budou jen asi o 50 dolarů vyšší než Pentia II na stejné frekvenci. Navíc se předpokládá, že do konce roku klesnou tyto ceny o více než 50 procent.

Přibližně ve stejné době uvede AMD svůj čip AMD K6-3 na frekvenci 450 MHz. Ty budou mít navíc 256 kB L2 cache integrované přímo na desce s čipem, nebudou ale obsahovat nové 3D instrukce, 3Dnow zatím není třeba obohacovat.

Živě komentuje: Intel je kupodivu v obchodních názvech čipů velmi střídmý, první vybočení z číselného plánu – procesor Pentium – se ale stal trhákem. Následné Celerony a Xeony zatím takovou pozornost nepřitáhly a některé komentáře je označují dokonce spíše za jména ze seriálu Xena, než pro označení procesorů. U nás Celeron také více asociuje jméno zeleniny než solidní procesor. Pentium III mi ale připadá hodně obyčejné a pouze jedna čárka navíc neevokuje příliš mnoho vylepšení. Zatímco přídavky MMX, Pro a II byly vždy trošku jiné a také se jednalo často o vnějškově jiné čipy, Pentium III je tak podle názvu jen malým rozvinutím myšlenky Pentium II.

Intele opět slibuje, že v době uvedení nového čipu bude již dostatek aplikací, které jeho nové možnosti budou podporovat. S MMX procesorem byly sliby podobné, ale trvalo skoro rok, než byly pozorovatelné první komerční použitelné výsledky optimalizace pro MMX. Uvidíme tedy, jak se Intelu podaří přesvědčit vývojáře softwaru nyní.

Váš názor Další článek: Nové Xeony mají až dvě mega cache – to je serverová pecka

Témata článku: Uvedená doba, Varianta, Variant, První komentář, Nejúspěšnější uvedení, Procesorová řada, Pentium, Katmai, Solidní procesor, Volná frekvence, První jméno, Kat, První uvedení

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů