Katalogy automobilů na českém Internetu

Uvažujete o koupi nového automobilu? Obdivujete krásu na čtyřech kolech? Zajímají vás technické parametry? Přijměte pozvání na přehlídku webů.
Uvažujete o koupi nového automobilu? Obdivujete krásu na čtyřech kolech? Zajímají vás technické parametry? Pokud jste alespoň na jednu z otázek odpověděli kladně, pak přijměte pozvání na přehlídku webů, na kterých lze nalézt fotografie, recenze a technické popisy vozidel domácích i světových značek. Do výběru jsme zahrnuli pouze ty weby, na nichž lze najít nové automobily více než deseti různých výrobců.

AutokatalogAUTOkatalog - Patrně první místo, které vás napadne v okamžiku, kdy se budete chtít pokochat pohledem na hezká auta, je AUTOkatalog. Jedná se o skutečně profesionálně vedené několikrát týdně aktualizované stránky, na kterých najdete něco přes padesátku automobilových značek situovaných do sloupce v pravé části stránky. V horní části je pak šest odkazů, z nichž nejvíce zaujme Výběr, kde si můžete nechat vyfiltrovat automobily na základě několika kritérií (značka, třída, karoserie, druh motoru, pohon, spotřeba, výkon motoru, maximální cena, ...), a rubrika Novinky, ve které vás čekají nejaktuálnější novinky na čtyřech kolech. V levé části hlavní stránky pak najdete další řadu užitečných odkazů. Jednotlivé automobily jsou prezentovány fotografií a tabulkou podle verzí a motorů. Po kliknutí na cenu se dostanete na stránku s podrobnostmi o daném voze. Nechybí zde základní charakteristiky, parametry motoru, převodovky, popis základní výbavy a příplatky za volitelnou výbavu. Velice zajímavé je srovnání libovolných vozů (maximálně deseti) v přehledné tabulce či možnost zažádat si o nezávaznou nabídku kteréhokoli vozu nebo navázání kontaktu s prodejcem. Nechybí ani odkazy na prodejny a opravny. Celkově toho AUTOkatalog nabízí skutečně mnoho; jediné, co mi chybělo, bylo větší množství obrázků jednotlivých vozů. Po grafické stránce je web poměrně povedený, z technického hlediska musím vytknout chybějící texty pod několika málo obrázky, používání nenormovaných tagů a nepříliš optimalizovanou grafiku (úvodní stránka má přes 200 KB). Celkový dojem: velmi dobrý.

AutonovinkyAutoNovinky - AutoNovinky se na českém Internetu objevily teprve nedávno. Jedná se o odnož oblíbeného zpravodajství Novinky.cz, která přináší aktuální informace ze světa automobilů, recenze, nebo třeba otázky z předpisů o silničním provozu, kde si můžete vyzkoušet, zda byste zvládli zkoušky o řidičské oprávnění. Recenze jsou poměrně obsáhlé a čtivé, doplněné pěknými fotografiemi exteriéru i interiéru, které si můžete nechat zvětšit. Nechybí ani základní informace o karosérii, motoru a jízdních vlastnostech. Patrně jediné, co mi chybělo, bylo roztřídění recenzovaných vozů podle značek, což by podstatně usnadnilo orientaci. Grafika AutoNovinek je, až na barvu pozadí, shodná s Novinkami, technické zpracování je prakticky bezchybné. Celkový dojem: velmi dobrý.

AutoAUTO.CZ - Další z webů, který jistě potěší příznivce motorových vozidel všeho druhu. Kromě katalogu je k dispozici Magazín, který překročil první stovku vydání, on-line Bazar ojetých vozů, stránky o formuli 1, diskusní fórum a informace pro motoristy. Dnes se ale zabýváme katalogy, takže se pojďme podívat, co můžete od serveru AUTO.CZ očekávat v této oblasti. Pokud hledáte auta určité značky, vystačíte s jednoduchým roletkovým menu, v němž si vyberete z nabídky téměř čtyřiceti značek a stisknete tlačítko Vyber. Chcete-li ještě specifikovat typ karosérie, použijte jednoduchý výběr, a pokud chcete auto šité na míru, můžete vyhledávat podle jedenácti kritérií v detailním výběru (pozn.: velmi praktická je volba výběru podle délky vozu, aby se vám autíčko vešlo do garáže...). Jednotlivé vozy jsou prezentovány ve fotogalerii, v níž najdete obrázky exteriéru i interiéru, nechybí podrobný popis, veškeré technické údaje, auta, jež vybranému modelu konkurují, a přehled prodejců, které si lze nechat vyfiltrovat podle města, v němž mají prodejnu. Informací je skutečně dostatek, obrázků taktéž a při sebevětší snaze jsem skutečně nenašel nic, co bych v katalogu postrádal. Snad možná kdyby bylo více značek... Grafické provedení je pěkné, dojem kazí pouze odkazy v pravém rámu, kde je nesprávně proveden seznam s odrážkami. Po technické stránce lze vytknout neuvádění textů pod některými obrázky, nesprávnou práci se seznamy a použití nesmyslného tagu <!>. Celkový dojem: velmi dobrý.

MediaMobilMediaMobil - Web se člení na tři základní části: Osobní automobily, Užitkové automobily a Motocykly. V osobních automobilech najdete v zajímavě zpracovaném menu přehled téměř čtyřiceti značek. Po vybrání značky se zobrazí její logo a přehled všech dostupných modelů. Po kliknutí na model se dostanete k jednotlivým verzím a pak už konečně na stránku s požadovaným vozem. Zde kromě loga najdete čtyři ikony: prodejci (seznam prodejců nabízejících vybrané vozidlo), fotografie (nutno uznat, že velmi povedené), technická data (karoserie, motor, rozměry a jízdní vlastnosti) a ceny (základní cena a ceny všech doplňků, které lze přikoupit). V užitkových vozidlech si nejprve vyberete typ (tahač, autobus, furgon, ...) a poté již postupujete stejně jako v případě osobních automobilů. Podobným způsobem jsou členěné i motocykly. Po grafické stránce je web MediaMobilu pěkně provedený, po technické stránce lze vytknout vynechávání textů pod obrázky v galeriích. Celkový dojem: dobrý.

Periskop.czPeriskop.CZ: Auta - Podobným způsobem jako AutoNovinky přináší aktuální informace z motoristického světa Periskop. Nejzajímavější je sekce Testy, v níž najdete seznámení s auty v praxi. Každý automobil je poměrně podrobně popsán, nechybí ani několik fotografií a technické parametry. Škoda jen, že technické parametry jsou zakomponovány do textu a ne třeba do přehledné tabulky na konci článku. Pozornost si jistě zaslouží i rubrika Nové modely, která představuje žhavé novinky na našem i světovém trhu. Opět je škoda, že se články nedají filtrovat podle značek. Grafický design je celkem pěkný, působí neokoukaným dojmem, po technické stránce mám opět výhrady k chybějícím alternativním textům pod některými grafickými prvky. Celkový dojem: dobrý.

Váš názor Další článek: Vydělávejte si s Altavistou

Témata článku: Automobily, Shodná barva, Dobrý dojem, Jízdní vlastnost, Jednotlivá značka, Karosérie, Katalog, Motor, Základní popis, Základní model, Automobil, Tahač, První vůz, Povedený design, Značka, Periskop, Základní stránka, Automobile, Pohon, Dojem, Vozidlo, Podobné parametry, Kat, Dobrá výbava, Technický parametr


Určitě si přečtěte

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

** Notebooky s cenou do deseti tisíc korun jsou plné kompromisů ** Existuje několik modelů dobře použitelných pro nenáročné použití ** Vhodnou alternativou jsou tablety nebo repasované počítače

David Polesný | 84

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

** Neuronová síť DeOldify obarvuje fotky ** Můžete si ji vyzkoušet sami i bez superpočítače ** YouTube je plný obarvených ikonických videí

Jakub Čížek | 21

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 169


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači