Americká federální soudkyně Collen Kollar-Kotelly odmítla tento týden dvě žaloby ruského výrobce antivirů Kaspersky Lab, který si stěžoval na zákon zakazující vládě USA a všem jejím úřadům používat jeho antiviry. Podle firmy je podobné nařízení protiústavní, soudkyně ale názor nesdílela.
Vše začalo minulý rok, kdy americká vláda přišla s tvrzením, že Kaspersky Lab je napojena na ruskou reprezentaci a představuje pro USA bezpečnostní riziko. Doporučila tak, ať se veškerý software od tohoto výrobce přestane na vládních počítačích používat.
Zanedlouho poté ministerstvo vnitřní bezpečnosti vydalo nařízení, které tento krok vymáhalo. Povinnost odstranit veškerý software od Kaspersky Lab obsahoval také každoroční National Defense Authorization Act (NDAA). Kongres ani prezident Donald Trump s tím v obou případech neměli problém.
Kaspersky Lab v reakci podalo dvě žaloby, kterými se proti zákazu chtělo bránit. Dlouhodobě tvrdí, že obvinění ze spolupráce s ruskou vládou jsou falešná a podobné zákazy protiústavní. Jenže soudkyně měla rozdílný názor. Podle ní je pravda, že Kaspersky Lab bude kvůli rozhodnutí nést následky, ale ještě to neznamená, že nařízení odporuje ústavě. „Zákon eliminuje možné riziko pro národní kyberbezpečnost. Vedlejším efektem je, že velká mezinárodní korporace přijde o malé procento příjmů,“ vysvětlovala.
Podle Edwarda McAndrewa, bývalého hlavního amerického žalobce se zaměřením na kyberbezpečnost, bylo jasné, že soud takto skončí. Americké vládě podle něj záleží na ochraně bezpečnosti víc než na čemkoli jiném.
Kaspersky Lab je z rozhodnutí zklamáno, slíbilo ale, že se pokusí bojovat za svá práva dál. Stále je přesvědčeno, že zákazy jsou protiústavní a bez řádného důvodu.
Ruský výrobce antivirů ovšem není jediná technologická firma, kterou se americká vláda rozhodla nepoužívat. Tamní senátní výbory připravují podobný zákaz pro čínské výrobce Huawei a ZTE. McAndrew se proto domnívá, že současné rozhodnutí soudkyně má zároveň odstrašit tyto firmy od podobných žalob.