Karta, ovladače a barvy ve Windows 95

Adam Kadlec: Vlastním grafický adaptér REALTEK Super VGA Display Card a nemohu jeho ovladač...
Karta, ovladače a barvy ve Windows 95
Adam Kadlec: Vlastním grafický adaptér REALTEK Super VGA Display Card a nemohu jeho ovladač nainstalovat pod Windows 95 tak, aby mi ukazoval 256 barev. Tato karta obsahuje ovladače RTVGA Color Display (1024x768 x 16 with 512), RTVGA Color Display (640 x 480 x 16) , RTVGA Color Display (640x480 x 256 with 512), RTVGA Color Display (800x600 x 16) a RTVGA Color Display (800 x 600 x 256 with 512). Monitor mám značky Sunny Color, který v nabídce není uveden a nemám k němu žádnou disketu. Nyní používám ovladač k okamžitému použití. Už jsem vyzkoušel všechna nastavení, ale 256 barev se mi nastavit nepodařilo. Můžete mi nějak poradit?

Computer: Bohužel neuvádíte, zda ovladače grafické karty, jejichž názvy zde uvádíte, jsou určeny pro Windows 95. Ovšem právě z jejich popisované struktury soudím, že pro Windows 95 určeny nejsou. Tolik ovladačů, pro každý grafický mód jeden, bylo vždy pouze na disketách určených pro Windows 3.x.

Pokud tedy tyto ovladače nejsou určeny pro Windows 95, pak je příčina vašeho problému na světě. Ovladače pro Windows 3.x totiž nelze pod Windows 95 použít.

Jiná věc je, jak tuto potíž odstranit. Samozřejmě ideální stav je sehnat někde ovladače grafické karty přímo pro Windows 95. V množství ovladačů, dodávaných s Windows 95 Microsoftem samozřejmě ovladače pro vaši videokartu nejsou. Nejjednodušší cestou, jak tedy ovladače pro vaši kartu a Windows 95 získat, je navštívit dodavatele, který vám kartu prodal a požadovat tyto ovladače přímo po něm. Další možností je prohledat Internet, na kterém většina firem poskytuje upgrade ovladačů pro své výrobky. Mně se ovšem stránku firmy REALTEK najít nepodařilo. Třeba budete mít více štěstí, mimo to www stránky na Internetu přibývají každou hodinou.

Pokud ovšem selžou obě zmíněné cesty, což se může stát, pokud je vaše videokarta staršího data výroby, pak to již bude záležitost komplikovanější. Windows 95 poskytují dva standardní ovladače pro grafické karty. Pro klasickou VGA, zde ovšem nepřelezete rozlišení 640 x 400, nebo ovladač pro VESA VGA, u kterého můžete dosáhnout jak požadovaného rozlišení, tak barevné hloubky.

VESA je standard, který umožňuje ovládat videokarty různých výrobců pomocí jednoznačně definovaných příkazů. Ovšem k tomu musí daná karta nějakým způsobem VESA standard podporovat. Ty novější karty mají již tuto podporu integrovánu přímo v sobě, ty starší to řešily prostřednictvím rezidentního prográmku, který se spouštěl z DOSu.

Pokud vaše karta podporuje VESA standard přímo (nejsnáze to zjistíte v dokumentaci) pak použijte bez jakýchkoliv dalších operací ovladač VESA VGA. Naleznete jej pod položkou Standardní zobrazovací zařízení v nabídce všech videoadaptérů v nastavení obrazovky.

Pokud ovšem vaše karta přímou podporu VESA nemá, musel byste instalovat přídavný VESA ovladač při spouštění Windows 95 ze souboru AUTOEXEC.BAT. Je ovšem otázkou, co takovýto ovladač udělá s výkonností Windows 95 a jestli nebude s něčím kolidovat. Rozhodně by to bylo řešení z nouze.

Mohl byste ještě zkoušet ovladače pro jiné grafické karty a doufat, že ta vaše bude s nimi kompatibilní, ale to není příliš vysoká pravděpodobnost a najít mezi stovkami ovladačů Windows 95 ten pravý, to je přinejmenším hodně časově náročné.

Pokud tedy originální ovladače pro Windows 95 na vaši kartu neseženete a nebude pracovat ani VESA podpora, bude asi nejjednodušší pořídit si novou a o něco lepší grafickou kartu. Je to sice investice v rozmezí 1000–3000 Kč, podle toho jakou kartu si pořídíte, ale nenapadá mne jiné řešení, jak zařídit spolehlivý chod Windows 95 ve vámi požadovaném rozlišení s touto videokartou.

Témata článku: Windows, Barvy, Realtek, Sunny, Vesa, Displej, Ovladač

Určitě si přečtěte

Jak se dostat do Windows, když neznáte heslo nebo nejste administrátor

Jak se dostat do Windows, když neznáte heslo nebo nejste administrátor

** S instalačním diskem Windows a znalostí pár příkazů odemknete téměř každý počítač s Windows. ** Poradíme i jak se tomu bránit

24.  7.  2017 | Tomáš Holčík | 37

Nový solární článek dokáže zachytit téměř veškerou energii světelného spektra ze Slunce

Nový solární článek dokáže zachytit téměř veškerou energii světelného spektra ze Slunce

** Vědci vytvořili nový typ solárního článku, který se pyšní neuvěřitelnou efektivitou ** Speciální trojrozměrná struktura dokáže zachytit téměř všechny vlnové délky světla ze Slunce ** Systém solárního článku využívá koncentrátorových čoček pro světlo

22.  7.  2017 | Karel Javůrek | 20

Další důkaz o existenci Planety 9

Další důkaz o existenci Planety 9

21.  7.  2017 | Jiří Černý | 5

Prolomí tanec tří mrtvých hvězd teorii relativity?

Prolomí tanec tří mrtvých hvězd teorii relativity?

** Einsteinova obecná teorie relativity je jedním z hlavních pilířů dnešní fyziky ** To ale vědcům nebrání, aby se ji neustále nepokoušeli sesadit z trůnu ** Tentokrát k jejímu testování využili systém pulzaru PSR J0337+1715

Včera | Stanislav Mihulka

4 způsoby, jak na internetu surfovat anonymně

4 způsoby, jak na internetu surfovat anonymně

** Anonymní režim v prohlížeči vám anonymitu nezaručí ** K dispozici je několik možností, jak skrýt svoji adresu i další identifikátory ** Nejúčinnější je stále Tor

23.  7.  2017 | Stanislav Janů | 33


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 11 telefonů do 6 000 Kč

Postavte si a přetaktujte počítač

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Která zaměstnání nahradí roboti?