Kariera.cz má po kariéře, aneb drsný boj o doménu

Kariera.cz čelí pokusu o nekalosoutěžní převzetí doménového jména. Pokud tomu soudy nezabrání, mohly by o doménu přijít třeba i Centrum nebo Atlas.
Kariera.cz má po kariéře, aneb drsný boj o doménu

Známý web s nabídkami práce Kariera.cz náhle přišel o svou doménu a nic s tím nenadělá. Stačilo předběžné opatření soudu, které si na základě podivného obvinění vyloudila společnost toužící po úspěšné doméně. Před třemi lety řešil Ivo Lukačovič stejný problém s doménou sprace.cz, kterou nemohl vinou předběžného opatření soudu rok využívat. Tenkrát šlo o konkurenční boj, tentokrát se bojuje čistě o doménu. Aktuální případ je ale přímo alarmující – pokud by totiž vyhrála žalující strana, přišla by o svou doménu nejen Kariera.cz, ale časem třeba také Centrum.cz, Atlas.cz a mnoho dalších zavedených značek. Dále situaci popisuje Ladislav Uličný, jednatel portálu Kariera.cz:

Dne 30.6.2008 v odpoledních hodinách bylo do sídla společnosti Kariera.cz (plný název Portál práce KARIERA.CZ s.r.o.) doručeno usnesení Vrchního soudu v Olomouci, ve kterém soud nařizuje předběžné opatření, podle kterého musí společnost přestat používat doménu www.kariera.cz a nakládat s ní.

Kdo by nechtěl slibnou „karieru“

Personální agentura Kariéra spol. s.r.o. (dále jen Karierasro), založená v prosinci roku 1994, provozující web www.karierasro.cz (registrovaný od července 1998) a www.kariera.eu, má zájem získat doménu www.kariera.cz, a to za každou cenu.

Karierasro proto podala v březnu tohoto roku návrh na podání předběžného opatření, který sice soud prvního stupně zamítl, nicméně Vrchní soud při jejich odvolání závažnost návrhu posoudil po svém a předběžné opatření v červnu nařídil.

Ve skutkových tvrzeních (Karierasro) především poukázal na svoji obchodní firmu, pod kterou je v obchodním rejstříku zapsán od 6.12.1994; uvedl, že je majitelem tří ochranných známek a to slovní ochranné známky 'Kariéra personálně vzdělávací agentura' s právem přednosti od 25.2.1997, slovní ochranné známky 'Personální vzdělávací agentura Kariéra' a kombinované ochranné známky 'Kariéra servis', obě s právem přednosti od 1.2.1999, a že od 27.7.1998 má registrovánu doménu www.karierasro.cz.“

Skutečnost, že má vlastník domény www.kariera.cz ochrannou známku „Kariera“ s právem přednosti k 5.10.1994, která byla registrována rok a dva měsíce před založením společnosti Karierasro, soud ignoroval.

Že slovo „kariéra“ je běžným slovem, který se v českém jazyce používá již od začátku předchozího století (již v roce 1935 jej můžeme najít ve slovnících spisovné češtiny), jako takové tedy nemůže patřit jednomu subjektu, protože není schopno rozlišit jednoho podnikatele od druhého, to také není pro naše soudy dostatečný argument.

Soud rovněž nebral na vědomí, že existují precedenty ohledně doménových jmen, které nejsou využívány ke spekulativním účelům, a jsou využívány v souladu s jejich slovníkovou definicí.

Domény jsou horké zboží

Kariera.cz nebyla předem varována, nedostala možnost se u soudu hájit a přesto musí přestat tuto doménu používat. Proti tomuto rozhodnutí není možnost odvolání. Kdy dojde ke konečnému rozhodnutí, resp. k regulérnímu soudu, zatím není známo.

Slovo „kariéra“ je běžně na Internetu a v tištěné inzerci používáno ve smyslu své jazykové definice (kariérní růst, kariérní dráha) a je běžně používané v personální inzerci celé řady společností, vychází přílohy časopisů s nabídkami práce se stejným názvem (Hospodářské noviny, Lidové noviny, Zdravotnické noviny, 24 hodin), každá druhá firma používá na svých stránkách buď spojení „volná místa“, „zaměstnání“ nebo právě „kariéra“ pro nabídku svých pracovních pozic.

Obecně platí, že si nikdo nemůže založit společnost „Potraviny s.r.o.“ a vyžadovat po ostatních prodejnách potravin, aby nepoužívaly tento název. Stejně tak nemůže této personální agentuře projít požadavek, aby přílohy novin s personální inzercí změnily svůj název nebo aby jí někdo předal své doménové jméno.

Pokud by totiž k odebrání doménového jména stačilo mít společnost se stejným názvem, je v ohrožení celá řada známých serverů. Například:.

  • Lupa.cz (doména registrována 1997, provozovatel Internet Info s.r.o.) by mohla mít zájem jedna ze tří společností se shodným názvem Lupa spol. s.r.o. (reg. 1991, 1992 a 1993).
  • Okna.cz (registrováno v r. 1998, spol. AQ okna a.s.) by mohla převzít Okna s.r.o. založená 1993 nebo úplně jiná Okna s.r.o. založené 1994.
  • Mobil.cz (který patří Mafra a.s. od r. 1996) by mohla chtít na sebe převést společnost Mobil s.r.o. založená 1993.
  • Lekarna.cz (Pears Helth Cyber s.r.o. v 1998) bude možná muset předat doménu firmě Lékárna s.r.o. (1993) nebo firmě Naturprodukt CZ spol. s.r.o., která má ochrannou známku „Lékárna“ z roku 1996.
  • Atlas.cz (Atlas.cz, a.s. v r. 1997) nebude patřit NetCentru, ale jedné z šesti společností Atlas, a.s. (1992), Atlas spol.s ro.(1990, IČ 564061), Atlas spol. s r.o. (1993), Atlas spol. s r.o. (1994), Atlas spol. s r.o. (1990, IČ 528609), nebo Atlas, spol. s r.o. založené r. 1992.
  • Centrum.cz by mohlo být také ze dne na den vypnuto, protože bylo založeno až v 12.07.1997, a přitom dnes najdeme v obchodním rejstříku 3 aktivní společnosti s názvy Centrum CZ spol. s r.o. (zal. 1993), Centrum v.o.s. (zal. 1993) a Centrum s.r.o. (zal. 1992).

To je samozřejmě jen několik příkladů, dalších bude určitě celá řada.

Pro úplnost je třeba zdůraznit, že na adrese www.kariera.cz je provozován inzertní a informační server. Nejedná se tedy o personální agenturu, která by byla s Karierasro v přímém konkurenčním vztahu. Obě společnosti dokonce spolu v letech 2006 a 2007 spolupracovaly při prodeji tištěné personální inzerce, Karierasro měla zájem na kariera.cz propagovat svoji doménu www.kariera.eu.

Postup Karierasro má dokonce svůj název – a to „reverse domain-name hijacking“ (více na Wikipedii), a je odsuzováno jako zvlášť hrubé a nízké nekalosoutěžní jednání. Podobnou situaci zažil i Seznam.cz se svojí doménou sprace.cz – více k této kauze můžete najít např. na blogu Ivo Lukačoviče.

Diskuze (20) Další článek: Firefox zapsán do Guinnessovy knihy rekordů

Témata článku: Internet, Doména, Lidové noviny, Ochranná známka, Reversi, Známý server, DOM, Prodejna potravin, Druhá firma, Atlas, Vrchní soud, Precedent, Předběžný název, Boj, Předběžný návrh, Dostatečný zájem, Plný název, Konečné rozhodnutí, Lékárna, Žalující strana, Opatření soudu, Dóm


Určitě si přečtěte

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

** Notebooky s cenou do deseti tisíc korun jsou plné kompromisů ** Existuje několik modelů dobře použitelných pro nenáročné použití ** Vhodnou alternativou jsou tablety nebo repasované počítače

David Polesný | 94

David Polesný
Jak vybrat notebookNotebooky
Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

** Před dvěma lety se Microsoft zasnoubil s Chromem ** Nový Edge není zdaleka jejich jediné dítě ** Ještě důležitější je komponenta WebView2

Jakub Čížek | 53

Jakub Čížek
Windows 10ChromeSoftware
Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

** V nových mobilech se začíná objevovat tajemná zkratka UWB ** Jde o další technologii, jak navzájem propojit různá zařízení ** Oproti Wi-Fi a Bluetooth má řadu výhod

Lukáš Václavík | 36

Lukáš Václavík
UWBIoTTechnologie
AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

** AMD představilo tři nové grafické karty ** Všechny s architekturou RDNA2, kterou používají i PS5 a Xbox Series ** Karty útočí přímo na GeForce RTX 3000

Karel Javůrek | 77

Karel Javůrek
Radeon RX 6000Grafické kartyAMD
Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger
Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5