Koronavirus | Tipy | Týden mobilně

Karanténa je příležitost. Udělejte s mobilem to, na co normálně nemáte čas

Karanténa je příležitost. Udělejte s mobilem to, na co normálně nemáte čas

Hodně se mluví o všem, co nám pandemie a karanténa bere, ale my chceme být pozitivní a vzít to jako příležitost. Naše tipy jsou obecné. Spíše než dávat konkrétní návody, vás chceme postrčit k tomu, abyste se do toho pustili. Teď je dobrá příležitost, teď je dostatek času, nastudujte dané téma, najděte nejlepší řešení právě pro vás a dejte se do toho.

Změňte operátora, teď to jde snáz

Přechod mezi operátory teď trvá pouhé dva dny (no dobře, spíš tři), ale hlavně vše vyřešíte s tím novým. Teď už vás nedrží dvouletá smlouva, od 1. apríla platná novela jejich platnost prakticky ruší. Otázkou je, jestli je kam přejít… Podrobněji v tomto článku:

Naučte se platit mobilem nebo hodinkami

...konkrétně vy už to pravděpodobně umíte, ale naučte to i své rodiče a prarodiče. Výhody to má i mimo pandemii, ale teď se nejvíc hodí, že nedochází k výměně fyzických peněz. Oproti bezkontaktní platební kartě má mobil (hodinky) tu výhodu, že nemusíte zadávat PIN na terminálu, na který už sahaly stovky lidí před vámi.

Super je, že do mobilu se dají přidat i všechny ty věrnostní karty, které vám nafukují peněženku – dobrá je na to bezplatná aplikace Stocard (Android/iOS).

Kupte si drobnosti z Číny, bude hůř

Další změna legislativy. Tentokrát se ruší osvobození drobného zboží od DPH, což jednak znamená zdražení populárních cetek z Aliexpressu, Gearbestu, Banggood a dalších čínských obchodů, ale také komplikace při jejich doručení po Česku.

Vyřešte zálohování fotek

Fotky reprezentují naše vzpomínky a nechceme o ně přijít. Způsobů zálohování je nespočet, existuje specializovaný hardware, specializované online služby, dají se koupit síťové disky NAS, které s těmi službami spolupracují…

Nebo to můžete dělat jako Filip, který má dva harddisky bez jakékoliv inteligence či zabezpečení a všechno dělá ručně (podle hesla: čím jednodušší systém, tím menší šance je, že se něco pokazí). Plus Google Fotky, které automaticky a zdarma zálohují všechno, co mobilem vyfotíte a natočíte. Jedinou nevýhodou je snížené rozlišení.

Úklid telefonu

Fotky máte protříděné a zálohované, takže se můžete vrhnout na aplikace. Opravdu jich v mobilu potřebujete 170? Nešlo by jich 30 odinstalovat? Uleví se úložišti, procesoru i baterii. Co takhle aktualizace operačního systému – máte nejnovější dostupnou verzi? Projděte maily a odhlaste se z newsletterů, které vás už dávno nezajímají.

Zřiďte si správce hesel

Zabezpečení naší digitální existence je jedna z těch věcí, o kterých víme, že bychom je měli vyřešit, ale donekonečna je odkládáme. Online je naše soukromí, data, peníze, soubory, fotky, služby. Zřiďte si kvalitního správce hesel, nenechávejte ten krok na první velký bezpečnostní průšvih – to až někdo odhalí vaše supertajné heslo, které ve stejné podobě používáte u desítek služeb.

Ne, hesla uložená v prohlížeči rozhodně nestačí. Taková databáze je snadno hacknutelná, data jsou online a jejich zabezpečení je bídné.

První jméno, které lze doporučit, je 1Password. Skvělá služba pro mobily i počítače, jen se musíte smířit s měsíčními poplatky. Sticky Password je v Brně vyvíjená alternativa. I zde se dá platit pravidelně, ale stále ještě se dá koupit doživotní licence. Jmenovat se dá Last Pass a další. Najdou se i bezplatné služby, ale jsou pochopitelně méně komfortní. Přehled najdete zde:

Specializované služby se o bezpečnost postarají od A do Z. Vymyslí robustní heslo, jednou za čas jej může změnit, uloží jej a synchronizuje mezi počítači a mobily, pak jej na požádání vloží, kam je potřeba. Na vás je potvrzení master heslem, nebo otiskem prstu. A ukládat sem můžete i další informace – licence, platební karty, doručovací adresy, nebo celé šifrované soubory.

Diskuze (9) Další článek: Jak vás chrání rouška: Podívejte se na tři animace pro fanoušky hydromechaniky

Témata článku: Koronavirus, Video, Google, Android, Čína, Tipy, Brno, NAS, Karanténa, Heslo, Hodinky, Týden mobilně, Mobil, Terminalu, AliExpress, Zálohování, Příležitost, Zabezpečení, Pin, Platební karta, Česká republika, Gearbestu, Pandemie, Fotka


Určitě si přečtěte

49" monitor Philips 499P9H: Ať je vám doma lépe než v kanceláři

49" monitor Philips 499P9H: Ať je vám doma lépe než v kanceláři

** Nezvykle protáhlý rozměr odpovídá dvěma monitorům vedle sebe ** Barevné podání a podpora G-Sync míří nad kancelářské nasazení ** Vestavěná kamera umí přihlašování ve Windows

Tomáš Holčík | 29

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

** Vyzkoušíme Raspberry Pi 4 s iRaspbianem ** Operační systém vypadá skoro jako macOS ** Vše strčíme do vlastní stylové krabice

Jakub Čížek | 29

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

** 22. května 1990 uvedl Microsoft Windows 3.0 ** Systém z Microsoftu definitivně udělal lídra na desktopu ** Tehdejší Windows byly vlastně grafickou nadstavbou nad MS-DOS

Jakub Čížek | 74

Jak vlastně funguje Flightradar24: Posloucháme letadla nad celým Českem

Jak vlastně funguje Flightradar24: Posloucháme letadla nad celým Českem

** Flightradar24 zobrazuje polohu letadel v reálném čase ** Když mu pomůžete sbírat data, dostanete nejvyšší paušál zdarma ** Jak to vlastně celé funguje a co je k tomu potřeba?

Jakub Čížek | 28

Ubuntu 20.04: Zase vás chce přesvědčit, že je lepší než Windows

Ubuntu 20.04: Zase vás chce přesvědčit, že je lepší než Windows

** Britský Canonical před pár dny vydal novou verzi svého Ubuntu ** 20.04 LTS zapracovalo na grafickém desktopu, rychlosti i bezpečnosti ** V nitru tepe Linux 5.4 a volitelně i nový souborový systém

Jakub Čížek | 118


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 24 PC zdrojů

Jak využít umělou inteligenci

10 špičkových sluchátek s ANC

Playstation 5 vs Xbox Series X