Koronavirus | Tipy | Týden mobilně

Karanténa je příležitost. Udělejte s mobilem to, na co normálně nemáte čas

Karanténa je příležitost. Udělejte s mobilem to, na co normálně nemáte čas

Hodně se mluví o všem, co nám pandemie a karanténa bere, ale my chceme být pozitivní a vzít to jako příležitost. Naše tipy jsou obecné. Spíše než dávat konkrétní návody, vás chceme postrčit k tomu, abyste se do toho pustili. Teď je dobrá příležitost, teď je dostatek času, nastudujte dané téma, najděte nejlepší řešení právě pro vás a dejte se do toho.

Změňte operátora, teď to jde snáz

Přechod mezi operátory teď trvá pouhé dva dny (no dobře, spíš tři), ale hlavně vše vyřešíte s tím novým. Teď už vás nedrží dvouletá smlouva, od 1. apríla platná novela jejich platnost prakticky ruší. Otázkou je, jestli je kam přejít… Podrobněji v tomto článku:

Naučte se platit mobilem nebo hodinkami

...konkrétně vy už to pravděpodobně umíte, ale naučte to i své rodiče a prarodiče. Výhody to má i mimo pandemii, ale teď se nejvíc hodí, že nedochází k výměně fyzických peněz. Oproti bezkontaktní platební kartě má mobil (hodinky) tu výhodu, že nemusíte zadávat PIN na terminálu, na který už sahaly stovky lidí před vámi.

Super je, že do mobilu se dají přidat i všechny ty věrnostní karty, které vám nafukují peněženku – dobrá je na to bezplatná aplikace Stocard (Android/iOS).

Kupte si drobnosti z Číny, bude hůř

Další změna legislativy. Tentokrát se ruší osvobození drobného zboží od DPH, což jednak znamená zdražení populárních cetek z Aliexpressu, Gearbestu, Banggood a dalších čínských obchodů, ale také komplikace při jejich doručení po Česku.

Vyřešte zálohování fotek

Fotky reprezentují naše vzpomínky a nechceme o ně přijít. Způsobů zálohování je nespočet, existuje specializovaný hardware, specializované online služby, dají se koupit síťové disky NAS, které s těmi službami spolupracují…

Nebo to můžete dělat jako Filip, který má dva harddisky bez jakékoliv inteligence či zabezpečení a všechno dělá ručně (podle hesla: čím jednodušší systém, tím menší šance je, že se něco pokazí). Plus Google Fotky, které automaticky a zdarma zálohují všechno, co mobilem vyfotíte a natočíte. Jedinou nevýhodou je snížené rozlišení.

Úklid telefonu

Fotky máte protříděné a zálohované, takže se můžete vrhnout na aplikace. Opravdu jich v mobilu potřebujete 170? Nešlo by jich 30 odinstalovat? Uleví se úložišti, procesoru i baterii. Co takhle aktualizace operačního systému – máte nejnovější dostupnou verzi? Projděte maily a odhlaste se z newsletterů, které vás už dávno nezajímají.

Zřiďte si správce hesel

Zabezpečení naší digitální existence je jedna z těch věcí, o kterých víme, že bychom je měli vyřešit, ale donekonečna je odkládáme. Online je naše soukromí, data, peníze, soubory, fotky, služby. Zřiďte si kvalitního správce hesel, nenechávejte ten krok na první velký bezpečnostní průšvih – to až někdo odhalí vaše supertajné heslo, které ve stejné podobě používáte u desítek služeb.

Ne, hesla uložená v prohlížeči rozhodně nestačí. Taková databáze je snadno hacknutelná, data jsou online a jejich zabezpečení je bídné.

První jméno, které lze doporučit, je 1Password. Skvělá služba pro mobily i počítače, jen se musíte smířit s měsíčními poplatky. Sticky Password je v Brně vyvíjená alternativa. I zde se dá platit pravidelně, ale stále ještě se dá koupit doživotní licence. Jmenovat se dá Last Pass a další. Najdou se i bezplatné služby, ale jsou pochopitelně méně komfortní. Přehled najdete zde:

Specializované služby se o bezpečnost postarají od A do Z. Vymyslí robustní heslo, jednou za čas jej může změnit, uloží jej a synchronizuje mezi počítači a mobily, pak jej na požádání vloží, kam je potřeba. Na vás je potvrzení master heslem, nebo otiskem prstu. A ukládat sem můžete i další informace – licence, platební karty, doručovací adresy, nebo celé šifrované soubory.

Diskuze (9) Další článek: Jak vás chrání rouška: Podívejte se na tři animace pro fanoušky hydromechaniky

Témata článku: Koronavirus, Video, Google, Android, Čína, NAS, Tipy, Brno, Karanténa, Týden mobilně, Heslo, Hodinky, Pandemie, Mobil, Platební karta, Česká republika, AliExpress, Pin, Gearbestu, Zabezpečení, Fotka, Zálohování, Příležitost, Terminalu


Určitě si přečtěte

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

** 22. května 1990 uvedl Microsoft Windows 3.0 ** Systém z Microsoftu definitivně udělal lídra na desktopu ** Tehdejší Windows byly vlastně grafickou nadstavbou nad MS-DOS

Jakub Čížek | 74

Windows 10 May 2020 Update je venku. Odstraňuje hesla a přináší Linux

Windows 10 May 2020 Update je venku. Odstraňuje hesla a přináší Linux

** Jarní aktualizace Desítek přináší dost novinek, jsou ale spíš menší ** Zlepšují se stabilita, rychlost i komfort ovládání ** Revoluce ve Windows 10 teprve přijde

Vladislav Kluska | 91

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

** Android existuje skoro 12 let a za tu dobu v mnoha směrech dospěl ** Dnes běží na sedmi z deseti telefonů, ale čemu za to vděčí? ** Našli jsme 10 kotev, které táhnou tento operační systém ke dnu

Karel Kilián | 155

10 věcí, které jste odkládali „na jindy“, ale teď je konečně můžete udělat

10 věcí, které jste odkládali „na jindy“, ale teď je konečně můžete udělat

** Karanténní opatření nás drží doma a mnozí mají více času navíc ** Připomeneme proto často odkládané činnosti uživatelů počítačů ** Právě teď je ten správný okamžik, kdy se do nich pustit

Karel Kilián | 75


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 24 PC zdrojů

Jak využít umělou inteligenci

10 špičkových sluchátek s ANC

Playstation 5 vs Xbox Series X