Kápněte si barvu

22. srpna 2001
ee SDÍLET NA FACEBOOKU TWEETNOUT
Pokud navrhujete weby, nebo si hrajete s grafikou a potřebujete znát konkrétní hodnotu barvy, kterou vidíte na obrazovce, jistě s úspěchem využijete miniaturní, ale šikovný prográmek Eydropper.
Každému se občas může stát, že vidí někde na monitoru, ať už v aplikaci nebo na webové stránce nějakou úplně super barvu, ale nemůže ji použít, protože nezná její hodnotu, ať už hexadecimální nebo RGB. I mně se to stává a věřím, že tato malá utilitka může od těchto problémů pomoci.

Jak to vypadá?

Po spuštění programu se na kurzoru myši na onu klasickou šipku „přilepí“ okno o šířce cca 160 pixelů a výšce asi tak 90 pixelů, se kterým se dá samozřejmě pohybovat. Toto „miniokénko“ vlastně sestává z několika částí, přesněji řečeno ze šesti. Jsou to: hlavička, zmenšené okénko náhledu, dále souřadnice ve tvaru (x,y), RGB a CMYK hodnota barvy, dále hexadecimální označení následované „pidiokénkem“ se zobrazením oné konkrétní barvy.

Co jde nastavit a co to umí?

Jednou z funkcí, kterou asi moc lidí nebude používat, je možnost automatického spuštění při startu „oken“, protože by se mohla pravděpodobně postupem času a práce na počítači stát dosti „otravnou“. Mezi užitečnější funkce patří mimo jiné kompletní nastavení vzhledu programu, např. zapnutí/vypnutí funkcí, tj. skrytí nebo zobrazení RGB nebo CMYK výpisů, souřadnic atd. U výpisu RGB si lze také nastavit buď standardní výpis (0–255) nebo procentuální (0–100 %).

Další možnosti?

Do této části článku se dá zařadit třeba možnost zkopírování vybrané barvy do schránky, včetně volitelnosti jejího formátu, ve kterém bude uložena.

Program navíc funguje jako trochu primitivnější snímač obrazovky – po stisknutí předem nadefinované klávesy „přeskočí“ do režimu snímání. I když existuje mnoho programů, které jsou ke snímání obrazovek přímo určeny, myslím, že i tento program pro základní práci bude dostačovat.

Klepněte pro větší obrázek

Pracovat s programem lze celkem ve třech módech – normal, grayscale a websafe. Normální režim zobrazuje barvu přesně takovou, jaká je, bez jakýchkoliv úprav. V druhém módu, stupnici šedi, je barva převedena na tuto stupnici od černé po bílou. Posledním režimem je tzv. websafe – ten převede barvy na nejbližší odstíny ze standardní palety 216 webových barev.

Program podporuje také zvětšování pro potřeby vybrání třeba jen jediného pixelu. Nějaké speciality? Patří sem například funkce „zmražení“ okénka, takže pořád nepobíhá za kurzorem jako kočka za myší, ale zůstane pokojně stát na předem definovaném místě obrazovky. Dále jsou zde funkce jako show/hide (ukázat/schovat), ale ty myslím nepotřebují komentář.

Jde jistě o užitečnou utilitku, která má velikost pouhých 37 kB. Myslím si, že mnohým třeba i začínajícím programátorům webu nebo i jiným uživatelům může posloužit více než dobře. Na oficiálních stránkách si můžete program stáhnout, a pokud nebude fungovat, stáhněte si na těchže stránkách i 90kB MFC knihovnu, která je potřebná pro chod aplikace.

Témata článku: Bílé místo, Kočka, CMYK, Černá práce

7 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Yaroukh 22. 8. 2001 18:30:01
    "No to je vlastne jednodussi, zejo?"
  • berlioz 22. 8. 2001 15:56:33
    Uz nekolik let pouzivam program, ktery se jmenuje BK Colour coder a je na...
  • Marek Prchal 22. 8. 2001 13:36:32
    ... podle mého názoru nemají FrontPage nainstalovanou. Stejnou možnost...
Určitě si přečtěte

CCleaner obsahuje softwarovou havěť! Tvůrcům se do kódu dostali hackeři

CCleaner obsahuje softwarovou havěť! Tvůrcům se do kódu dostali hackeři

** Masově oblíbený program pro softwarovou očistu Windows ovládli hackeři ** Narušení se podařilo zavčas odhalit, unikla jen data o počítačích uživatelů ** Je paradoxní, že CCleaner byl slabě zabezpečen, když jej letos koupil Avast

18.  9.  2017 | David Polesný | 45

Země se jenom o vlásek vyhnula věčnému zmrznutí

Země se jenom o vlásek vyhnula věčnému zmrznutí

** Země po většinu doby své existence zmrzlá rozhodně nebyla ** Podle nového výzkumu tomu však unikla jen o vlásek ** Kdyby totiž byla jenom o 15 procent dále od Slunce, tak by prý kompletně celá zamrzla

Včera | Stanislav Mihulka | 9

Noční strana Venuše vydala další tajemství

Noční strana Venuše vydala další tajemství

18.  9.  2017 | Jiří Černý

Jak tankují bombardéry: Z létající benzinky šest kilometrů nad Českem

Jak tankují bombardéry: Z létající benzinky šest kilometrů nad Českem

** Bombardéry tankují z létající benzinky Boeing KC-135 Stratotanker ** Tu americké letectvo pro doplňování paliva jiných letounů ve vzduchu využívá už více jak půlstoletí ** Tankování probíhá přes speciální výsuvné čerpací rameno na zádi

17.  9.  2017 | Natoaktual.cz


Aktuální číslo časopisu Computer

Vyplatí se ještě těžit kryptoměny?

Velký test studentských notebooků

Test pěti levných soundbarů

Nejlepší chytré hodinky