Každý domácí 3D tiskař to velmi dobře zná. Kdesi ve skříni má hromadu téměř spotřebovaných cívek a neví co s nimi. Jasně, může sedět u mašiny až do úplného konce struny a pak ručně vyměnit cívku, co když ale tisknete přes noc?
Svářečka Sunlu Filament Connector v akci:
S řešením přispěchalo čínské Sunlu, které nedávno nasadilo do předprodeje USB svářečku 1,75mm strun Filament Connector FC01. Přímo v evropském e-shopu výrobce jej až do půlky srpna pořídíte za 836 korun se vším všudy, koncem října jej ale naskladní i české obchody. Třeba 3DJake.



V balení najdete malou USB svářečku a pytlík s 200 PTFE bužírek
V balení najdete malou krabičku s dotykovým displejem a napájecí USB kabel. Zdroj, který dodá 5V/2A už ale musíte použít vlastní – třeba nabíječku na telefon.
Rozpálí se až na 240 °C
Svářečka nabízí několik teplotních profilů pro obvyklé termoplasty včele s PLA a PETG, hodnotu ale můžete navolit i ručně až do 240 °C. Samotný princip svařování je pak velmi jednoduchý.

Postup svaření struny
Konce obou strun šikmo seříznete a na spoj navlečete teflonovou bužírku. Součástí balení je pytlík s 200 kusy, když si ale dáte pozor, můžete je použít i opakovaně. Poté spoj umístíte do svářecího lůžka, které je rozpálené na cílovou teplotu, zacvaknete kryt a spustí se automatický odpočet.
Do deseti sekund hotovo
Zhruba za deset sekund oznámí svářečka pípnutím konec nahřívání. Uvnitř PTFE bužírky je nyní termoplast mírně natavený a měl by se spojit, přičemž teplotně odolný teflon udrží tvar a hlavně 1,75 mm průřez.

Doby rozehřátí na cílovou teplotu a tavení konkrétního termoplastu
Spojení můžeme zpevnit mírným zatlačením obou strun k sobě, ale dávejte velký pozor. Když totiž použijete příliš velkou sílu, teflon přece jen povolí, roztáhne se a na spoji se vytvoří boule, která by se pak mohla v 3D tiskárně zaseknout.
Spoj je hezký a neucpe tiskárnu
Svářečka se sama nevypne, takže spoj za tepla vytáhneme a než ztuhne, můžeme ještě dodatečně opravit případné zkroucení samotné struny mimo teflonovou trubičku. Na konci můžeme trubičku opatrně odstranit a použít znovu, anebo ji seřízneme čepelí, která je součástí svářečky.



Spojení dvou strun: V tomto případě by si spoj zasloužil pro zesílení ještě trošku přitlačit. Díky vodící PTFE bužírce se nevytvořila boule
Stejným způsobem jsem spojil dva zbytky světle růžového a světle modrého termoplastu PLA a vytiskl z něj kontrolní lodičku 3D benchy na mašině Creality K1C, která vede strunu do extruderu (tiskové hlavy) docela dlouhým bovdenem, takže to byl docela dobrý test nerovností.
Při výrobě nicméně nenastal žádný problém, spoj se nepřetrhl a dvoubarevná loďka vypadá jak z žurnálu.
S trochou píle můžete svářečku použít i pro spojení jiných umělých hmot, které se taví do 240 °C a třeba ani nemají nic společného s 3D tiskem. Systém je totiž opravdu univerzální a blbuvzdorný.