Kapesní počítače Psion: kompletní přehled, část I.

Počítače do kapsy známé pod značkou Psion jsou už na trhu hezkou řádku let. Zatímco dříve se jednalo a lídry trhu, dnes se na ně už nepohlíží příliš optimisticky. Má cenu dnes ještě kupovat počítač této značky nebo se pohlédnout jinde? Co všechno vám mohou Psiony nabídnout?

Poznámka: Tento miniseriál si klade za úkol stručně seznámit čtenáře s možnostmi kapesních počítačů Psion, nenajdete zde tedy žádné podrobné recenze. Psiony totiž nejsou žádné novinky, na trhu jsou už poměrně dlouho.

Distributorem kapesních počítačů Psion je u nás společnost Point.X, která na svých webových stránkách nabízí celkem čtyři modely: Revo, Revo Plus, Series 5 MX a NetBook (Series 7). Kromě toho můžete sehnat v různých bazarech nebo z druhé ruky ještě stařičkou trojkovou verzi (kterou dnes už nedoporučuji vzhledem k nedostatečnému softwarovému vybavení v porovnání s pětkovou řadou) a Series 5, což je méně výkonná varianta Series 5 MX.

Poznámka: Trojkové řadě se nebudu v tomto seriálu věnovat, je totiž už docela stařičká.

Jaké jsou počítače Psion?

Pokud nevíte, jak kapesní počítače Psion vypadají, vězte že připomínají malé notebooky – když je otevřete, mají v jedné polovici klávesnici a v druhé displej, který je dotykový. Pero (stylus) pro ovládání je zasunut ve spodní části. Psiony používají operační systém EPOC, který dokáže běžet rozumnou rychlostí i na počítačích s pomalým hardwarem (procesor Series 5 tepe jen na 18 MHz, Series 5 MX a Revo pak na dvojnásobku). Kromě NetBooku mají všechny Psiony černobílý displej, který dokáže zobrazit 16 odstínů šedi (čtyři v případě Series 5).

Počítače Psion se hodí k organizaci času, k psaní jednoduchých textů (i když na NetBooku už klidně napíšete román), nebo ke čtení e-mailů a prohlížení webových stránek. Všechny Psiony mají kromě sériového portu, který slouží ke komunikaci s počítačem nebo speciálním modemem také infračervený port, který se hodí např. pro připojení mobilu.

Pro Psiony existuje velké množství různých freewarových a sharewarových programů, utilit a her. A nejsou to jen drobnosti – koupit si můžete např. program Route Planner, který obsahuje velmi podrobnou databázi map celé Evropy včetně ČR, velké slovníky, prohlížeče prezentací, kvalitní webové prohlížeče, emulátory herních konzol a starších počítačů apod. Zásoba softwaru je stručně řečeno velmi bohatá a právě díky ní mají Psiony takovou oblibu mezi uživateli.

Kapesní počítač Psion Series 5 má vzhledem k rozměrům špičkovou klávesnici.

Za kolik?

Ceny nových počítačů jsou podle webu Point.X následující:

  • Revo (8 MB) – 10 370 Kč
  • Revo Plus (16 MB) – 18 300 Kč
  • Series 5 MX (16 MB) – 24 388 Kč
  • NetBook (16 MB) – 48 788 Kč
  • NetBook Pro (32 MB) – 57 328 Kč

Všechny ceny jsou s DPH a všechny prodávané verze jsou plně lokalizované. V bazarech můžete sehnat ještě verzi Series 5, kterou koupíte za nějakých osm tisíc.

Revo a Revo Plus

Nejmenším Psionem z nabídky je bezesporu Revo a Revo Plus. Oba modely se od sebe pouze liší jediným – velikostí paměti. Zatímco Revo má paměť jen 8 MB, Revo Plus dvojnásobek. I když je 8 MB pro plnohodnotnou práci docela málo, rozdíl osmi tisíc zde hraje velkou roli. Revo má naštěstí mnoho důležitých aplikací přímo v paměti ROM, takže příliš mnoho přídavných aplikací potřebovat nebudete. Část paměti je vyhrazena pro běh aplikací, část pak pro ukládaní dat, případě instalačních souborů (tato část se tváří jako disk). Bohužel, Revo na rozdíl od větších kolegů nemá slot na paměťové karty typu Compact Flash, takže není možné kapacitu paměti a disku rozšířit.

To, že je Revo opravdu malinké, dosvědčují jeho rozměry - 157 x 79 x 18 mm - a hmotnost, která je pouhých 200 gramů. Tolik ještě před třemi lety běžně vážily mobilní telefony. Bohužel, malé rozměry se podepsaly na ergonomii. Klávesnice má velmi malá tlačítka, která se navíc oproti Series 5 hůře mačkají. I displej je menší, jen 480 x 160 bodů oproti 640 x 240 u Series 5. Zato je ale velmi dobře čitelný i za špatných světelných podmínek. Tahle vlastnost je nutná, protože Revo nemá podsvícení, což je docela škoda.

Kapesní počítač Psion Revo Plus v synchronizační kolíbce.

Na rozdíl od Series 5/MX není Revo napájeno tužkovými bateriemi, ale má vlastní Ni-MH akumulátor. V základním balení najdete kromě dobíječky, která funguje zároveň i jako síťový adaptér také synchronizační kolíbku, kterou připojíte do počítače k sériovému portu. Samozřejmostí je instalační cédéčko, na něm najdete např. wapový prohlížeč nebo plnou verzi internetového prohlížeče Opera verze 3.6 (tedy už docela stará).

V paměti ROM jsou umístěny následující aplikace:

  • kancelářské: textový editor, tabulkový editor, editor databází,
  • organizační: kontakty, agenda (úkoly a schůzky),
  • doplňkové: malování, poznámky, hra Bomby, budíček,
  • komunikace: e-mailový klient s podporou POP3 a SMTP, komunikace s mobilním telefonem.

Další programy jsou umístěné na instalačním cédéčku a je nutné je vždy po tvrdém resetu opět nainstalovat. Jak jsem psal už výše, Revo nemůže používat karty Compact Flash a tudíž po tvrdém resetu přijdete o všechna data.

Další díl tohoto miniseriálu budu věnovat řadě Series 5, která nabízí lepší ergonomii práce, má větší a podsvícený displej, větší klávesnici, robustnější a kvalitnější provedení; bohužel, daní za všechno pohodlí je vyšší cena.

Diskuze (10) Další článek: Infobox titulka Connect

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,