Disk Google | Google Workspace

Dal, vzal a zase dal. Google nakonec nový limit pro cloudový Disk nezavede

Oživeno v 18:15 | Na twitterovém účtu @googledrive firma oznámila, že pětimilionový limit ruší. Opět se odvolává na na optimalizaci systému ve jménu zachování stability, byť do důsledků problematiku nepopisuje. Bude ale hledat jiná řešení pro zajištění optimální funkčnosti služby pro všechny.

Dále si sype popel na hlavu za nekomunikaci, když v navazujícím příspěvku uvádí, že případné další změny už uživatelům a uživatelkám oznámí dopředu.


Původní článek ze 4. 4. | Bez ohledu na kapacitu je Disk Google limitovaný na uložení pěti milionů souborů. V praxi to pro běžné používání zřejmě nebude představovat problém, kdybyste si ale zakoupili větší kapacitu a generovali řadu maličkých souborů, mohl by se počet ukázat jako významně limitní.

Svůj příběh na Redditu sdílel jeden abonent Disku s přezdívkou ra13. Popisuje, že od 12. února do cloudu nenahraje další obsah, protože má v jednotce uloženo více než sedm milionů souborů. Celkově však obsadil pouze 1,6 TB z celkových 2 TB. Google ho přitom dopředu nevaroval, jednoduše potichu zavedl novou politiku a úložiště je najednou nepoužitelné.

Pro magazín Ars Technica už firma potvrdila, že limit zavedla, nejedná se tedy o chybu v kódu. Jinak veřejně omezení nepřiznal, v uplynulých dvou měsících o novém limitu pouze soukromě informoval dotčené účty při komunikaci s týmem podpory a přes upozornění, které ukazuje klient.

V systému pro záznam potíží si v únoru stěžovala také komerční sféra. Změna narušila chod ve firmě orientované na zdraví zvířat, stěžují si ale také jiné podniky. Google prodává 2 TB za 250 Kč měsíčně při roční platbě. Ty jsou v Česku maximem, ale v některých zahraničních zemích si předplatíte až 30 TB za 150 dolarů na měsíc, tj. něco přes tři tisíce korun.

Zejména při takto vysokých kapacitách úložišť už může být pětimilionový limit poměrně citelný. Firmy si mohou pronajmout ještě víc místa. Problematické je, že Google pravidla změnil platícím zákazníkům a zákaznicím, aniž by je dopředu aktivně upozornil. Neaktualizoval ani dokumentaci. Limit vysvětluje prevencí zneužití a zajištění stability systému.

google drive 5M souboru.png
Google Drive informace o limitu neukazuje, informuje pouze o využitém prostoru

Jak pro Ars Technicu doplnil, že limit se technicky vzato netýká cloudových jednotek, ale uživatelských účtů. Což může efekt ještě zesílit, pakliže máte přístup k více jednotkám. Zřejmě se jedná o způsob, jak omezit silně nadprůměrné používání služby. Google ostatně tvrdí, že se změna dotkla mizivě nízkého počtu účtů.

Připomíná to situaci, kdy Microsoft sliboval neomezený OneDrive. Jenže lidé této možnosti začali využívat, takže po roce zavedl 1TB limit. Někteří prý do služby nahrávali objemné filmy a obsadili přes 75 TB místa. Takový objem převýšil průměr 14tisíckrát.

Zdroje: ra13 / Reddit via Ars Technica | Issue Tracker

Diskuze (25) Další článek: Uhádněte, co je pod lupou. Vyfotili jsme pár věcí, které musí poznat každý geek

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,