SSD

Kapacita SSD zdvojnásobí. Na cestě jsou první 16TB modely od Kioxie a WD

Kioxia oznámila výrobu vzorků prvních 2Tb (256MB) NAND čipů. Jde o osmou generaci technologie BiCS 3D a sestává z 218vrstvých čipů. Firma je bude prodávat formou 4TB modulů, kdy v jednom pouzdře o velikosti 13,5 × 11,5 × 1,5 mm bude takových čipů na sobě naštosovaných 16. Konečně tak mohou přijít prvních 16TB SSD formátu M.2 2280, které pojmou čtyři takové moduly.

Jde však o paměti typu QLC, které zapisují čtyři bity do jedné buňky, čím sice oproti tříbitovým TLC roste kapacita, ale zkracuje se životnost. Kioxia uvádí, že oproti předchozí generaci QLC se 2,3× zvýšila hustotu dat a energetická efektivita při zápisu stoupla o 70 %.

Vedle 2Tb čipů optimalizovaných pro co nejvyšší kapacitu bude firma produkovat také 1Tb zaměřené na výkon. U nich firma slibuje o 30 % vyšší sekvenční rychlost zápisu a o 15 % kratší odezvu při čtení.

Kdy se objeví první moduly, případně kompletní SSD, zatím nevíme. Cílem je ale dostat nové paměťové čipy dostat na trh ještě letos, protože kvůli AI rostou nároky na kapacitu a rychlosti úložišť v datacentrech. Kioxia pod svou značkou prodává také kompletní SSD. Na vývoji nových čipů mimochodem spolupracovala s firmou Western Digital, takže se větších úložišť dočkáme i od ní.

Diskuze (15) Další článek: Rozbalené zboží v Alze „povýšilo“ na úroveň toho nového

Témata článku: , , , , , ,