Kancelářský balík představen

23. dubna 1998
Web v triku SDÍLET NA FACEBOOKU TWEETNOUT
Přeložení tohoto kancelářského balíku pro platformu Apple Macintosh přichází s téměř ročním zpožděním oproti platformě Wintel.
Firma CDS Apple Computer IMC (Independent Marketing Company) a česká pobočka společnosti Microsoft uvedly 22. dubna v Praze v Břevnovském klášteře na trh kancelářský balík Microsoft Office 98 pro platformu Apple Macintosh.

Uživatelům počítačů Apple Macintosh se tím otevírá brána k standardu kancelářských aplikací, jímž se Microsoft Office na platformě Windows bezesporu staly. Nová verze Microsoft Office 98 pro Macintosh přináší plnou kompatibilitu s MSOffice 97 pro Windows, včetně možnosti přenosů textů, obsahujících diakritiku. Kromě toho je uživatelům MS Office 98 pro Macintosh k dispozici celá řada funkcí, od instalace celého balíku pouhým přetažením ikony příslušné složky z CD-ROM na pevný disk, přes samoopravné funkce, až po všestrannou podporu multimédií, včetně virtuální reality ve formátu QuickTime VR.

Přeložení tohoto kancelářského balíku pro platformu Apple Macintosh přichází s téměř ročním zpožděním oproti platformě Wintel. Muselo na něm totiž být provedeno více práce ze strany společnosti Microsoft. Portování MS Office na MacOS 8 navíc potvrzuje, že smlouva o spolupráci mezi firmami Apple a Microsoft, podepsaná vloni v srpnu v průběhu výstavy MacWorld Expo nevyzívá naprázdno — Microsoft to ostatně stálo 150 milionů dolarů.

Počítačům Macintosh G3 je kromě balíku MS Office 98 k dispozici další řada funkcí, včetně možnosti spouštění programů pro IBM/PC pod Windows 95, a sice pomocí standardně dodávaného emulátoru RealPC od společnosti Insignia Solutions. Ta ostatně dodává podobné emulátory pro většinu nestandardních kancelářských platforem, včetně Sun Solaris a IBMAIX.

Propracované funkce kancelářského balíku MS Office 98 vyniknou zvláště při spuštění na již zmíněné nové řadě počítačů Power Macintosh G3, pracující pod MacOS 8, kde lze spouštět oba operační systémy (MacOS i Windows 95) i s aplikacemi najednou a sdílet mezi nimi soubory, např. právě MS Office, ať už texty ve Wordu, nebo tabulky v Excelu.

Jak dál, Apple?

Ač by se mohlo z nadpisu zdát jisté jedovaté zabarvení oproti Apple, opak je pravdou. Sám jeden vlastním – PowerBook 5300. Když někam jedu a potřebuji se na svůj PC opravdu spolehnout, sáhnu právě po něm. Známí o mé slabosti vědí a když se mi smějí, směji se s nimi. Myslím si v duchu: "vyskoč, jak jsi blbej (a vrať se brzy na zem)." V duchu přitom trnu, jak dlouho mi optimismus pro Apple ještě vydrží – přestože společnost Apple letos vykázala zisk 55 milionů dolarů, její obrat klesl z 1,6 miliardy dolarů na 1,4 miliardy dolarů. Ještě si pamatuji doby, kdy byl její obrat téměř desetkrát vyšší.

Apple už pravděpodobně nebude "pro lidi". Asi napře úsilí tam, kde je její síla a klíčoví zákazníci – do oblasti obchodní grafiky, především v DTP nebo v reklamních agenturách. A to přes opětovný růst zájmu o modely Macintosh PowerBook v Evropě (+ 86%). Na starém kontinentu zaznamenaly počítače Macintosh střední a vyšší kategorie nárůst prodeje o 116%; tisková zpráva vůbec nehovoří o počítačích Macintosh běžné kancelářské kategorie. Kdo bude chtít Macintosh pro doma, musí z cenových důvodů sáhnout po klonu – třeba od společnosti Umax, které u nás nabízí firma ConQuest.

Asi bude i nadále pokračovat status quo – Apple není platforma, Apple je náboženství. Snad i proto bylo uvedení na trh ohlášeno právě v Břevnovském klášteře.

Váš názor Další článek: Web v triku

Témata článku: Apple, Macintosh PowerBook, Microsoft Excel, Opětovný růst, Independent, Kancelářský balík, Macintosh, Reklamní platforma, Kancelář, MS Office, KANCELAR, Balík, Insignia, Reklamní balík


Určitě si přečtěte

AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

** AMD představilo tři nové grafické karty ** Všechny s architekturou RDNA2, kterou používají i PS5 a Xbox Series ** Karty útočí přímo na GeForce RTX 3000

Karel Javůrek | 77

Karel Javůrek
Radeon RX 6000Grafické kartyAMD
Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View
Vyšel Windows 10 October 2020 Update. Poradíme, jak je stáhnout a co je nového
Vladislav Kluska
October 2020 UpdateWindows 10
Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

** Testujeme Apple Macbook Air s procesorem M1 ** Zajímá nás nejen výkon, ale zejména kompatibilita aplikací ** Článek je průběžně doplňován na základě vašich dotazů

Jiří Kuruc | 205

Jiří Kuruc
Apple
Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme stavebnice pro malé caparty i budoucí experty

Jakub Čížek | 10

Jakub Čížek
Stavebnice
10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

** Deset míst, které nesmíte vidět ve webových mapách ** Jsou to letiště, základny i elektrárny ** Nejvíce míst tají Francie

Jakub Čížek | 21

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
Google spouští vlastní VPN a konkurenci se to vůbec nelíbí
Lukáš Václavík
SoukromíVPNGoogle

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5