Kanada povoluje formát MP3 pro diskžokeje

Kanada přichází s řešením právní problematiky formátu MP3.
Již od svého počátku byla největším problémem formátu MP3 právní problematika a licencování. V Kanadě již postoupili směrem vpřed. Společnost Canada Audio Video Licensing Agency oznámila možnost hraní písniček přímo ve formátu MP3, a to z libovolného média (CD, HDD, ZIP atd.). Odpadá tak nutnost vláčet s sebou velké množství cédéček. Dnes je k dispozici celá řada velmi kvalitních softwarových produktů speciálně zaměřených na diskžokeje. Vyhledávání jednotlivých skladeb v databázi MP3 na PC je otázkou několika milisekund. Zůstává zde ale otázka legálnosti MP3 nahrávek. Je to v podstatě stejné jako nelegálně okopírované AudioCD, které se poté používají jako originální CD na diskotékách. Půjde o balíky MP3 nahrávek, které budou licencovány jako AudioCD, nebo bude přímo povoleno převést si z CD dané audio stopy do formátu MP3. Celý posun vpřed bedlivě sleduje Canadian Disc Jockeys Association. Díky této společnosti se také podařilo obhájit problém s MP3 formátem.

Obdobně jako v USA se svou asociací RIAA existuje v Kanadě obdoba Canadian Recording Industry Association, která má na starosti v podstatě totéž co RIAA. Tato společnost CRIA, pokud si jako platný DJ podáte žádost, uděluje licence na možnost používání určitých skladeb ve formátu MP3. Licenční politika je podobná jako u klasických AudioCD. Kontrola legálnosti je také snadná. DJ s sebou nemusí nosit kompletní kolekce CD, ale plně stačí právoplatná licenční karta, kde jsou uvedeny jednotlivé skladby nebo písničky. Tento způsob licencování je podstatně jednodušší nejen pro samotné diskžokeje, ale také pro CRIA, která má licenční politiku v Kanadě na starosti.

Je zřejmé, že bude stále existovat celá řada diskžokejů, kteří budou i nadále používat nelegální a nelicencované nahrávky, ale tímto velkým gestem společnosti CRIA se formát MP3 zase posouvá o velký kus dále. Již od začátku totiž bylo velkým snem používat formát MP3 skoro všude a především na diskotékách. Kanada toho již dnes dosáhla, a pokud ji v tomto směru bude následovat více zemí, bude to jen dobré. Uvidíme, jestli bude po této stránce dostatečně pružná i Česká republika.

Diskuze (2) Další článek: Allaire HomeSite 4.5 se chystá

Témata článku: Video, MP3, Kanada, Velký posun, Formát, Velký problém, Canada, Písnička, Diskotéka


Určitě si přečtěte

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

** Jak funguje biometrické zabezpečení ve Windows ** Nejlepší správci hesel ** Létáme v Microsoft Flight Simulator

Časopis Computer | 5

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

** Klasický malware pro PC už dnes nikoho nepřekvapí ** Bankomaty jsou ale také počítače ** Útočí se na ně dodnes

Jakub Čížek | 8

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Podrobný návod, jak hledat ve starých matrikách informace o předcích a nemuset při tom ani vstát od počítače. Základy internetové genealogie.

Marek Lutonský | 59

20 let nám vědci slibují revoluční baterie, ale revoluce se pořád nekoná

20 let nám vědci slibují revoluční baterie, ale revoluce se pořád nekoná

** Technologie baterií se stále zlepšuje, ale žádné revoluce se nekonají ** Nejpopulárnějším typem baterií je Li-ion ** Efektivní baterie se stávají důležitější s příchodem elektromobilů

Karel Javůrek | 101


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fitness náramků

Levné záložní zdroje

Jak si zabezpečit domov

Nejlepší monitory na trhu