Kamenná softwarová firma otevírá brány 3D světa

Trojrozměrní panáčci v účetních programech? To je určitě zjednodušení - ale u Computer Associates nepochybně vědí, co činí.
Dějí se věci nečekané. Jedna z nejkamennějších softwarových firem na světě produkujících především rozsáhlé informační systémy, Computer Associates, kupuje dvě privátní firmičky zaměřené na 3D, modelování a virtuální reality - ViewPoint DataLabs a 3Name3D. ViewPoint DataLabs znají velice dobře všichni modeláři a vizualizátoři - firma je zřejmě nejlepším světovým producentem špičkových, komerčně využitelných 3D modelů všeho možného, od 3D mravenců až po 3D mrakodrapy. Cena akvizicí nebyla známá - to u koupě privátních firem bývá ostatně utajeno skoro vždy.

Živě komentuje: O co Computer Associates jde, se zatím spíše tuší než s jistotou ví: o grafické, 3D rozhraní svých programů jako je Unicenter TNG. Firma je známá tím, že když koupí firmu, nemilosrdně využije její mozky a vůbec se neohlíží na zachování stávající "výroby"; je možné, že to podobně dopadne i u těchto dvou firmiček. Když i firma jako CA, u které jde skutečně daleko více o vlastní obsah než o to, jak se hezky točí ikonky na obrazovce, rozhodne o takto silný nástup do světa 3D, asi to už bude vážné. Je zajímavé, že nástup 3D a s ním spojené virtuální reality se velice opožďuje - v roce 1994 to byl jeden ze zdánlivých budoucích hitů a Silicon Graphics se svým "svět není placka" na tom málem založila existenci. Pak bylo pár let ticho, protože došlo k velkému procitnutí - vždyť to zatím umí provozovat akorát počítače stojící půl miliónu dolarů a víc. Pozornost se přesunula na Internet, a tam také dodnes zůstala; nicméně, jak roste výkonnost čipů, jak se grafika stěhuje do výbavy základních strojů a jak prudce padá cena pamětí, začíná se třetí rozměr vracet do kurzu.

Váš názor Další článek: Microsoft před soudem: jak se ubližovalo Apple

Témata článku: Internet, 3D, Ticho, Virtuální svět, Silný nástup, Softwarová firma, Známá akvizice, Třetí rozměr, Brána, Svět

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů