Kamenná softwarová firma otevírá brány 3D světa

Trojrozměrní panáčci v účetních programech? To je určitě zjednodušení - ale u Computer Associates nepochybně vědí, co činí.
Dějí se věci nečekané. Jedna z nejkamennějších softwarových firem na světě produkujících především rozsáhlé informační systémy, Computer Associates, kupuje dvě privátní firmičky zaměřené na 3D, modelování a virtuální reality - ViewPoint DataLabs a 3Name3D. ViewPoint DataLabs znají velice dobře všichni modeláři a vizualizátoři - firma je zřejmě nejlepším světovým producentem špičkových, komerčně využitelných 3D modelů všeho možného, od 3D mravenců až po 3D mrakodrapy. Cena akvizicí nebyla známá - to u koupě privátních firem bývá ostatně utajeno skoro vždy.

Živě komentuje: O co Computer Associates jde, se zatím spíše tuší než s jistotou ví: o grafické, 3D rozhraní svých programů jako je Unicenter TNG. Firma je známá tím, že když koupí firmu, nemilosrdně využije její mozky a vůbec se neohlíží na zachování stávající "výroby"; je možné, že to podobně dopadne i u těchto dvou firmiček. Když i firma jako CA, u které jde skutečně daleko více o vlastní obsah než o to, jak se hezky točí ikonky na obrazovce, rozhodne o takto silný nástup do světa 3D, asi to už bude vážné. Je zajímavé, že nástup 3D a s ním spojené virtuální reality se velice opožďuje - v roce 1994 to byl jeden ze zdánlivých budoucích hitů a Silicon Graphics se svým "svět není placka" na tom málem založila existenci. Pak bylo pár let ticho, protože došlo k velkému procitnutí - vždyť to zatím umí provozovat akorát počítače stojící půl miliónu dolarů a víc. Pozornost se přesunula na Internet, a tam také dodnes zůstala; nicméně, jak roste výkonnost čipů, jak se grafika stěhuje do výbavy základních strojů a jak prudce padá cena pamětí, začíná se třetí rozměr vracet do kurzu.

Váš názor Další článek: Microsoft před soudem: jak se ubližovalo Apple

Témata článku: Internet, 3D, Třetí rozměr, Virtuální svět, Brána, Základní stroj, Známá akvizice, Softwarová firma, Ticho, Silný nástup, Svět


Určitě si přečtěteAktuální číslo časopisu Computer

Nejlepší programy pro úpravu fotek zdarma

Externí disky pro zálohu dat

Velký test: herní notebooky

Srovnání 12 batohů