Sociální sítě | Meta | metaverse

Kam se hrabou Apple a Google. Meta vám za prodej zboží v metaverzu sebere půlku příjmů

Marže pro vývojářskou scénu představuje citlivou otázku a objevovat se bude také v souvislosti s novými platformami. Loni na podzim v době, kdy vyšlo najevo, že Facebook vědomě poškozuje mladé lidi nebo nezvládá boj s dezinformacemi, se firma přejmenovala na Metu a začala mluvit o metaverzu.

Kapitalistická logika velí, že Meta o metaverzum nestojí čistě z nadšení pro technologii, ale bude na něm chtít vydělat tak, jako se jí to povedlo s Facebookem nebo Instagramem. Z reálně funkčních produktů portfolia Mety do konceptu metaverza zapadá zejména online svět Horizon Worlds.

Výrobce představil nové nástroje pro monetizaci, aspekty provizí ale nepopsal. V dotazu pro The Register však zástupce společnosti uvedl, že si firma z prodejů digitálního obsahu ve službách Horizon Worlds a Meta Quest Store vezme až 47,5 %. Čili prakticky polovina příjmů obsahu vytvořeného komunitou půjde do kapsy Mety.

V únoru Horizon Worlds žilo 300 000 lidí. Základna se rozrostla 10× zběhem asi tří měsíců.

Reálně jde o dva poplatky, které sumu tvoří. Jeden je za hardware, druhý za Horizon Platform. Poplatek by v budoucnu mohl být nižší, kdyby byl ve hře hardware třetích stran. A s ním Meta počítá. Budeme si ovšem muset počkat na to, jaký poplatek si nastaví třetí strany. Nulový pravděpodobně nebude.

Kontroverzní poplatky

V posledních letech se pravidelně řešily poplatky v mobilních katalozích pro aplikace. Dle podmínek platných od 1. ledna Google provizi nastavuje na 15 %, když objem příjmů za rok nepřekročí milion dolarů. Z částek nad milion si účtuje 30 %. Tohle zavedl loni, předtím účtoval 30 % vždycky a všem. Podobně podmínky o kousek dříve upravil Apple.

Různé firmy se poplatky snažily obejít tak, že neumožnily provádět nákupy přímo přes digitální obchody technogigantů, zato uživatelky a uživatele přesměrovávaly do prohlížeče. Jenže to zase neschvalují provozovatelé digitálních obchodů a zajímavý byl v tomto ohledu jejich spor s Epic Games.

Tehdejší Facebook si před dvěma roky stěžoval na 30% poplatek Applu v souvislosti s platebním systémem Facebook Pay a pandemií covidu.

V Podcastu Živě jsme před pár měsíci rozebrali historicky největší kauzu tehdejšího Facebooku, tedy dnešní Mety:

Zdroje: Oculus Blog | Meta Newsroom | Play Console Help | The Register

Diskuze (6) Další článek: Recenze reMarkable 2. Geniální zápisník, úžasná technologie a e-ink rychlejší než iPad

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , ,