Sociální sítě | Meta | metaverse

Kam se hrabou Apple a Google. Meta vám za prodej zboží v metaverzu sebere půlku příjmů

Kam se hrabou Apple a Google. Meta vám za prodej zboží v metaverzu sebere půlku příjmů

Marže pro vývojářskou scénu představuje citlivou otázku a objevovat se bude také v souvislosti s novými platformami. Loni na podzim v době, kdy vyšlo najevo, že Facebook vědomě poškozuje mladé lidi nebo nezvládá boj s dezinformacemi, se firma přejmenovala na Metu a začala mluvit o metaverzu.

Kapitalistická logika velí, že Meta o metaverzum nestojí čistě z nadšení pro technologii, ale bude na něm chtít vydělat tak, jako se jí to povedlo s Facebookem nebo Instagramem. Z reálně funkčních produktů portfolia Mety do konceptu metaverza zapadá zejména online svět Horizon Worlds.

Výrobce představil nové nástroje pro monetizaci, aspekty provizí ale nepopsal. V dotazu pro The Register však zástupce společnosti uvedl, že si firma z prodejů digitálního obsahu ve službách Horizon Worlds a Meta Quest Store vezme až 47,5 %. Čili prakticky polovina příjmů obsahu vytvořeného komunitou půjde do kapsy Mety.

V únoru Horizon Worlds žilo 300 000 lidí. Základna se rozrostla 10× zběhem asi tří měsíců.

Reálně jde o dva poplatky, které sumu tvoří. Jeden je za hardware, druhý za Horizon Platform. Poplatek by v budoucnu mohl být nižší, kdyby byl ve hře hardware třetích stran. A s ním Meta počítá. Budeme si ovšem muset počkat na to, jaký poplatek si nastaví třetí strany. Nulový pravděpodobně nebude.

Kontroverzní poplatky

V posledních letech se pravidelně řešily poplatky v mobilních katalozích pro aplikace. Dle podmínek platných od 1. ledna Google provizi nastavuje na 15 %, když objem příjmů za rok nepřekročí milion dolarů. Z částek nad milion si účtuje 30 %. Tohle zavedl loni, předtím účtoval 30 % vždycky a všem. Podobně podmínky o kousek dříve upravil Apple.

Různé firmy se poplatky snažily obejít tak, že neumožnily provádět nákupy přímo přes digitální obchody technogigantů, zato uživatelky a uživatele přesměrovávaly do prohlížeče. Jenže to zase neschvalují provozovatelé digitálních obchodů a zajímavý byl v tomto ohledu jejich spor s Epic Games.

Tehdejší Facebook si před dvěma roky stěžoval na 30% poplatek Applu v souvislosti s platebním systémem Facebook Pay a pandemií covidu.

V Podcastu Živě jsme před pár měsíci rozebrali historicky největší kauzu tehdejšího Facebooku, tedy dnešní Mety:

Zdroje: Oculus Blog | Meta Newsroom | Play Console Help | The Register

Diskuze (4) Další článek: Recenze reMarkable 2. Geniální zápisník, úžasná technologie a e-ink rychlejší než iPad

Témata článku: Apple, Google, Facebook, Sociální sítě, Virtuální realita, Instagram, Meta, metaverse, Epic Games, Půlka, Horizon Worlds, Poplatek, The Registra, Prodej zboží, Příjem, Produkty Apple na jednom místě - Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Nové nálezy mění naše představy o vzhledu i úloze pravěkých šavlozubých šelem

Nové nálezy mění naše představy o vzhledu i úloze pravěkých šavlozubých šelem

** Vyčnívající špičáky na rekonstrukcích mnohých šavlozubých šelem jsou výsledkem omylu ** Velké šavlozubé kočky nemusely dávat na své „zbraně“ tak velký pozor, jak se doposud předpokládalo ** Jejich přínos pro evoluci člověka tak byl mnohem menší, než se vědci domnívali

Jaroslav Petr
ZvířataEvoluce
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA